Irski prijevoznici nakon Brexita traže nove rute, žele zaobići Veliku Britaniju

Svijet 08. sij 202117:00 0 komentara
Kamioni u Doveru.
FRANCOIS LO PRESTI / AFP

Suočeni s komplikacijama zbog Brexita, Irci su odlučili pronaći načine za prijevoz robe izravno u kontinentalnu Europu kako bi izbjegli moguće zastoje na granici s Ujedinjenom Kraljevstvom.

Svake godine, 150.000 kamiona preko Ujedinjenog Kraljevstva preveze tri milijuna tona tereta između Irske i Europske unije.

Kamioni obično kreću trajektom iz irskih luka prema Britaniji i potom nastavljaju put prema jugoistoku Engleske odakle kreću prema kontinentalnoj Europi.

No nakon brexita 1. siječnja ništa ne jamči da će se trgovina preko granice odvijati jednako glatko kao i prije, unatoč sporazumu o slobodnoj trgovini između Londona i Bruxellesa.

„Od sada treba uzimati u obzir deklaracije, kontrole jer je Ujedinjeno Kraljevstvo izišlo iz Europske unije” i „bit će kašnjenja”, upozorava Tom Talbot, carinski dužnosnik u luci u Dublinu.

Irski cestovni prijevoznici u velikom broju traže nove rute kako bi ostali unutar europskog jedinstvenog tržišta i carinske unije, što je jedini način da se izbjegnu zastoji.

Luka Rosslare Europort, druga najvažnija teretna luka u Irskoj smještena na njezinu jugoistoku, nudi već 28 prelazaka u Europu ili iz nje na tjedan, dok ih je prije brexita bilo desetak.

Švedski trajektni operater Stena Line u prosincu je, prije planiranog, udvostručio trajektne linije između te irske luke i Cherbourga u Francuskoj zbog blokade kamiona uslijed restrikcija povezanih s pandemijom covida-19.

Prošle subote, danska brodarska kompanija DFDS otvorila je novu liniju prema luci Dunkerque, koja od prvog dana radi punim kapacitetom.

Teretni promet prema kontinentalnoj Europi u subotu se „više nego udvostručio” u odnosu na prvi tjedan 2020. rekao je direktor luke Rosslare, Glenn Carr.

„Potražnja za tim uslugama je jako velika”, rekao je, dodajući da razmišlja o uvođenju češćih trajektnih linija.

Luka u Dublinu, najveća u Irskoj, otvorila je nove linije prema kontinentalnoj Europi odmah nakon referenduma o brexitu 2016.

Trajekti luksemburške kompanije CldN prometuju prema Zeebruggeu u Belgiji i Rotterdamu u Nizozemskoj.

Pravi test tek dolazi

Irske vlasti nedavno su kazale logističkim tvrtkama da „se pripreme za zaokret prema izravnim linijama prema kontinentu”, u slučaju poremećaja nakon Brexita.

Međutim, zaobilaženje Ujedinjenog Kraljevstva traje dulje.

Od Rosslarea prema Dunkerqueu treba 24 sata preko mora, dok putovanje od Dublina prema Dunkerqueu preko Ujedinjenog Kraljevstva traje u teoriji samo oko 13 sati.

No u praksi vozači imaju pravo na stanke, suočavaju se sa zastojima u prometu i provode više vremena na ukrcavanje i iskrcavanje iz trajekata koji im trebaju dva puta.

Izravno putovanje prema Europi „pruža veću sigurnost”, ističe Simon McKeever, glavni direktor irskog udruženja izvoznika.

Prvi dani nove godine u luci u Dublinu protekli su mirno, u prvom redu zbog manjeg opsega trgovine nakon blagdana te zbog restrikcija zbog pandemije koronavirusa.

Irsko ministarstvo prometa podsjeća da su mnoga poduzeća stvorila zalihe u prosincu strahujući od zastoja u prometu nakon Brexita, što se još nije dogodilo.

Promet bi se trebao vratiti u normalu i povećati se u tjednima koji dolaze, što će biti pravi test za granicu između Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva.

Tada su moguća kašnjenja i irski prijevoznici koji prevoze robu u kontinentalnu Europu tada će odlučiti hoće li definitivno zaobilaziti Ujedinjeno Kraljevstvo.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!