Kada je Iran lansirao projektile na Izrael u travnju, vlada Benjamina Netanyahua odlučila se za ograničeni odgovor, uzvrativši preciznim udarom na sustav protuzračne obrane u blizini Isfahana koji je pokazao tehnološku moć Izraela, ali nije izazvao eskalaciju.
No, nakon što je iz Irana ispaljeno 180 projektila u utorak, Izrael je najavio odmazdu, a Netanyahu je poručio da je Iran napravio veliku grešku i da će platiti za to.
Sadašnji i bivši dužnosnici kažu da izraelske opcije uključuju napade u Iranu, poput napada na raketne bacače ili naftnu infrastrukturu. Neki su čak pozvali na ekstremniji scenarij koji podrazumijeva napad na iranska nuklearna postrojenja, piše FT.
U posljednjim tjednima Izrael je nanio ozbiljnu štetu militantnoj libanonskoj skupini Hezbolah koju Iran podržava. Ubijen je vođa skupine Hassan Nasrallah, desetkovan je zapovjedni lanac, a Izrael je također pokrenuo i masovnu kampanju bombardiranja u Libanonu.
Koje su opcije na raspolaganju?
Početak nedavne izraelske ofenzive protiv Hezbolaha – koja je započela prošlog mjeseca nakon što su tisuće pagera i drugih komunikacijskih uređaja masovno eskplodirali – dao je uvid u vrste opcija koje su na raspolaganju izraelske vojne i obavještajne službe.
Izrael je više puta povezivan s tajnim operacijama u samom Iranu tijekom desetljeća dugog rata u sjeni s Islamskom republikom. U 2010. kibernetičko oružje nazvano Stuxnet izazvalo je kaos u nuklearnim centrifugama u zemlji uzrokujući njihovo okretanje bez kontrole. U drugom slučaju istaknuti nuklearni znanstvenik ubijen je izvan Teherana mitraljezom na daljinsko upravljanje 2020., podsjeća FT.
No, s obzirom na razmjere ovog povijesnog napada projektilima, očekuje se da će Izrael odgovoriti izravnim udarima na iranske ciljeve.
“To ne isključuje i druge opcije – ali sigurno bi trebao postojati kinetički element u izraelskom odgovoru”, rekao je Yaakov Amidror, bivši Netanyahuov savjetnik za nacionalnu sigurnost i suradnik na Židovskom institutu za nacionalnu sigurnost Amerike u Washingtonu.
Osoba upoznata sa situacijom rekla je da se razmatraju razne opcije, a o jednoj se posebno raspravlja jer bi ekonomski pogodila Iran – to podrazumijeva gašanje iranskih pogona za proizvodnju nafte.
Izrael j e sličnu operaciju izveo u nedjelju u Jemenu protiv hutista koje Iran također podržava. Izraelski borbeni zrakoplovi preletjeli su 1800 km – više nego što bi im trebalo za napad na Iran – i bombardirali elektrane i luku koja se koristi za uvoz nafte i drugih vojnih potrepština.
Amidror je rekao da bi ta operacija mogla biti “prototip” za napad na Iran, iako bi napad na Islamsku republiku bio “složeniji”. Također je malo vjerojatno da će ta opcija pridobiti naklonost američke administracije, koja bi bila oprezna s poremećajem tržišta nafte u tjednima uoči predsjedničkih izbora.
Što je alternativa?
Alternativa bi bila da Izrael gađa iranske lansere projektila uključene u baražnu vatru u utorak. Diplomati zapadne prijestolnice pokušavaju uvjeriti Izrael da se odluči za tu opciju, navodeći da bi to bio simetričan odgovor koji neće izazvati daljnju odmazdu.
Izrael bi također mogao ciljati na visoke dužnosnike u Iranu umjesto infastrukture. Nakon iranske salve raketa, Netanyahu je spomenuo Mohammeda Deifa i Nasrallaha koji su ubijeni, navodeći da nisu razumjeli “našu odlučnost da se branimo”.
“Očigledno ima onih u Teheranu koji ni to ne razumiju. Hoće”, zaprijetio je tada.
Beni Sabti, istraživač u iranskom programu na Institutu za studije nacionalne sigurnosti u Tel Avivu, rekao je da sumnja da će Izrael učiniti nešto tako eskalirajuće kao što je ciljanje na iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Ali Khameneija.
No, smatra da bi visoki dužnosnici Iranskoj revolucionarnoj gardi ili savjetnici njezinog vođe mogli biti meta. “Ako njih nema, dio vođe nije tu”, rekao je.
Ipak, neki pozivaju na puno dramatičnije opcije pa je tako bivši premijer Naftali Bennett poručio da “Izrael sada ima najveću priliku u 50 godina da promijeni lice Bliskog istoka”.
“Moramo djelovati sada kako bismo uništili iranski nuklearni program, njegova središnja energetska postrojenja i smrtno osakatili ovaj teroristički režim”, objavio je Bennett na X-u.
Golem zadatak
Ipak, unatoč izraelskom napadu na Jemen, udar na iranski nuklearni program – koji je široko raspršen, a ključni elementi u ojačanim postrojenjima nalaze se duboko pod zemljom – bio bi daleko veći zadatak.
Nekoliko promatrača misli da bi Izrael mogao pokrenuti takav pothvat bez potpore SAD-a, kako za izvođenje napada, tako i za obranu od iranskog odgovora.
Amidror smatra da je najvažnija pokruka. “Nije važno što, samo treba biti vrlo precizan i odlučan. Želimo pokazati Irancima da postoji cijena, velika, koju će platiti ako nastave napadati Izrael.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!