Nekoliko je scenarija koji se mogu obistiniti kad je riječ o nastavku sukoba u pojasu Gaze, a onaj koji analitičari najčešće spominju je uključenje Irana u rat. Izraelski premijer već je rekao da se teroristička skupina Hamas većinski financira baš od strane Irana, a iranski predsjednik izrekao je dosad najozbiljnije prijetnje.
Nije prvi put, iranski predsjednik Ebrahim Risi još je jednom upozorio da bi izraelske vojne akcije mogle dovesti do proširenja sukoba.
“Zločini cionističkog režima prešli su crvenu liniju, što bi moglo natjerati svakoga da nešto poduzme. Washington od nas traži da ne činimo ništa, ali nastavljaju pružati široku podršku Izraelu. SAD je poslao poruke Osovini otpora, ali su dobili jasan odgovor na bojnom polju”, rekao je Risi.
Odmah nakon Hamasovog napada 7. listopada u kojem je ubijeno 1400 ljudi, iranski vojni vođa pohvalio je teroriste, iako istovremeno zanijekao njihovu umiješanost u planiranje napada.
“Ne mogu reći je li u ovoj akciji Iran bio uključen u planiranje, ali činjenica je da oni financiraju Hamasov ratni stroj, oni ga stvaraju. Bez njihovog financiranja, nema Hamasa, kao što nema Hezbollaha bez Irana”, tvrdi izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Iranski je predsjednik, pak, ranije direktno optužio Amerikance i predsjednika Joea Bidena kao izraelske partnere u zločinu. A Bidenova administracija uporno ponavlja da želi izbjeći regionalnu eskalaciju, dok otvore pružaju podršku Izraelu. Upravo su SAD, uz Hrvatske, bile među 14 zemalja koji su glasovali protiv UN-ove deklaracije o primirju u Gazi.
“Naša je poruka svim drugim nacijama u svijetu da ovo nije vrijeme da donekle podržavamo Hamasovu sposobnost da nastavi ubijati Izraelce. I sigurno nije vrijeme da… svaka nacija koja želi biti uključena, treba tražiti načine da se uključi, da pomogne Izraelu da se obrani i da pomogne u dobivanju humanitarne pomoći”, kaže John Kirby, glasnogovornik Bijele kuće.
Američki je predsjednik ovaj tjedan poslao upozorenje iranskom vrhovnom vođi zbog najmanje 16 napada na američke trupe u Siriji i Iraku u posljednjih mjesec dana.
“Moje upozorenje Ajatollahu je bilo da ćemo odgovoriti, ako nastave s napadima na te trupe, i on treba biti spreman. To nema nikakve veze s Izraelom”, poručio je Biden.
Dok SAD stoji uz Izrael, Rusija stoji uz Iran i za krizu krive američku administraciju. Prije nekoliko dana Rusi su izazvali ljutnju Izraelaca kad su pozvali delegaciju Hamasa u Moskvu.
“Iako osuđujući terorizam, kategorički se ne slažemo da se na terorizam može odgovoriti kršenjem normi međunarodnog humanitarnog prava, uključujući neselektivnu upotrebu sile protiv ciljeva na kojima se zna da se nalazi civilno stanovništvo, uključujući uzimanje talaca”, kaže ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Napeto je i na relaciji Izrael Turska. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan za sve što se događa u Gazi optužuje Zapad, Izrael proglašava okupatorima, a Hamas oslobodilačkom grupom.
“Hej Izrael, kako ste došli ovdje? Kako ste ušli ovdje? Vi ste okupatori. Vi ste organizacija. Turci to znaju. Govorim o Zapadu. Zapad ima najveću odgovornost za masakr u Gazi”, rekao je Erdogan.
Oko toga nazire li se i kakvo bi moglo biti rješenje sukoba koji traje gotovo osam desetljeća, analitičari i stručnjaci nagađaju navodeći razne scenarije, od proširenja regionalnog sukoba, pa i uključivanja svjetskih sila, što svakako ne bi bile dobre vijesti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare