Jake poplave pogodile dijelove Europe: “Katastrofa iznimnih razmjera”

Svijet 15. ruj 202409:01 3 komentara
poplave Češka
REUTERS/David W Cerny

Četiri osobe poginule su u subotu u oluji Boris u Rumunjskoj, dok su jake kiše izazvale poplave u nekoliko zemalja srednje i istočne Europe.

Rumunjska služba za spašavanje objavila je da je pronašla tijela četiri osobe u regiji Galati na jugoistoku zemlje gdje je pogođeno 5000 domova.

„Zbog obilnih oborina došlo je do poplava“, a u cijeloj zemlji spašeno je ukupno 19 mjesta i stotine ljudi, priopćila je služba za spašavanje.

Vojska je poslala deset čamaca za spašavanje kako bi došli do stanovnika zarobljenih u selu Pechei koje je posebno pogođeno.

Postavljaju se kampovi za smještaj ljudi koji su zbog nabujale vode pobjegli iz domova.

poplave Rumunjska
REUTERS/Andreea Campeanu

“Katastrofa iznimnih razmjera”

U selu Slobozia Conachi poplavljeno je sedam stotina kuća, a gradonačelnik Emil Dragomir rekao je u intervjuu za lokalnu televiziju da se radi o „katastrofi iznimnih razmjera”.

„Imali smo već poplave prije 11 godina, ali nije bilo tako strašno“, dodao je dok glavna lica podsjeća na bujicu.

Dragu Stefan (52), zaposlenik obližnjeg poduzeća za vodoopskrbu, rekao je za AFP da je „pokušao nešto spasiti“, ali da je to bio „uzaludan trud jer je voda stigla prebrzo“.

Predsjednik Klaus Iohannis izrazio je sućut ožalošćenim obiteljima.

„Ponovno smo suočeni s učincima klimatskih promjena koji su sve prisutniji na europskom kontinentu“, rekao je predsjednik. „Moramo nastaviti predviđati ekstremne vremenske prilike.“

Očekuje se da će se poplave povezane s obilnim kišama povećati u srednjoj Europi, a temperatura Zemlje viša za 1,5 stupnjeva, rekli su stručnjaci za klimu IPCC-a u izvješću za 2022.

Vreće s pijeskom

U Češkoj je u subotu na raspolaganju 100.000 vatrogasaca, a gotovo 50.000 domova ostalo je bez struje, priopćila je elektroprivredna tvrtka CEZ.

Bolnica u Brnu na jugoistoku zemlje evakuirana je u subotu ujutro. Moravska (sjeveroistok) je proglasila izvanredno stanje.

„Tlo je sada zasićeno, što znači da će sva kišnica ostati na površini“, rekao je ministar okoliša Petr Hladik na X.

poplave Poljska
Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl via REUTERS

U istočnom gradu Olomouc, Robert Hubinak otišao je po vreće zaštitu svog doma. „Od jučer sam donio oko tri tone pijeska“, objasnio je za AFP.

Izvanredno stanje proglašeno je i u Bratislavi, glavnom gradu Slovačke.

S poljske strane, na jugozapadu se situacija čini najnesigurnijom, a vlada kaže da će i sljedećih nekoliko sati biti teški.

„Voda nastavlja rasti“ i „nema nade da će kiša prestati“, žalila se za AFP Zofia Owsianka (65) u Glucholazyju.

Snijeg u rujnu

U Austriji su na jugu zemlje zabilježeni vjetrovi do 146 kilometara na sat, a na sjeveru oborine do 170 litara vode po kvadratnom metru.

U Beču vatrogasci su intervenirali oko 150 puta u posljednja 24 sata kako bi očistili odvode začepljene smećem ili ispumpali vodu koja je prodrla u podrume, javljaju lokalni mediji.

Šumoviti dio parka Schönbrunn, najposjećenijeg mjesta u Austriji, zatvoren je iz sigurnosnih razloga, rekli su hitne službe agenciji APA. Groblja će ostati zatvorena u nedjelju.

Prema kancelaru Karlu Nehammeru „vrhunac još nije dosegnut“, a dio sjeveroistoka zemlje klasificiran je kao zona prirodne katastrofe.

U planinama na zapadu zemlje snijeg otežava promet na nekoliko cesta, a hitne službe traže muškarca nestalog u lavini.

Tirol je mjestimice prekriven slojem snijega i do jednog metra, što je iznimna situacija sredinom rujna, a prošli su tjedan zabilježene temperature iznad 30 stupnjeva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare