Japanski premijer Yoshihide Suga putuje u četvrtak u Washington kao prvi strani čelnik koji će direktno razgovarati s predsjednikom Joe Bidenom o nizu tema, s naglaskom na Kinu.
Suga se nada da će u razdoblju nakon administracije Donalda Trumpa potvrditi ionako snažnu povezanost s Washingtonom te da će ovaj susret omogućiti dvjema zemljama da usporede svoja stajališta prema Kini koja je sve dominantnija na međunarodnoj sceni.
Razgovori predviđeni za petak slijede nakon posjeta dvojice visokih američkih dužnosnika Japanu u ožujku i samita čelnika kvadrilaterale koja okuplja SAD, Japan, Australiju i Indiju koji je održan također u ožujku.
U jeku zabrinutosti zbog kineskih vojnih aktivnosti, posebice ratne mornarice, te stanja s ljudskim pravima u Hong Kongu i Xinjiangu, cilj susreta je Pekingu pokazati jedinstvo SAD-a i njegovih saveznika.
U Tokiju se odluka Bijele kuće da upravo Suga bude prvi strani državnik pozvan u posjet SAD-u tumači kao “znak da američka diplomacija istočnoj Aziji, u kojoj je došlo do spektakularne promjene strateških odnosa, daje apsolutni prioritet”, ocjenjuje predsjednik Instituta za vanjsku politiku Kunihiko Miyake.
Japan je izrazito kritičan prema jačanju vojne moći Kine te javno negoduje zbog nazočnosti kineskih ratnih brodova u vodama otočja Senkaku u Istočnokineskom moru, a koje, pod nazivom Diapyu, svojata i Peking.
U zajedničkoj deklaraciji očekuje se potvrda Bidena i Suge da su otoci, kojima upravlja Tokio, zaštićeni japansko-američkim sporazumom.
Očekuje se da će dvije strane također naglasiti “važnost mira i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu”. Prema američkim medijima, Washington gura Tokio da se i to spomene u zajedničkoj deklaraciji.
Prema analitičarima, ako Suga i Biden i izraze “zabrinutost” zbog kršenja ljudskih prava, malo je vjerojatno da će Tokio podržati pozive na sankcije protiv Pekinga.
Kina i SAD su trgovinski partneri broj jedan, a na drugom mjestu je kinesko-japansko trgovinsko partnerstvo.
Ako se SAD odluči na mjere odmazde protiv Kine, na Japancima će biti pritisak koji im se neće sviđati, ocjenjuje Kyoji Yanagisawa, predsjednik Međunarodnog instituta za geopolitiku Japana.
“Oni bi radije da se Kinom bave samo Amerikanci, a da oni ne moraju baš nešto važno raditi”, kazao je Yanagisawa.
Očekuje se da će Suga i Biden razgovarati među ostalim i o klimatskim promjenama, pandemiji koronavirusa, Sjevernoj Koreji i suradnji u Indo-pacifičkoj regiji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!