Je li napad na bolnicu ratni zločin?

Svijet 16. stu 202313:54 1 komentar
AFP PHOTO / ISRAELI ARMY

Svjedočanstva iz velikog kompleksa bolnice al Shifa u Gazi su zastrašujuća: izraelski vojnici su u prostor bolnice prodrli usred noći, tenkovi su postavljeni u bolničko dvorište, pacijenti, liječnici i medicinsko osoblje svjedoče o eksplozijama i zujanju metaka iznad njihovih glava.

Po međunarodnom pravu, vojni napad na bolnicu je ratni zločin čak i ako se u bolnici liječe vojnici protivničke strane, a pogotovo kad su tamo civili. Zato su postupak Izraela najoštrijim riječima osudile ne samo brojne države, nego i čitav niz međunarodnih organizacija, od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) do Crvenoga križa.

No, profesor kaznenog i međunarodnog prava Sveučilišta Friedrich Alexander u Erlangen-Nürnbergu i direktor Međunarodne akademije Nirnberških načela, Christoph Saffering objašnjava kako to nije posve jednostavno.

“Načelno su bolnice, baš kao i škole ili vjerske institucije, civilni objekti koji kao takvi ne mogu biti cilj vojnog napada. Ali ta zaštita temeljem međunarodnog humanitarnog prava nije apsolutna. I načelno civilni objekti mogu postati vojni ciljevi ako se oni koriste u vojne svrhe i ako borba ili njihovo uništavanje predstavljaju nedvosmislenu vojnu prednost”, kazao je profesor za postaju ARD, prenosi Deutsche Welle.

I u slučaju bolnice al Shifa se čuju potpuno različita tumačenja, s jedne strane palestinsko ministarstvo zdravstva uporno tvrdi kako ta bolnica nije imala baš nikakvu vojnu svrhu, a izraelske snage tvrde kako su punih pet dana bolnicu držale u okruženju i kako je neprestance s prostora bolnice bila paljba po izraelskim vojnicima. Što je pak opet nespojivo s civilnom funkcijom zdravstvene institucije. Izrael tvrdi i kako je, prije napada dao rok od 12 sati da takva neprijateljstva prestanu, ali to se nije dogodilo. Isto tako tvrdi i kako ima dokumentiranu ne samo paljbu i borbu s pripadnicima Hamasa na području bolnice, nego i pronalazak oružja, vojne opreme i zapovjednih i obavještajnih dokumenata na prostoru bolnice. Opet, tu Hamas niječe sve te optužbe i tvrdi kako ništa od toga nije istina.

Njemački profesor međunarodnog prava doduše upozorava kako par pušaka i šačica boraca nisu dovoljni da čitava bolnica izgubi zaštićeni status, ali i kako čitav zapovjedni proces mora biti dobro argumentiran i kako je – u ovom slučaju izraelska vojska, obvezna neprestance vagati mogući gubitak života civila i kolateralnu štetu prema vojnoj važnosti uništavanja neprijatelja koji zloupotrebljava bolnicu kao zaštitu. Sve do toga da vojna akcija mora biti prekinuta ako se pokaže da pretpostavke o vojnoj prijetnji neprijatelja s područja bolnice ipak nisu istinite.

Ali ako jesu istinite izraelske tvrdnje i ako je Hamas doista koristio i tu bolnicu kao uporište i skrovište za svoje borce, onda tu nije izraelska vojska počinila ratni zločin, nego je takva zloupotreba civila posve jasni i golemi ratni zločin samog Hamasa.

“Tu smo i kod apstraktnih pravila na sigurnom terenu. Uzimanje talaca, njihova otmica, korištenje civila za zaštitu boraca su posve jasni ratni zločini. A u ovom ratu se mora jasno sagledati stanje, Izrael ima demokratske oružane snage, koje su dio jedne pravne države, a ona se trudi pridržavati humanitarnog međunarodnog prava i na taj način obučava vojnike. Protivnik je Hamas, teroristička organizacija koju ne samo da nije briga za međunarodno pravo i očito i tu, taocima i korištenjem civila kao zaštite čini ratne zločine”, upozorava profesor Safferling.

On je potpuno uvjeren kako će država Izrael, ako i jest eventualno bilo kršenja međunarodnih propisa, pozvati na odgovornost i procesuirati bilo zapovjedništvo, zapovjednika pojedinog odreda ili čak pojedinog izraelskog vojnika: u prethodnim sukobima koje je Izrael morao voditi je bilo takvih slučajeva, a te osobe su doista i kažnjene.

S Hamasom je posve druga priča. I u prethodnim sukobima se vidjelo kako uopće ne oklijeva svoja vojna uporišta namjerno postaviti u blizini bolnica, škola, džamija i u gusto naseljenim civilnim područjima kako bi njihovo uništavanje dovelo do što više nevinih žrtava. Ali ako i ti borci i zapovjednici ipak poginu, njih se ne poziva na kaznenu odgovornost nego ih se proglašava mučenicima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare