Je li ovo strategija s kojom bi Ukrajina mogla pobijediti? Ovo su tri ključna elementa

Svijet 15. pro 202316:27 0 komentara
REUTERS/Valentyn Ogirenko/ilustracija

Prošle su gotovo dvije godine otkad je Rusija pokrenula sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu, a s dolaskom još jedne zime, skeptici postaju sve glasniji i sve više ih propituje izglede Ukrajine.

Isti ti skeptici navode da se situacija na boljnom polju neće promijeniti te da Ukrajina, s obzirom na znatno veće resurse Rusije, neće uspjeti povratiti oduzeti teritorij. Također navode i da međunarodna potpora Ukrajini opada i da će još više opasti u nadolazećim mjesecima.

Foreign Affairs piše da su skeptici u pravu kada kažu da dugo najavljivana ukrajinska protuofenziva nije dovela do munjevitog oslobođenja većeg dijela teritorija, kao što je bio slučaj s ukrajinskim operacijama u jesen 2022. na području Hersona i Harkiva. Ipak, trenutni pesimizam ne bi trebao utjecati na donošenje političkih odluka te bi kretori politika trebali imati na umu širu sliku.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba piše za Foreign Affairs da će ukrajinska pobjeda zahtijevati stratešku izdržljivost i viziju te dodaje da bi bilo kakav drugi ishod osim ukrajinske pobjede imao zabrinjavajuće implikacije, kako za Ukrajinu, tako i za SAD i njihove saveznike.

Autoritarni vođe i agresori diljem svijeta pomno prate rezultate vojne avanture ruskog lidera Vladimira Putina, a njegov uspjeh, makar i djelomičan, mogao bi ih motivirati da krenu njegovim stopama.

Faze do pobjede

Kuleba pojašnjava da se ovakvi ratovi vode u više faza od koje su neke više, a neke manje uspješne. Dodaje da trenutna faza nije jednostavna ni za Ukrajini ni za njene saveznike te da pobjeda ne može doći preko noći, no ističe da je nužna kontinuirana zapadna pomoć koja će Ukrajini omogući uspješnije lokalnije ofenzive i postupno uništavanje ruskih snaga i kvarenje Putinovih planova za dugotrajni rat.

Ukrajinski ciljevi bit će vojno izvedivi sve dok postoje tri čimbenika: odgovarajuća vojna pomoć, brzi razvoj industrijskih kapaciteta u SAD-u i Europi, ali i u Ukrajini te principijelan i realističan pristup izgledima za pregovore s Rusijom.

Ta tri čimbenika mogu donijeti napredak ukrajinskim trupama na prvim linijama. Čak i tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, dok se priča o neuspjehu ukrajinske protuofenzive, Ukrajinci je ostvarila neke dobitke: dobili su bitku za Crno more i obnovili stabilan protok pomorskog izvoza, postigli su uspjehe na južnoj bojišnici te su nanijeli težak udarac ruskim snagama kod Avdike i Kupjanska.

Također, Kuleba pojašnjava da trenutno ne treba raspravljati o prekidu vatre jer bi to došlo kao nagrada za Rusiju, odnosno, dobili bi priliku obnoviti zalihe i pripremiti se za buduće napade. Moguće da bi takav predah Rusija dakle iskoristila za planiranje još brutalnijeg napada za nekoliko godina, a taj plan možda ne bi uključivao samo Ukrajinu, nego možda i neke druge susjedne države, pa čak i članice NATO-a.

Oni koji vjeruju da Rusija neće napasti državu NATO-a, trebali bi se prisjetiti koliko se invazija velikih razmjera na Ukrajinu činila nezamislivom prije samo dvije godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!