Kako funkcionira formiranje skupina u Europskom parlamentu? Pet zlatnih pravila

Svijet 21. lip 202407:05 0 komentara
Zastupnici u Europskom parlamentu
Kenzo TRIBOUILLARD / AFP

Ovaj tjedan počinju konstitutivni sastanci uoči izbora za EU. Dok Europska pučka stranka započinje konstituiranje skupina, ovo su neka osnovna pravila kojih bi se čelnici europskih stranaka trebali pridržavati za pametno formiranje skupina.

Političke skupine ključne su za funkcioniranje i rad Europskog parlamenta i pomažu u olakšavanju procesa donošenja odluka u skupštini.

One su ključni za izgradnju većine – od odobravanja predsjednika Europske komisije i povjerenika do davanja zelenog svjetla važnim zakonodavnim dosjeima.

Od prvih izravnih izbora održanih 1979. godine osnovano je sedam do deset političkih skupina. Propisi koji reguliraju njihov rad su zamršeni, ali dosadašnja praksa daje neke ključne savjete za formiranje skupina. Euronews je razmotrio neka osnovna pravila kojih bi se čelnici europskih stranaka trebali pridržavati za pametno formiranje skupina.

1) Pravilo 25/7

Ovo pravilo je čarobna formula: da biste formirali skupinu, potrebno vam je najmanje 25 zastupnika u Europskom parlamentu izabranih iz najmanje sedam država članica koje dijele isti politički afinitet.

Kako bi se spriječile skupine formirane samo radi novca i moći, pojačano je tumačenje kriterija ‘političkog afiniteta’. Međutim, nakon što je skupina odobrena, ne postoji sustav za osiguranje unutarnje discipline i provjeru političkih afiniteta u praksi, iako su gotovo sve skupine u prošlosti postigle visoke razine glasačke kohezije.

2) Grupe – bolje unutra nego van

Nevezani zastupnici u Europskom parlamentu imaju ograničenu moć i vrlo mali pristup ključnim pozicijama unutar političkih i organizacijskih struktura Parlamenta.

Isto tako, nemaju šanse biti imenovani predsjednicima odbora ili izvjestiteljima o značajnim dosjeima. Ono što je još važnije, propuštaju veća sredstva za parlamentarne aktivnosti jer su odsječeni iz linije financiranja iz proračuna EU-a.

3) Što je veća grupa, to bolje…

Veće grupe imaju koristi od više resursa, prilika za dijeljenje moći i zakonodavnih dokumenata. Oni također dobivaju više novca iz proračuna EU i mogu dobiti više medijske pozornosti.

Europski parlament
Kenzo TRIBOUILLARD / AFP

Što je skupina veća, to ima veći utjecaj na rad Parlamenta, zato će veće skupine poput Europske pučke stranke (EPP) i Socijalista i demokrata (S&D) pokušati akumulirati još više zastupnika u Europskom parlamentu. To također znači da radikalne desničarske skupine imaju interes da se povećaju.

4-…ali kontrola nad grupom je bitnija od svega

Ponekad, kontroliranje grupe daje više mogućnosti nego veličina. Može biti bolje imati manju, kontroliranu grupu nego veliku, nezgrapnu.

Stranački čelnici koji “posjeduju” grupu mogli bi više izgubiti od širenja grupe.

5) Dugo uspostavljene skupine potiču institucionalnu snagu

Uspostavljene grupe su kohezivnije, bolje organizirane i sposobne se osloniti na cikličko iskustvo i poboljšati prošle inicijative.

Tradicionalne skupine imaju bolju stabilnost i organizaciju, a to znači veća institucionalna moć. Imaju koristi od iskusnih parlamentarnih profesionalaca koji poznaju pravila igre, što čini te skupine pouzdanijima kao koalicijskim partnerima.

Tradicionalne skupine pouzdanije su od pridošlica i privlačnije onima koji sklapaju koalicijske sporazume, piše Euronews.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

#related-news_3

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!