Privatna vojna grupa Wagner, koja je pokrenula pobunu protiv ruske administracije nakon optužbi da je ruska vojska organizirala napad, od svog osnutka istaknula se u prvi plan svojom ulogom u kriznim područjima od Afrike do Bliskog istoka.
Grupa Wagner, zaštitarska kompanija u vlasništvu bogatog biznismena Jevgenija Prigožina i bivšeg ruskog obavještajca Dmitrija Utkina, prozvanog “Putinov šef”, jer je njegova kompanija opskrbljivala hranom (catering) kremaljsku palaču, osnovana je 2014. kako bi podržala separatiste koje podržava Rusija u sukobu u Donbasu.
Wagnerova grupa, koju čine uglavnom osuđenici, slala je trupe izvan Ukrajine u razne sukobe na Bliskom istoku i u Africi, uključujući i građanski rat u Siriji. Britanska obavještajna služba navodi da je broj Wagnerovih trupa aktivnih u Ukrajini oko 50.000, što čini četvrtinu ukupne snage Rusije.
Wagner je igrao važnu ulogu u stjecanju kontrole nad dijelovima Ukrajine, a optužen je za činjenje “ratnih zločina” i kršenje ljudskih prava. Wagnera, koji je tehnički prekršio ruske zakone sudjelovanjem u aktivnostima privatnih vojnih kompanija (PMC), Sjedinjene Američke Države također smatraju “važnom transnacionalnom kriminalnom organizacijom”.
Svijet upoznao Wagner tijekom aneksije Krima
Wagner, tajna organizacija koja djeluje u Africi i na Bliskom istoku, kada je osnovana 2014. i za koju se smatralo da ima oko 5.000 boraca, od tada je značajno porasla.
Wagner, koji je prvi put bio uključen u ukrajinsko-ruski sukob s ruskoj ilegalnoj aneksiji Krimskog poluotoka 2014., ovim se korakom “proslavio u svijetu”.
Nešto više od mjesec dana nakon početka rusko-ukrajinskog rata, Wagnerovi plaćenici raspoređeni su u Ukrajini 28. ožujka 2022.
Prema američkom Vijeću za nacionalnu sigurnost, iako je oko 80 posto pripadnika u Ukrajini regrutirano iz zatvora, navedeno je da je Wagnerova grupa bila učinkovita u ruskom zauzimanju grada Bahmuta, u istočnoj Ukrajini.
Koordinator za strateške komunikacije Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby izjavio je da je Wagner kupio oružje od Sjeverne Koreje za upotrebu u Ukrajini.
Djeluje od Afrike do Bliskog istoka
Wagner grupa danas djeluje u Maliju, Madagaskaru, Mozambiku, Sudanu, Burkini Faso, Libiji i Srednjoafričkoj Republici.
Izvan Ukrajine, Wagnerova grupa sudjelovala je u regionalnim sukobima i također je djelovala u mnogim afričkim i bliskoistočnim zemljama gdje je Rusija proširila svoj utjecaj, piše u izvještajima Centra za borbu protiv terorizma Vojne akademije SAD-a u West Pointu.
Wagnerova grupa je 2015. godine poslala trupe da podrže Assadovu administraciju u sirijskom građanskom ratu. Tu su i plaćenici povezani s Wagnerovom grupom, koja podržava snage Khalife Haftara, vođe oružanih snaga na istoku zemlje.
Za grupu Wagner, koja je pozvana da zaštiti rudnike dijamanata u Srednjoafričkoj Republici, smatra se da osigurava sigurnost rudnika zlata u Sudanu. Malijska vlada koristi Wagnerovu grupu protiv naoružanih grupa u zemlji.
Catrina Doxsee iz Centra za strateške i međunarodne studije navodi da Wagner grupa osigurava prirodne resurse za financiranje zemalja koje su osjetljive na financijske kazne kao što su američke sankcije.
Napominjući da se Wagner bavio i iskopavanjem zlata i švercom, Doxsee je navela da je tim metodama pokušao umanjiti utjecaj zapadnih sankcija.
Optužbe za ratne zločine i kršenja ljudskih prava
Na dnevnom redu su i optužbe za ratne zločine i kršenja ljudskih prava Wagnerovih plaćenika koji djeluju u mnogim zemljama. Bivši komandant koji je zatražio azil u Norveškoj nakon što je u siječnju dezertirao iz plaćenika tvrdio je da je svjedočio ratnim zločinima u Ukrajini.
Ukrajinski tužutelji tvrde da su tri plaćenika Wagner grupe ubijala i mučila civile u blizini Kijeva u travnju 2022. godine, zajedno s ruskim vojnicima. Osim toga, njemačka obavještajna služba objavila je da su Wagnerovi plaćenici možda masakrirali civile u Buči u ožujku 2022.
Postoje dokazi da je grupa Wagner prekršila embargo Ujedinjenih naroda (UN) na oružje i “instalirala nagazne mine i improvizirane eksplozivne naprave u i oko libanonskog grada Tripolija ne uzimajući u obzir sigurnost civila”, priopćio je Pentagon 2020. UN i francuska vlada optužili su također Wagnerove plaćenike za silovanja i pljačke civila u Srednjoafričkoj Republici.
Napetosti s ruskim komandantima
Osnivač Wagnera Prigožin više je puta optuživao ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i čelnika ruske vojske Valerija Gerasimova za “nesposobnost” i namjerno nedovoljno opskrbljivanje jedinica Wagnera koje se bore u Ukrajini. Rusko ministarstvo odbrane anonimno je priopćilo da “dobrovoljne formacije” u Ukrajini moraju potpisati ugovore do kraja lipnja.
Ovaj potez je viđen kao pokušaj vlade da stekne veću kontrolu nad Wagnerom. Osnivač Wagnera Prigožin optužio je u petak 23. lipnja rusku vojsku da je organizirala napad na Wagnerov kamp za obuku te zaprijetio odgovorom i dizanjem pobune protiv ruske adimistracije.
Ruska obavještajna služba FSB započela je kazneni postupak protiv Prigožina zbog poziva na oružanu pobunu, a rusko ministarstvo obrane demantira da je napalo Wagnerove jedinice.
Tijek događaja o događajima vezanim uz Rusiju pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!