Napad na Donalda Trumpa na subotnjem predizbornom skupu u Pennsylvaniji potaknuo je pitanja o tome kako je republikanski predsjednički kandidat zaštićen tijekom kampanje i što je uzrokovalo očite sigurnosne propuste na tom skupu.
Iako su informacije o incidentu još uvijek rijetke, barem jedna osoba s kojom je BBC razgovarao rekla je da je bezuspješno pokušala upozoriti policiju i američku tajnu službu na navodnog snajperista koji je penje na obližnji krov izvan sigurnosnog područja skupa u Butleru.
Trumpa kao bivšeg predsjednika i republikanskog predsjedničkog kandidata prvenstveno štiti tajna služba.
Tijekom većine zaustavljanja u Trumpovoj kampanji, lokalna policija pomaže tajnoj službi u osiguravanju mjesta, a agenti iz drugih agencija unutar ministarstva domovinske sigurnosti, poput Uprave za sigurnost prometa, povremeno pomažu.
To nije lak zadatak. Mnogi Trumpovi skupovi okupljaju tisuće pristaša, održavaju se na otvorenom i traju satima.
Prije događaja agenti traže bombe ili druge prijetnje na mjestu događaja, a Trump uvijek dolazi u povorci automobila pod pratnjom.
Organi reda obično postavljaju barijere kao perimetar i zahtijevaju od svih sudionika da prođu kroz detektor metala kako bi ušli u taj prostor. Naoružani zaštitari pretražuju torbe, čak i novčanike svih sudionika. Mnogi sudionici skupa budu pretraženi i rukama.
Međutim, prema prvim medijskim izvješćima, čini se da je subotnji napad počinio naoružani snajperist koji se nalazio izvan osiguranog perimetra.
Lokalni stanovnik koji je bio prisutan na subotnjem događaju i tražio da ostane anoniman, rekao je da je vidio nešto što je izgledalo kao dva agenta tajne službe kako sjede na obližnjem krovu prije događaja. Rekao je da su agenti prethodno skenirali područje dalekozorom.
“Stalno su gledali ulijevo iza samog događaja, prije nego što je Trump izašao na pozornicu. Činilo se da su vrlo usredotočeni na to područje”, rekao je sudionik.
Tajna služba priopćila je ubrzo nakon pucnjave da je započela istragu i izvijestila demokratskog predsjednika Joea Bidena, iako agencija nije odmah odgovorila na dodatne zahtjeve za komentarom zbog svojih protokola.
Državna policija Pennsylvanije uputila je pitanja tajnoj službi, koja nije odmah odgovorila.
U trenucima nakon što je Trump ozlijeđen, bivšeg predsjednika brzo su okružili pripadnici tajne službe koji su formirali živi štit, dok su se teško naoružani agenti u pancirima i puškama također popeli na pozornicu i činilo se da skeniraju područje tražeći prijetnje.
Trumpa su agenti odvezli u crnom terenskom vozilu u lokalnu bolnicu, prema navodima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!