Podaci o lokaciji podmornice, kao i u kakvom je stanju pet članova posade, zasad su još nepoznati. Pretpostavlja se da Titan ima još manje od devet sati kisika pa je potraga za podmornicom postala utrka s vremenom za spas posade.
Dr. Ken Ledez, stručnjak za hiperbaričnu medicinu na Sveučilištu Memorial u Newfoundlandu, rekao je za BBC da nedostatak kisika nije jedina opasnost za posadu.
Podmornica je možda izgubila električnu energiju što vjerojatno ima ulogu u kontroli količine kisika i ugljičnog dioksida u plovilu. Kako razina kisika pada, razina ugljičnog dioksida koji posada izdiše raste, a to može imati kobne posljedice:
“Kako se razina ugljičnog dioksida povećava, on postaje sedativ poput anestezije i osoba zaspe.” Povećana količina ugljičnog dioksida u krvotoku, poznata kao hiperkapnija, može ubiti osobu ako se ne liječi.
Bivši kapetan podmornice britanske Kraljevske mornarice Ryan Ramsey rekao je da na snimkama unutrašnjosti Titana nije vidio sustav pročišćavanja ugljičnog dioksida. “To je za mene najveći problem”, rekao je.
Istovremeno, posada je u opasnosti od hipotermije kad se tijelo previše ohladi.
Prema kapetanu Ramseyju, ako je podmornica na morskom dnu, temperatura mora bit će oko nule. Ako je pritom izgubila struju, ne može proizvoditi energiju pa ni grijanje.
Hipotermija, nedostatak kisika i nakupljanje ugljičnog dioksida u podmornici znače da je posadi ionako otežana mogućnost stupanja u kontakt s matičnim brodom i spasiocima, primjerice lupanjem po trupu u pravilnim razmacima kako bi privukli pažnju.
“Ako su bez svijesti, neće moći puno učiniti”, kaže dr. Ledez.
Nade još ima
Premda je Obalna straža upozorila da im je vjerojatno ostalo malo kisika, posada bi mogla sačuvati svoje zalihe – barem neko vrijeme.
Ramsey kaže da bi im pomoglo usporavanje disanja, ali priznaje da bi to moglo biti teško s obzirom na stres.
Što se tiče hrane i vode, obalna straža je rekla da je posada imala ograničene obroke na brodu, ali nisu rekli koliko.
Unatoč svim ovim izazovima, Ledez poziva da se potraga ne otkaže prerano, ističući da bi mogli preživjeti čak i kada su razine kisika vrlo niske.
“Ako itko može preživjeti u tome, to su ovi pojedinci”, kaže dr. Ledez. “Samo ovisi o tome imaju li snage i svjetla da pronađu stvari koje im mogu pomoći, ali apsolutno, još uvijek bi mogli biti živi”, napomenuo je.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!