Parlamentarna skupština Vijeća Europe (PACE) izglasala je u srijedu odluku o pokretanju postupka pojačanog nadzora nad Mađarskom zbog "problema u vezi s vladavinom prava", navodi se u njezinu priopćenju.
Parlamentarni zastupnici Vijeća Europe, koji su ovog tjedna okupljeni na jesenskom zasjedanju, glasali su (95 glasova ‘za’, 25 ‘protiv’) za to da se protiv Budimpešte pokrene postupak cjelovitog praćenja, navodi se u priopćenju.
Taj postupak “uključuje redovite posjete dvaju izvjestitelja PACE-a, stalni dijalog s vlastima i povremene ocjene koliko zemlja članica poštuje svoje obveze prema Vijeću Europe”, dodaje PACE koji drži da su “dugogodišnji problemi u vezi s vladavinom prava i s demokracijom” u zemlji “uglavnom i dalje neriješeni”.
Mađarska, gdje je ultrakonzervativni premijer Viktor Orban na vlasti od 2010., pridružila se tako skupini od deset zemalja članica Vijeća Europe nad kojima se provodi sličan postupak: Albaniji, Armeniji, Azerbajdžanu, Bosni i Hercegovini, Gruziji, Moldaviji, Poljskoj, Srbiji, Turskoj i Ukrajini, nabraja PACE u priopćenju.
U rezoluciji koja se temelji na izvješću, Skupština posebno ističe “rašireno korištenje temeljnih zakona koji zahtijevaju dvotrećinsku većinu” i koje “uvelike ograničava politički pluralizam (…), znak demokratskog sustava”.
Uz to, mađarski izborni okvir “ne jamči pravedne uvjete za poštene izbore”, ocjenjuje parlamentarna skupština VE, uzimajući ipak na znanje da je “prošli mjesec uneseno 17 izmjena u postojeće zakone kojima se nastoji poboljšati rad demokratskih ustanova, povećati transparentnost i (…) pooštriti propisi u vezi sa sukobom interesa”.
PACE ujedno poziva “mađarske vlasti da zatraže stručnu pomoć nadležnih tijela Vijeća Europe u vezi s ovim izmjenama”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!