Mađarska će blokirati sredstva Europske unije za zemlje članice koje su u Ukrajinu slale streljivo dokle god Kijev ne dozvoli da nafta ruske kompanije Lukoil prođe kroz naftovod na njegovom teritoriju, rekao je u utorak mađarski ministar vanjskih poslova.
Slovačka i Mađarska su ranije ovog mjeseca rekle da su prestale primati naftu od Lukoila naftovodom Družba nakon što je Ukrajina prošlog mjeseca uvela zabranu prolaza za proizvode ruske kompanije.
Također, mađarsko ministarstvo energetike je radi odgovora na situaciju oformilo radnu skupinu vezanu za sigurnost opskrbe, koja je “pregledala dosad poduzete korake i moguće sljedeće korake”, stoji u priopćenju ministarstva.
“Dokle god Ukrajina ne riješi ovo pitanje, svi mogu zaboraviti na isplatu 6,5 milijardi eura Europskog instrumenta mirovne pomoći (EPF) kao kompenzaciju za pošiljke oružja”, poručio je mađarski šef diplomacije Peter Szijjarto, prema televizijskom kanalu ATV.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentarom.
Kijev tvrdi da je blokirao naftu Lukoila, no da se ukupan protok kroz naftovod, kojim se služe i drugi opskrbljivači, nije smanjio.
Naftovod Družba, koji povezuje Rusiju s bivšim zemljama socijalističkog bloka u istočnoj Europi, nastavio je funkcionirati tijekom više od dvije godine rata u Ukrajini čak i dok je Europska unija odustajala od drugih izvora energenata iz Rusije. Mađarska je ostala osobito ovisna o ruskoj nafti te tvrdi da bez nje ne može opskrbljivati svoje rafinerije.
Mađarska i Slovačka su od Europske komisije u ponedjeljak zatražile da posreduje u postupku savjetovanja s Ukrajinom. Postupak bi omogućio da o pitanju odlučuje sud osim ako izvršno tijelo Unije ne reagira unutar tri dana.
EPF, stvoren 2021., djeluje kao instrument za povrat sredstava zemljama članicama Unije koje su slale streljivo drugim zemljama.
Od ruske invazije na Ukrajinu 2022., države članice koje su Ukrajini poslale oružje mogu zatražiti naknadu iz tog fonda. No, Mađarska više od godinu dana blokira isplatu iduće tranše novca iz EPF-a, navodeći kao razlog razne poteškoće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare