Posteri po Madridu pozivaju građane da doniraju osnovne potrepštine stradalima u ratu u Ukrajini, a odaziv je takav da na nekim mjestima moraju privremeno zaustavljati prikupljanje pomoći.
Andrea, 36-godišnja odvjetnica, svaku večer gleda vijesti iz Ukrajine na televizoru u svom jednosobnom stanu u četvrti Guindalera. “Jako me je rastužila situacija u kojoj se nalaze djeca. Odmah ujutro sam otišla vidjeti čime mogu pomoći”, rekla je za Hinu.
No, kada je stigla u prihvatni centar, udaljen 400 metara od svog stana, zatekla je zaključana vrata. Na zelenom zalijepljenom papiru pisalo je: “Molim vas, pretrpani smo. Ne primamo ništa! Hvala vam na vašoj pomoći”.
Andrea, noseći u vrećicama dječje pelene, bočice s vodom, prepečeni kruh i kekse, otišla je u drugi obližnji centar na čijim vratima je oslikana golubica s maslinovom grančicom, simbolom mira.
“Solidarno preuzimanje stvari za narod Ukrajine”, piše ondje. Na vratima je naveden popis potrebnih proizvoda: Lijekovi protiv bolova, paketi prve pomoći, keksi, bočice vode, konzerve, pelene, higijenske potrepštine i hrana za kućne ljubimce. “Bili su iznimno zahvalni kada sam im predala stvari”, rekla je Andrea ozarena lica po izlasku iz centra.
Na drugom dijelu grada s 3,2 milijuna stanovnika, nedaleko željezničkog kolodvora Atocha, smještena je trgovina Ucramarket. Njeni vlasnici nisu mislili da će se pretvoriti u jedan od glavnih centara za prihvat humanitarne pomoći u Španjolskoj. “Radimo bez prestanka”, kaže Katerina, mlada prodavačica rođena u Madridu od roditelja Ukrajinaca.
“Danas smo poslali dva ili tri puna kamiona na granicu s Rumunjskom. Oni će se zatim vratiti pa ćemo ih opet napuniti”, dodaje ispred trgovine gdje se nalaze brojne kartonske kutije. Ondje prikupljaju konzerve, lijekove, vojnu i zaštitnu odjeću te zimsku odjeću za djecu.
Ispred te donedavno nepoznate trgovine, na čijim se policama nalaze proizvodi iz Ukrajine, svaki dan pristižu brojni građani s punim vrećicama. Zbog toga su došli volonteri kako bi pružili ruku u primanju pomoći. Jedna od djevojaka, ogrnuta plavo-žutom zastavom, objašnjava im gdje što staviti.
Upravo je primila vrećice koje su donijeli supružnici Jesús i Teresa. “Došli smo doprinijeti svojim ‘zrnom pijeska'”, kaže Jesús. “Izbjeglice koje se nalaze u inozemstvu mogu računati na pomoć zemalja u koje su stigli, no potrebno je misliti na one koji su ostali u Ukrajini”, dodaje.
Kamioni koji odlaze iz Madrida prema Kijevu prijeći će više od 3.000 kilometara. Na granicama Poljske i Rumunjske s Ukrajinom dočekat će ih ukrajinski vojnici pa dalje preusmjeriti. Ruska invazija na Ukrajinu počela je prije gotovo mjesec dana, 24. veljače.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram