Više od milijun putnika javnog prijevoza u Argentini pogođeno je u srijedu štrajkom kojim se želi osuditi povećanje siromaštva i deregulativna politika ultraliberalnog predsjednika Javiera Mileija, koji namjerava privatizirati nacionalnu aviokompaniju Aerolineas Argentinas.
Glavni sindikati u željezničkom, zrakoplovnom, cestovnom i riječnom prometu, uz taksiste i vozače metroa u Buenos Airesu, pridružili su se štrajku, koji ima posljedice i na promet robe. Glavni sindikat vozača autobusa najavio je štrajk za četvrtak.
“Pogođeno je više od milijun putnika, a ne prometuje više od 1800 vlakova”, rekao je glasnogovornik nacionalne željezničke tvrtke “Trenes Argentinos” za AFP.
Avioprijevoznik Aerolineas Argentinas je u priopćenju naveo da je pogođeno 27.700 putnika i 263 leta.
Sindikati državnih službenika i studenti također su se odazvali pozivu na borbu protiv smanjenja kupovne moći, koja bi mogla rezultirati i blokadama cesta diljem zemlje.
“Velik dio stanovništva prolazi kroz teško razdoblje”, komentirao je Pablo Moyano, jedan od čelnika CGT-a, glavnog argentinskog sindikata. “Mi branimo suverenitet nacionalnog transporta u svim oblicima, kako se ne bi dogodilo da nas za sitniš preuzmu strane tvrtke”, rekao je za Radio 10.
“Ne borimo se samo za pitanja iz našeg sektora, već i za obrazovanje, zdravstvo, mirovine i sve što ova vlada uništava”, rekao je u utorak glavni tajnik argentinskog udruženja članova zrakoplovne posade Juan Pablo Brey.
Državni tajnik za promet Franco Mogetta rekao je na lokalnom radiju da je štrajk “politički bojkot skupine čelnika koji gledaju samo svoje interese”.
Vlada je putem posebne aplikacije poslala poruku na mobilne telefone Argentinaca, optuživši dvojicu sindikalnih čelnika da žele “zaštititi svoje privilegije”, i pozvala narod da osudi njihov pritisak na pridruživanje štrajku.
Predsjednik Javier Milei napravio je niz jasnih rezova u javnim tijelima od dolaska na vlast u prosincu, u ime svetog cilja “nultog proračunskog deficita”.
Unatoč usporavanju posljednjih mjeseci, inflacija je krajem rujna iznosila 209 posto na godišnjoj razini, što je i dalje jedna od najviših u svijetu.
Prema podacima objavljenim krajem rujna, siromaštvo u Argentini, koje kontinuirano raste već dvije godine, doseglo je 52,9 posto stanovništva u prvoj polovici 2024., što je skok od više od 11 bodova u šest mjeseci.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!