U Ukrajini će nakon rata vladati velika očekivanja, ali put ka reformi i obnovi koji čeka tu zemlju bit će težak i trnovit.
“Bila sam na ulicama tijekom Narančaste revolucije kao studentica 2004. i ponovno 2014. Uskoro će proći deset godina od toga, a u tom intervalu često pokrećemo revolucije,” kaže Inna Sovsun, zastupnica oporbe i članica ukrajinske liberalne, proeuropske stranke Holos.
Sovsun vjeruje da se približava novi politički prevrat, piše za Politico urednik Jamie Dettmer.
Prije gotovo deset godina, stotine tisuća Ukrajinaca okupili su se na kijevskom Trgu neovisnosti, prosvjedujući protiv tadašnjeg predsjednika Viktora Janukoviča – Putinove marionete. Sovsun kaže da će cilj sljedeće revolucije biti završetak onoga što je započelo u prethodne dvije: demokratizacija Ukrajine i konačno čišćenje zemlje od korupcije koja je desetljećima kočila njen napredak.
Neke od posljedica prosvjeda iz 2014. bile su nepredviđene, pokrenuvši događaje koji su Ukrajinu doveli u situaciju u kojoj se nalazi danas – zemlja se brani od ruske invazije koju je iz osvete i ogorčenosti naredio ruski predsjednik Putin. I ovaj rat će imati svoje posljedice: stvorio je snažan osjećaj povezanosti u zemlji i podigao očekivanja da će budućnost biti bolja. Ta očekivanja bit će teško ispuniti.
“Majdan se može ponoviti”
Sovsun nije usamljena u svojim predviđanjima. Bivši ukrajinski ministar Dettmeru je nedavno vrlo hladno rekao: “Znate, Majdan se može ponoviti.” Zatražio je da se njegovo ime ne spominje kako bi mogao govoriti bez zadrške – mnogi ukrajinski zastupnici i predstavnici civilnog društva ne žele Rusima pružati materijale za širenje propagande niti potkopavati rat.
“Ovaj rat probudio je velike nade, a ljudi će nestrpljivo čekati promjene,” rekao je. “Htjet će novac, pravdu i dovršavanje reformi koje su zahtijevali 2014., i htjet će ih brzo.”
Snalaženje u kaotičnim postratnim uvjetima izazov je za svakog čelnika, ali bivši ministar naglašava da će to pogotovo biti slučaj za predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je postao dio problema – čelnik s autokratskim tendencijama.
To izvana možda zvuči iznenađujuće. Već godinu dana Zelenskog se u svijetu slavi kao personifikaciju ukrajinskog otpora, ikonu demokracije. Još uvijek pljušte hvalospjevi na njegovo odbijanje američke ponude da ga se evakuira iz Kijeva kada su na početku rata ruski tenkovi došli na tek 60-ak kilometara od grada, a njegova inspirativna retorika i fantastične govorničke vještine bile su ključne u osiguravanju podrške SAD-a i Europe.
Vodstvo, komunikacijske vještine i nesalomljiv duh Zelenskog donijeli su mu podršku i kod kuće. Uživa ogromnu podršku građana – jedino vojska je popularnija. Ipak, iskusni promatrači kažu da je podrška od 84 posto koju trenutno ima među Ukrajincima rezultat patriotskog sentimenta i predviđaju da će ona munjevito pasti jednom kada egzistencijalna prijetnja za Ukrajinu prođe.
Slično se dogodilo i nakon što je ovaj bivši glumac i komičar stupio na dužnost predsjednika 2019. nakon premoćne pobjede na izborima, kada je obećao da će braniti interese građana i suprotstaviti se bogatima i vladajućoj kasti. Nažalost, Zelenski nije uspio ponoviti svoju ulogu kao “predsjednika običnih ljudi” u stvarnom životu. Podrška među građanima u jednom trenutku je pala na mizernih 11 posto, nakon što je otpustio premijera koji je želio provesti reforme, u svoj kabinet postavio vlastite prijatelje i bivše poslovne partnere, a ništa nije postigao po pogledu borbe protiv korupcije.
Zelenski sve veći autokrat?
Ukrajinskog predsjednika optužilo se da postaje sve veći autokrat i krši zakone izdavanjem predsjedničkih dekreta za kažnjavanje protivnika, sve u ime borbe protiv ruske agresije, ali i, kako kažu neki kritičari, sa željom da našteti svojim političkim suparnicima.
Četiri mjeseca prije početka invazije, Zelenski i dvojica njemu bliskih suradnika bili su umiješani u financijske aktivnosti u inozemstvu. Pandora papers – skupina dokumenata u kojoj su otkrivene aktivnosti političkih vođa i drugih slavnih pojedinaca diljem svijeta – otkrili su da je ukrajinski čelnik osnovao kompanije u poreznim oazama prije nego je postao predsjednik, a nastavio profitirati od njih i nakon što je stupio na dužnost. Zelenski je negirao bilo kakve optužbe za pranje novca ili protuzakonite aktivnosti.
Sada nije vrijeme da ga se kritizira za aktivnosti prije rata, kažu politički protivnici, no kada sukobi utihnu, pojavit će se pitanja o svemu što se događalo uoči početka rata. Tražit će se objašnjenje zašto je Zelenski ignorirao dramatična upozorenja sa Zapada o velikoj vjerojatnosti ruske invazije, zašto ranije nije pripremio Ukrajinu na rat.
Ipak, ta pitanja ponekad se mogu čuti već i sada – posljednji put ova tema je stavljena na stol prošlog kolovoza kada je Zelenski rekao da je umanjivao opasnost od rata jer nije želio da se Ukrajinci uspaniče i pobjegnu ni da zemlja gospodarski propadne.
Oporbeni političari i aktivisti s kojima je razgovarao Politico rekli su da će Zelenski morati objasniti kako su on i njegova bliska skupina starih prijatelja zemljom upravljali za vrijeme rata.
“Naravno da moramo podržavati vladu i ostati ujedinjeni,” rekao je Mikola Kniažitski, oporbeni političar iz Lavova. “No brinem se za budućnost demokracije u mojoj zemlji. Čak i usred rata mora postojati politička oporba, demokratski procesi moraju se nastaviti, mora postojati parlamentarni nadzor.”
Kao i drugi, Kniažitski je naglasio da je Zelenski iskoristio svoje ovlasti ratnog predsjednika i ugrabio veću vlast, počeo kontrolirati medije, marginalizirati parlament i ignorirati legislativni nadzor o trošenju vladinih sredstava. Postavlja se pitanje jesu li od toga imali koristi poslovni partneri ukrajinskog predsjednika ili možda tvrtke povezane s članovima vladajuće stranke.
“Obračun čim rat završi”
Neki se boje i da bi globalni hvalospjevi mogli hraniti njegove iluzije o vlastitoj veličini.
“On misli da je sada najveći političar svijeta, da je Joe Biden daleko iza njega, a još dalje su čelnici poput Macrona ili Scholza”, kaže bivši ministar, dodajući da to nije zdravo.
Kao i drugi, spomenuo je da ukrajinski predsjednik ne voli dijeliti svjetla pozornice, a bivši pomoćnik u njegovom uredu navodi da administracija ukrajinskog predsjednika neprestano analizira ankete o popularnosti kako bi provjerili da ga nitko neće skinuti s trona.
Kritičari kažu da upravo ta želja može objasniti zašto Zelenski odbija pozive za formiranje koalicijske vlade u vrijeme kada je Ukrajini sloga najpotrebnija.
Ipak, Timofij Milovanov, predsjednik Škole ekonomije u Kijevu, bivši ministar gospodarstva i neformalni vladin savjetnik, odbacuje tvrdnje da Zelenski ima karakteristike autokratskog vođe.
“Zelenski daje ljudima ono što oni žele. Po mom mišljenju, Ukrajina ima sreće što je on tu. Prethodni predsjednici bi kapitulirali u prvih par tjedana rata i započeli pregovore,” rekao je.
Milovanov kaže da Zelenski gradi naciju i nema izbora nego zaobilaziti institucije koje su često zapletene u vlastite interese.
“Nitko ne zna koja je šira perspektiva Zelenskog. Mislim da je promijenio svoje stavove u posljednje tri godine otkako je postao predsjednik i da shvaća širu sliku i sve sile koje postoje. Mislim da na neki način on razumije mnogo više od nas,” dodao je.
U siječnju je Zelenski tijekom obraćanja naciji Ukrajincima obećao “da se stvari neće vratiti na staro.”
Ipak, ta izjava uslijedila je nakon korupcijskog skandala povezanog s prenapuhanim vojnim ugovorima i upitnim isplatama zbog kojeg je čitav niz visokih ukrajinskih dužnosnika odstupio s dužnosti – uključujući pet regionalnih guvernera i četiri zamjenika ministara. Skandal je otkriven kada je jedan istraživački novinar objavio detalje ilegalnih ugovora nakon što vlada nije reagirala na problem. Riječi Zelenskog ne umiruju ni neke iskusne promatrače u Ukrajini.
“Nismo vidjeli da se ozbiljno pokušao zabaviti korupcijom – uz jednu značajnu iznimku,” kaže bivši visoki američki dužnosnik s velikim iskustvom po pitanju Ukrajine. “Zaista pokušavaju spriječiti ikakva muljanja s ogromnim iznosima za pomoć koje primaju sa Zapada. Mislim da shvaćaju rizik, znaju da bi to bio ogroman skandal.”
Ipak, ovaj bivši diplomat kaže da ga je iznenadilo koliko oporbeni političari u Kijevu i predstavnici civilnog društva “s jedne strane zaista poštuju snagu Zelenskog kao ratnog vođe,” no istovremeno su “duboko zabrinuti zbog korupcije i njegovog autoritarnog stila.”
“Oni vjeruju da će doći do obračuna čim rat završi,” rekao je. “Mislim da je to vjerojatno točno.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare