Cijeli svijet prati izbore u SAD-u. Donald Trump ili Kamala Harris? Odlučit će, sve ukazuje tako, vrlo mali broj glasova birača u ključnim državama. Izborni sustav u SAD-u dosta se razlikuje od onoga na kakav smo navikli u Hrvatskoj. Kako Amerikanci zapravo glasaju?
Svaka od 50 država, plus Washington DC, ima vlastito glasanje za predsjednika koje je neovisno o ostalim državama. Svaka država vrijedi određeni broj glasova u “izbornom kolegiju”, koji se određuje prema broju stanovnika države.
Kalifornija, najmnogoljudnija američka savezna država, ima 54 glasa u elektorskom kolegiju i oni predstavljaju populaciju od 39 milijuna stanovnika. Wyoming, najmanja američka država, ima tri glasa u elektorskom kolegiju, koji predstavljaju 600.000 stanovnika ove države.
Ukupno je 538 elektorskih glasova. Da bi postao predsjednik SAD-a, kandidat mora doći do 270 (više od polovice). Nije važno koja će ga kombinacija država dovesti do pobjede, ali uvriježeno je mišljenje da su neke kombinacije lakše ostvarive od drugih.
U većini država – zapravo, u svima osim Nebraske i Mainea – pobjednički kandidat u državi dobiva sve dostupne glasove u elektorskom kolegiju.
Dakle, ako bi Donald Trump, npr. osvojio Floridu za jedan jedini glas, dobio bi svih 30 glasova njihovog elektorskog kolegija, isto kao da je dobio 100 posto glasova tamošnjeg stanovništva, objašnjava Sky News.
U Nebraski se dva glasa dodjeljuju onome tko pobijedi u cijeloj državi, a po jedan kandidatu koji pobijedi u tri okruga Nebraske – ukupno pet.
Isto je i u Maineu, ali ondje se mogu osvojiti samo četiri glasa izbornog kolegija pa su ostali glasovi podijeljeni u dva okruga, a ne u tri.
Sve detalje američkih izbora pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!