Dokumenti, podijeljeni s Guardianom, također otkrivaju rusku zabrinutost za moral među vlastitim redovima u Kursku, osobito nakon samoubojstva vojnika s prve crte za kojeg se kaže da je bio u "dugotrajnom stanju depresije zbog svoje službe u ruskoj vojsci".
Zapovjednici jedinica stoga dobivaju upute da osiguraju da vojnici svakodnevno čitaju ruske državne medije kako bi održali svoje “psihološko stanje”.
Guardian nije mogao neovisno provjeriti autentičnost dokumenata, iako oni nose obilježja autentičnih ruskih vojnih komunikacija.
Krajem kolovoza Guardian se susreo s ukrajinskim timom za specijalne operacije koji ih je zarobio, nekoliko sati nakon što su napustili ruski teritorij.
Tim je rekao da je uzeo dokumente ruskog Ministarstva unutarnjih poslova, FSB-a i vojske iz zgrada u regiji Kursk i kasnije ih dao novinarima da ih pregledaju i fotografiraju.
Operation #Kursk
🟢The second photo is a picture of the fires from today.
🟢The third photo shows the area of the arsenal that was most severely damaged (circled in red).
The result has exceeded all expectations. https://t.co/KBYTgH4BhY pic.twitter.com/JPyy73krvp
— Boris Alexander Beissner (@boris_beissner) September 19, 2024
Među dokumentima tiskane zapovijedi, dnevnici…
Neki od dokumenata su tiskane zapovijedi koje se distribuiraju različitim postrojbama, a drugi su rukom pisani dnevnici koji bilježe događaje i probleme na određenim pozicijama. Najraniji unosi datiraju s kraja 2023., dok su posljednji dokumenti iz samo šest tjedana prije nego što je Ukrajina pokrenula svoj upad u regiju Kursk 6. kolovoza.
Dokumenti uglavnom potječu iz postrojbi ruske 488. gardijske motostreljačke pukovnije, a posebno iz druge satnije njezine 17. bataljuna.
Ukrajinski upad u Kursk iznenadio je zapadne partnere Kijeva i mnoge u ukrajinskoj eliti, jer je planiranje bilo ograničeno na vrlo mali broj ljudi. Ali ruski vojni dokumenti sadrže višemjesečna upozorenja o mogućem upadu u to područje i pokušaju zauzimanja Sudzhe, grada od 5000 stanovnika koji je sada pod ukrajinskom okupacijom više od mjesec dana.
“Potencijal za probijanje granice”
Unos od 4. siječnja govori o “potencijalu za probijanje državne granice” od strane ukrajinskih naoružanih skupina i naređuje pojačanu obuku za pripremu za odbijanje svakog napada. Dana 19. veljače zapovjednici su upozoreni na ukrajinske planove za “brzi prodor iz regije Summy na ruski teritorij, do dubine od 80 km, kako bi se uspostavio četverodnevni ‘koridor’ prije dolaska glavnine ukrajinske vojske.”
Sredinom ožujka graničnim postrojbama naređeno je da pojačaju obrambene linije i “organiziraju dodatne vježbe za vodstvo postrojbi i uporišta u vezi s pravilnom organizacijom obrane” u pripremi za ukrajinski prekogranični napad.
Sredinom lipnja bilo je konkretnije upozorenje o ukrajinskim planovima “na pravcu Yunakivka-Sudzha, s ciljem uzimanja Sudzhe pod kontrolu”, što se dogodilo u kolovozu.
Postojalo je i predviđanje da će Ukrajina pokušati uništiti most preko rijeke Seym kako bi presjekla ruske opskrbne linije u regiji, što se također kasnije dogodilo. Lipanjski dokument žalio se da su ruske trupe stacionirane na fronti bile “u prosjeku samo 60-70 posto popunjene i uglavnom sastavljene od slabo obučenih rezervista”.
Ukrajina za 7 dana kontrolirala Sudzh
Kada se ukrajinski napad dogodio 6. kolovoza, mnogi ruski vojnici napustili su svoje položaje, a u roku od sedam dana Ukrajina je preuzela punu kontrolu nad Sudzhom.
“Pobjegli su bez da su se uopće evakuirali ili uništili svoje dokumente”, rekao je član tima za specijalne operacije koji je zaplijenio dosjee.
Tijekom kaotičnog povlačenja Moskve, ukrajinske snage zarobile su stotine ruskih vojnika, od kojih su mnogi vojni obveznici, od kojih se općenito ne očekuje da će sudjelovati u borbama. Roditelji ročnika iz druge satnije, koji su poslali apel u kolovozu, identificirali su ga kao svog 22-godišnjeg sina Vadima Kopylova, rekavši da je zarobljen u blizini Sudzhe i pozvali ruske vlasti da ga razmijene.
Dokumenti pružaju uvid u rusku taktiku tijekom prošle godine, u jednom slučaju govoreći o potrebi stvaranja rovova i položaja mamaca kako bi se zbunili ukrajinski izviđački bespilotni zrakoplovi.
Makete tenkova, oklopnih vozila i topničkih bacača, kao i lutke vojnika izraditi i povremeno premještati”, stoji u jednoj od naredbi.
Ukrajinske diverzantske skupine
Dodaje se da bi na položaje mamaca trebalo poslati nekoliko vojnika koji će noću paliti vatre i hodati s bakljama, a Rusija bi trebala pokrenuti radio razgovor o položajima mamaca, s ciljem presretanja. Nije jasno jesu li takve pozicije ikada stvorene; pripadnici ukrajinske jedinice koja je letjela izviđačkim dronovima u tom području posljednjih tjedana rekli su za Guardian da nisu vidjeli nikakve dokaze o takvim položajima.
U ožujku su ruski dokumenti primijetili da je bilo sve više incidenata ukrajinskih diverzantskih skupina koje su se maskirale da rade iza ruskih linija noseći ruske uniforme.
“Radi sprječavanja prodora neprijatelja u naše borbene rasporede, zapovjednici trebaju implementirati upotrebu identifikacijskog markera varijanta n6, izrađenog od materijala širine osam centimetara, koji se pričvršćuje pomoću nevidljive trake”, stoji u zapovijedi iz tog mjeseca.
Ruski moral
Zakopani u suhoparnom službenom jeziku znakovi su ozbiljnih problema s moralom na fronti.
„Analiza trenutne situacije u vezi sa samoubojstvima pokazuje da je “broj stradalih vojnika zbog samoubojstava još uvijek je visok”, stoji u jednom zapisu koji govori o incidentu koji se navodno dogodio 20. siječnja ove godine, kada je vojni obveznik došao na stražarsko mjesto i ustrijelio se u trbuh.
“Istragom incidenta utvrđeno je da je uzrok samoubojstva i smrti bio živčani i psihički slom, uzrokovan njegovim dugotrajnim stanjem depresije zbog službe u ruskoj vojsci”, stoji u rukom pisanom izvješću o incidentu.
Kako bi se spriječili daljnji takvi incidenti, zapovjednici postrojbi dobivaju upute da identificiraju vojnike koji su “psihički nespremni za izvršavanje zadaće ili su skloni devijantnom ponašanju, te organiziraju njihov transfer i prebacivanje u vojne zdravstvene ustanove”.
Daljnje upute o održavanju morala dolaze u nedatiranom, tipkanom dokumentu koji objašnjava da bi vojnici trebali dobiti 5-10 minuta dnevno, kao i jedan sat jednom tjedno političke poduke, “s ciljem održavanja i podizanja političke, moralne i psihološko stanje osoblja.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!