Nekoliko je zemalja svijeta pokrenulo program viza za digitalne nomade, odnosno radnike koji svoj posao mogu obaviti na daljinu.
Ovo je 10 zemalja, koje su, prema Insideru, otvorene za radnike koji zarađuju manje od 3.000 dolara mjesečno.
1. Novi Zeland
I dok Novi Zeland još uvijek ne nudi dugoročnu vizu za digitalne nomade, radnici na daljinu određenih nacionalnosti mogu se prijaviti za vizu za radni odmor, u trajanju od jedne do dvije godine. Ipak, ostanete li u zemlji duže od 183 dana smatrat će vas poreznim obveznikom Novog Zelanda.
Da biste se prijavili za tu vizu, morate zarađivati minimalno 350 novozelandskih dolara mjesečno (oko 212 eura), a morate imati i sredstva za period od 12 mjeseci u iznosu od 4.200 novozelandskih dolara (oko 2.550 eura)
2. Portugal
Portugalska viza D7, poznata i kao portugalska viza za pasivni prihod, jedna je od najpristupačnijih opcija za digitalne nomade. Za prijavu je potrebno imati prihode od 7.200 eura godišnje i zdravstveno osiguranje.
Viza D7 omogućava i slobodno putovanje kroz šengensko područje pa je to čini jednom od najpopularnijih viza za strane radnike, kazale su Insideru mnoge firme. Oni koji dobiju tu vizu također se mogu kvalificirati za 10-godišnje porezne olakšice ako postanu “nestalni rezident”, kažu iz konzultantske tvrtke Belion Partners.
3. Kolumbija
Kolumbija će svoju vizu za digitalne nomade omogućiti od 22. listopada, čime će stranim radnicima omogućiti da rade u Kolumbiji u trajanju do dvije godine. Za vizu se mogu prijaviti i poduzetnici koji planiraju osnovati tehnološki start-up u toj zemlji.
Za prijavu je potrebno imati zdravstveno osiguranje i mjesečnu plaću od najmanje tri milijuna kolumbijskih pesosa (oko 670 eura). Lokalni porez na dohodak primjenjuje se na strance koji u Kolumbiji provedu više od 183 dana.
4. Cape Verde
Cape Verde, koji često nazivaju i Cabo Verde otok je koji se nalazi uz zapadnu obalu Afrike. Prva viza za digitalne nomade izdana je 2020. godine i omogućava stranim radnicima boravak na otoku do 6 mjeseci, a može se produžiti na do 12 mjeseci.
Za prijavu je potrebno pokazati dokaz o zdravstvenom osiguranju i izvadak iz banke na kojem je vidljivo da je na računu u proteklih 6 mjeseci bilo 1.500 eura.
5. Brazil
Brazil je vizu za digitalne nomade počeo izdavati u siječnju ove godine i omogućava je svim stranim radnicima koji zarađuju minimalno 1.500 dolara mjesečno ili na računu u trenutku prijavljivanja imaju najmanje 18.000 dolara.
Brazil je toliko popularan među digitalnim nomadima, da se u surferskom gradu Pipi, na sjeveru zemlje, gradi “nomadsko selo”.
Na digitalne nomade, koji u Brazilu u periodu od godine dana provedu više od 183 dana, primjenjuje se lokalni porez na dohodak.
6. Mađarska
Mađarska viza za digitalne nomade, formalno nazvana “bijela karta”, omogućava stranim radnicima da u zemlji ostanu godinu dana, a može se produžiti na još godinu dana.
Viza digitalnim nomadima omogućava i da do 90 dana borave u zemljama šengenskog područja.
Za prijavu je potrebno priložiti dokaz o zaposlenju i platnu listu koja pokazuje da proteklih šest mjeseci primate plaću veću od 2.000 eura.
Lokalni porez na dohodak obvezan je za sve osobe koje u periodu od godine dana u zemlji provedu 183 dana.
7. Gruzija
Gruzijska viza za digitalne nomade pokrenuta je 2020. godine i omogućava državljanima 95 zemalja svijeta da u Gruziji žive i rade u periodu od 180 dana.
Za prijavu je potrebno imati mjesečnu plaću od najmanje 2.000 dolara mjesečno i zdravstveno osiguranje.
8. Nizozemska
Digitalni nomadi koji mjesečno zarađuju najmanje 2.634,30 eura bruto mogu se prijaviti za nizozemsku “dozvolu za boravak za samozaposlene osobe”.
Proces prijave teži je nego kod ostalih viza za digitalne nomade, jer je omogućen samo freelancerima čiji se rad smatra od esencijalnog interesa za nizozemsko gospodarstvo.
Ako se odobri, viza traje maksimalno dvije godine, a primatelji moraju plaćati sve lokalne poreze.
9. Malta
Malteški program za digitalne nomade od kandidata traže minimalne mjesečne prihode u iznosu od 2.700 eura. Oni koji dobiju vizu u potpunosti su oslobođeni svih lokalnih poreza na dohodak, što ovu vizu čini jednom od porezno najpovoljnijih viza za digitalne nomade.
Osim toga, viza omogućava i boravak u zemljama šengenskog područja u periodu do 90 dana.
10. Latvija
Program za digitalne nomade u Latviji pokrenut je u veljači ove godine i omogućava stranim radnicima rad u toj sjevernoeuropskoj zemlji u trajanju do godine dana, s mogućnošću produljenja vize.
Za prijavu je potrebno da vaš poslodavac ima sjedište u zemlji koja je članica Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj.
Kandidati moraju primati plaću koja je dva i pol puta veća od prosječne mjesečne plaće u Latviji, koja trenutno iznosi 2.857,50 eura. Primatelji vize imat će i pravo na sniženu stopu poreza na osobni dohodak.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!