Mađarski populistički premijer Viktor Orban priopćio je u srijedu da uvodi novi porez na tvrtke kako bi odgovorio na porast cijena povezan s ratom u Ukrajini i financirao nove obrambene troškove.
Orban tumači da se novi porez odnosi na “banke, osiguravateljske tvrtke, veleprodaju, trgovačke lance te na energetske, telekomunikacijske i na zrakoplovne kompanije”.
Mađarski premijer tako će multinacionalnim kompanijama oduzeti ekstraprofit i uplatiti ga u državni proračun. Tako izdvojen novac upotrijebit će se već ove godine i u 2023. za dvije stvari: za jačanje vojske i za ograničenje cijene energenata i vode.
Što je uopće ekstraprofit?
Termin “ekstraprofit” često se čuje i u hrvatskom javnom prostoru, no o čemu se uopće radi?
Prema hrvatskom rječniku, ekstraprofit je definiran kao zarada viša od normalne, dio dobiti na osnovu nižih troškova proizvodnje u odnosu na prosječne troškove ili kao zarada koja je zarađena na temelju neke naprednije tehnologije u odnosu na prosječnu. Drugim riječima, tvrtka koja je uložila u bolju tehnologiju i dignula produktivnost sada će dio zarade predati Viktoru Orbanu jer on smatra da zarađuju previše, piše tportal.
Koliko uopće iznosi “normalna” zarada i kako je odrediti također je nemoguća misija jer kod svake kompanije treba uzeti u obzir specifičnosti tržišta na kojem posluje, specifičnosti industrije, cijenu po kojoj se kompanija zadužuje tj. kamate, stope poreza i niz drugih faktora. Tvrtka koja je uložila milijarde eura u tehnologiju i zaposlenike kako bi proizvodila cjepivo protiv covida će sasvim sigurno zarađivati daleko više (ili će ulagači to očekivati) od tvrtke koja se primjerice bavi proizvodnjom radne obuće.
Ekstraprofit je termin koji je skovao Karl Marx u svojem djelu Kapital, gdje ga nazvao “superprofitom”. Marx je osmislio superprofit kao kritiku kapitalizma jer ga ostvaruju tehnološki napredna poduzeća, poduzeća s natprosječnom produktivnošću ili monopolisti.
Marx nije baš ulazio u detalje pa je definicija ostala otvorena za interpretacije koje se nižu do dana današnjeg. Tako je prvi sovjetski vođa Vladimir Lenjin dodao da je ekstraprofit zarada koju zapadne kompanije ostvaruju na grbačama radnika u kolonijama u trećim zemljama. U domaćim okvirima, često se moglo čuti Udrugu Franak kako napada banke jer su “u kreditima sa švicarskim francima uzeli ekstraprofit”, dok ekonomski analitičar često komentiraju kako treba spriječiti stvaranje ekstraprofita u trgovini naftnim derivatima ili trgovini hranom.
Uglavnom, Orban je još jednom nagnuo populizmu i okrenuo leđa tržištu, koje je reagiralo očekivano. Vrijednost forinte prema euru već je jutros pala, dotaknuvši novu najnižu razinu u proteklih pet godina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare