"Riječ je o sumnji na zloupotrebu bez presedana, pri kojoj za sada nije moguće isključiti mogućnost da su neki podaci bili neovlašteno posredovani i u inozemstvo", kaže predsjednik slovenske vlade Robert Golob.
“Iz podnesene kaznene prijave proizilazi sumnja da se u slučaju pregledavanja više od dvjesto pojedinačnih bankovnih računa radilo o nezamislivoj zloupotrebi Ureda za sprječavanje pranja novca u političke svrhe. Bez opravdanih razloga, samo na osnovu škrtih anonimnih poruka, u uredu su naime prije izbora grubo posegnuli u povjerljive osobne podatke s namjerom diskreditacije političkih suparnika pa čak i njihovih članova obitelji, urednika i vlasnika medija i predstavnika crkvene vlasti. Riječ je o sumnji na zloupotrebu bez presedana, pri kojoj za sada nije moguće isključiti mogućnost da su neki podaci neovlašteno posredovani i u inozemstvo.
Ovako je na aferu koja je dobila naziv slovenski Watergate, reagirao predsjednik slovenske vlade Robert Golob, nakon što je Nacionalni istraživački ured (NIU) zbog sumnje na zloupotrebu položaja podnio kaznenu prijavu protiv direktora ureda za vrijeme trajanja treće Janšine vlade, Damjana Žugelja i još šest njegovih nekadašnjih suradnika u uredu.
Kao što je prošlog tjedna objasnio šef slovenske kriminalističke policije Damjan Petrič, u Uredu za sprječavanje pranja novca su u periodu od studenog 2021. i veljače 2022. “protivno mnogim zakonima pa i ustavu” pročešljali čak 224 bankovna računa 62 fizičke osobe i 32 pravne osobe u Sloveniji. To su učinili na osnovu kratke anonimne poruke, koja nije sadržavala nikakve dokaze niti je dala bilo kakve druge razloge za najveću pretragu bankovnih računa u povijesti Slovenije. “Ovdje je bilo povrijeđeno pravo na zaštitu osobnih podataka, koje je jedno od osnovnih ljudskih prava i sloboda”, izjavio je još direktor Uprave slovenske kriminalističke policije.
Radi se o slučaju Dragana Šolaka, koji je bio glavna i najveća meta Žugeljovog ureda. Između ostalog u pretragu su pola godine prije izbora uključili i pretraživanje računa nekadašnjeg generalnog direktora Pro Plusa, najveće medijske kuće u Sloveniji, Branka Čakarmiša i još nekih medijskih direktora, vlasnika i urednika.
Tadašnji premijer Janez Janša je za N1 još u svibnju, prilikom novinarskog otkrivanja ovog slučaja, negirao da je ovo najopsežnije pretraživanje bankovnih računa u povijesti Slovenije bilo posljedica njegovog predizbornog dogovora sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
Naime, bilo je nagovještaja da su se Janša i Vučić prije izbora, koji su održani u obje zemlje u travnju 2022. godine, dogovorili da će uz pomoć slovenskog i srpskog Ureda za sprječavanje pranja novca prikupiti i razmjenjivati osjetljive podatke o svojim protivnicima. Prema navodima, Janša bi mogao biti zainteresiran za balkanske poslove Gen-I i Roberta Goloba, a Vučić za svog “državnog neprijatelja broj jedan” Dragana Šolaka i srpskog opozicijskog političara Dragana Đilasa.
Policija još istražuje kako se odvijala razmjena podataka između slovenskog i srpskog Ureda za sprječavanje pranja novca. Direktor Uprave kriminalističke policije Damjan Petrič je prošlog tjedna rekao: „Dio kriminalističke obrade koji se tiče odgovornosti osoba koje su bile zaposlene u ovom organu je završen. Međutim, dio kriminalističke obrade se nastavlja u smislu razmjene podataka sa stranim državnim organom koji ima slična ovlaštenja kao naš. Ovdje se odvija i suradnja između slovenskog i stranog (srpskog, op. a.) tužiteljstva.”
Slučaj Šolak ni izdaleka nije jedini slučaj pročešljavanja bankovnih računa na osnovu kratke anonimne poruke u vrijeme Žugelja, ali se od ostalih značajno razlikuje po broju provjerenih računa.
Već je na N1 Slovenija otkriveno da je Žugeljev ured pretraživao i račun direktora Sportske Lutrije Luke Štajnera, i to u trenutku kada se u parlamentu vodila bitka za izmjenu zakona o igrama na sreću, čemu se Steiner usprotivio.
Portal Necenzurirano otkrio je slučaj biskupa Andreja Sajeta, koji je otvoren u uredu u vrijeme kada su se starija klerikalna i mlađa liberalna linija, koju personificira Saje, borile za prevlast u slovenskoj Rimokatoličkoj crkvi. Anonimna poruka o Sajetu, koja je stigla u ured, prvo je dodijeljena službeniku koji nakon pregleda nije tražio podatke s biskupovog računa i slučaj je odmah zatvorio. Ali nekoliko dana kasnije, ista anonimna poruka ponovo je stigla u Ured za sprječavanje pranja novca, samo što su je, kako je otkrio na N1 Slovenija, ovaj put dali u ruke tadašnjoj službenici ureda, koja je i aktivna članica stranke SDS. Počelo je pretraživanje biskupovog računa.
Isto tako je Ured za sprječavanje pranja novca u periodu Žugelja, kako je otkrio N1 Slovrenija, pretraživao i bankovne račune Nataše Vrečar Zorčič, supruge Igora Zorčiča, tadašnjeg predsjednika slovenskog parlamenta, jednog od najvažnijih političara u zemlji. I to baš u trenutku kada Zorčič nije htio podnijeti ostavku na mjesto predsjednika parlamenta.
Ali ako su u slučaju Steinera, Saje i Nataše Vrečar Zorčič pregledali ukupno manje od deset bankovnih računa, u slučaju Šolaka pročešljali su više od 220.
Javno razotkrivanje
Dragan Šolak, srpski biznismen, milijarder, čije brojne kompanije rade u više država Zapadnog Balkana, Europske unije i u Ujedinjenom kraljevstvu suvlasnik je grupacije United, koja ima više kompanija, između ostalog i u Sloveniji. Javnosti su najpoznatiji Telemach, Shoppster, Sportklub i portal N1 Slovenija. Među fizičkim osobama čiji bankovni račun je pročešljao Žugeljev ured je i Katja Šeruga. Direktorica je slovenske kompanije Adria News Production, koja je isto tako pregledana i nalazi se u vlasništvu Šolakove grupacije United. Također je urednica N1 Slovenija te novinarka već više od 25 godina. Bankovni račun Katje Šeruga je ured za vrijeme Žugelja pregledao, nisu podnijeli prijavu protiv nje, kao ni protiv kompanije. S obzirom na informacije da je Žugeljev ured uzimao podatke s bankovnih računa od njihovog otvaranja, za sada je jasno da je nisu pregledali “samo” kao direktoricu kompanije, što je od siječnja 2021., nego su pregledali i vrijeme dok je bila novinarka i urednica u drugim slovenskim medijima jer je račun u banci u kojoj je komitent otvorila 2006. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!