Pentagon je angažirao obrambene dobavljače koji pretražuju tvornice streljiva u istočnoj Europi.
Američki predsjednik Joe Biden neće posjetiti Ukrajinu. “Američki je predsjednik jedinstven kad je riječ o zahtjevima vezanim uz putovanje”, rekao je neimenovani obrambeni dužnosnik, a prenio The Financial Times.
Zato su u Kijev stigla dva visoka američka dužnosnika, državni tajnik, pozicija koja odgovara ministru vanjskih poslova Antony Blinken i ministar obrane Lloyd Austin. Put je bio držan u tajnosti, detalja je malo jer su novinari ostali u Poljskoj pa AP vijest počinje lokacijom: “Blizu poljsko-ukrajinske granice”.
Dok su novinari The New York Timesa čekali da se ministri vrate iz Kijeva promatrali su pretovar streljiva iz transportnih zrakoplova u tegljače na putu za Ukrajinu.
“Pentagon većinu američkog oružja koje šalje u Kijev ima u vlastitim zalihama, ali se oslanja i na američke obrambene dobavljače koji pretražuju tvornice streljiva u istočnoj Europi kako bi pronašli novo oružje prema dizajnu iz doba Sovjetskog Saveza”, piše NYT.
Tako se ukrajinskim snagama olakšava djelovanje jer su uvježbani u uporabi tog oružja. Posebno je važno osigurati trajni dotok streljiva za osobno naoružanje jer ukrajinska vojska primarno koristi poznate kalašnjikove. Ali taj kompleks uključuje i rakete te topničke granate, a sve je to pokriveno terminom “nestandardno streljivo”, ono koje nije u skladu s NATO standardima.
SAD je kupovao takvo oružje i streljivo nakon terorističkoj napada al-Qa’ide 11. rujna 2001. godine kako bi njime opremao partnerske snage u Afganistanu, Iraku, Siriji i na drugim lokacijama gdje se vojske i milicije oslanjaju na naoružanje iz sovjetskog doba. Jedna od tvrtki koja se bavi pronalaskom tvornica koje mogu izraditi “nestandardno” oružje i streljivo je Ultra Defense iz Tampe na Floridi koja surađuje s proizvođačima oružja u Rumunjskoj, BiH, Srbiji, Slovačkoj, Češkoj i Bugarskoj. U Srbiji je to primarno dio kompleksa Zastava u Kragujevcu. NYT navodi da te države osiguravaju 90 posto “nestandardnog” streljiva koje kupuje Pentagon.
Posredno šaljući oružje i streljivo Ukrajini, Srbija radi protiv Rusije
Interesantna je uloga Srbije u tom projektu jer ona tako, posredno šaljući oružje i streljivo Ukrajini, radi protiv Rusije. Ova informacija baca novo svjetlo na proces pritiska na Beograd da nametne sankcije Moskvi. Prodaja streljiva, a vjerojatno i drugog naoružanja za obranu Ukrajine, mogući je čimbenik usporavanja izolacije Srbije i od strane EU zbog neusklađivanja vanjske politike.
Moskva je sigurno upoznata sa sudjelovanjem Srbije u naoružavanju Kijeva, ali je vjerojatno prisiljena prihvatiti takvu igru jer je svjesna da ne može zaustaviti Aleksandra Vučića u tom unosnom poslu. I da tako može obraniti politiku nenametanja sankcija.
Istodobno teče i modernizacija ukrajinskog arsenala dostavljanjem novih tipova naoružanja prema NATO standardima uz što teče i obuka ukrajinskih trupa. Na neidentificiranoj lokaciji u Poljskoj ukrajinski topnici uvježbavaju korištenje američkih haubica kalibra 155 milimetara i dometa do 40 kilometara. SAD i partneri, nakon što se Ukrajina obranila od prvog ruskog napada, sada postupno uvode i “standardno streljivo”, u skladu s NATO standardima jer u tom slučaju se smanjuje ovisnost o, primjerice, Srbiji a mogu se iskoristiti dupkom ispunjena skladišta u Europi. Što je važno u svjetlu očekivanog nastavka sukoba, a i kasnijeg uređena sigurnosne arhitekture na prostoru Ukrajine i Crnog mora, prenosi Jutarnji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare