Otok Patmos, smješten pod savršeno plavim nebom u istočnom dijelu Egejskog mora, može izgledati kao tipično odredište za odmor u Grčkoj, ali nije.
Tu je počeo kraj svijeta, piše CNN. Ne biste to pogodili, šećući vijugavom stazom u središtu otoka, gdje pospani svećenik čuva štand sa suvenirima.
Ipak, ovo je mjesto odakle su potekle paklene vizije konačnog pada čovječanstva – nadahnuvši Svetog Ivana da napiše Knjigu Otkrivenja koja čini završne stranice Novog zavjeta i daje Bibliji neke od njenih najupečatljivijih opisa.
Ovdje grčka pravoslavna kapelica Svete Ane, sagrađena početkom 17. stoljeća, u potpunosti zatvara špilju u kojoj je Ivan navodno imao vizije koje je protumačio kao konačni sud, piše CNN.
Da nije bilo natpisa s natpisom “Špilja apokalipse” ne biste znali da ulazite u svetu špilju. Kapela, njena sjeverna strana zapečaćena stjenovitim udubljenjem, nalazi se na kraju niza hodnika.
U unutrašnjosti se srebrna mitra uzdiže nad ograđenom pukotinom u kojoj je biblijski lik očito položio glavu na počinak. Srebrni nosač okružuje pukotinu u koju je navodno stavio ruke kako bi ustao.
“Ovdje je pisar Prohor zapisao Ivanove riječi dok je svetac imao viziju”, kaže upravitelj kapele, pokazujući na otvorenu Bibliju na mjestu gdje stijena čini prirodno postolje.
“Ovdje je došao Božji glas i obratio se svecu”, dodaje, pokazujući na pukotinu na stijeni.
Pukotina završava trostrukom točkom, koja se smatra simbolom kršćanskog svetog trojstva – Oca, Sina i Duha Svetog.
“Sveti otok”
Dva redovnika i danas žive iznad špilje, ali glavno žarište vjerskih aktivnosti na Patmosu – poznatom kao “sveti otok” – je samostan Svetog Ivana, impozantna citadela koja se nadvija nad otokom.
Utemeljen 1088. godine od strane svetog Kristodula, grčkog redovnika, samostan još uvijek sadrži izvorne građevine koje datiraju iz 11. stoljeća – dijelove utvrda, kuhinju, cisternu i, što je najvažnije, crkvu svetog Ivana, koja može se pohvaliti nekim vrhunskim freskama.
Dok je crkva impresivna, samostanski muzej i knjižnica nekoliko su koraka impresivniji.
Izvorna “zlatna bula” bizantskog cara Aleksija I. Komnena ima počasno mjesto. Ovaj drevni pečat dodijelio je cijeli otok Christodoulosu, s carskim monogramima koji se pojavljuju po cijelom svitku.
Tu je i ferman – vrsta edikta – koji je izdao sultan Mehmed Osvajač iz 1454. godine, a kojim se potvrđuje samostalnost samostana i dodjeljuje redovniku za poreznika.
Knjižnica – za koju se kaže da je najvažnija u Grčkoj izvan grčkog pravoslavnog središta planine Atos – može se pohvaliti s 1200 rukopisa na pergamentu ili svicima, uključujući listove Markova evanđelja koji datiraju iz 6. stoljeća.
Iako su špilja i samostan glavne atrakcije na Patmosu, oni nisu jedini razlog zašto ljudi hrle na otok prema Panagosu Evgenikosu, čelniku otočkog vijeća.
“Prije nekoliko godina pridružili smo se europskoj konferenciji o vjerskom turizmu zajedno s mjestima kao što su Santiago de Compostela u Španjolskoj i Lourdes u Francuskoj,” rekao je Evgenikos tijekom posjeta ovog pisca 2018. “Konačni je konsenzus bio da religija sama po sebi nije dovoljna da privuče turisti do odredišta; mora postojati dodatni faktor privlačenja.
“U slučaju Patmosa, to su naše plaže i ljepota Chore, našeg glavnog grada.”
Plaža duginih boja
Plivanje u Lambiju na sjeveru Patmosa pomoglo je u dokazivanju Evgenikosovih riječi.
Plaža je ovdje prošarana sitnim raznobojnim kamenčićima u rasponu od žute boje maslačka, predivne boje batata i žuto narančaste boje žumanjka jajeta, a kombinirani učinak je nevjerojatan.
Tu je i Petra, pješčana plaža spojena sa samostojećom stijenom Kallikatsou. Prema legendi, stijena je nastala nakon što je mladu djevojku majka proklela jer se okupala u moru, unatoč tome što je bilo zabranjeno to učiniti.
Treba spomenuti i ljupko ribarsko selo Grikos, okrenuto prema malom otoku Tragonissi, prirodnom štitniku od vjetra do sigurne, pješčane plaže.
Smješten na sjeveru grčke otočne skupine Dodekanezi, Patmos nema zračnu luku i nije lako doći do njega, ali privlači poznate osobe iz cijelog svijeta zbog svog mira. Primjerice David Bowie i Giorgio Armani bili su redoviti posjetitelji.
Zapravo, neki su Patmos učinili svojim domom i nastojali pridonijeti dobrobiti otoka.
Nicholas Negroponte iz MIT-ovog Media Laba instalirao je Wi-Fi sustav na cijelom otoku kako bi svi mogli besplatno surfati internetom.
Još jedan zaljubljenik u Patmos, financijer Charles Pictet, obnovio je tri vjetrenjače na brdu nasuprot samostana. Jedna je potpuno funkcionalna i proizvodi integralno brašno.
Josef Zisyadis, švicarski političar, gajio je ambicioznije planove. Počeo je uzgajati vinovu lozu na 20 hektara zemlje u blizini plaže Petra s Dorianom Amarom, francuskim vinarom.
Godine 2018. Amar je ponosno pokazivao bijeli Assyrtiko i crveni Mavrothiriko pod etiketom “Domaine de l’Apocalypse”.
“Ima vjetra i ima sunca, ali nema hlada”, rekao je.
“Sadio sam drveće kako bih smanjio temperaturu i poboljšao proizvodnju – hrast ovdje, nekoliko stabala rogača tamo – daj mi nekoliko godina i pretvorit ću ovu ovo mjesto u raj.”
Mnogi bi tvrdili da je otok već raj zbog svoje relativne nepristupačnosti, ali je li na vidiku izgradnja zračne luke?
Bez golotinje
Christos Patakos, upravitelj Patmos Aktisa, jedinog hotela s pet zvjezdica na otoku, odmahnuo je glavom.
“Mislim da se to nikada neće dogoditi”, rekao je, kada su ga pitali 2018. “Postoji opći osjećaj, posebno među stalnim posjetiteljima i onima koji posjeduju kuće na Patmosu, da se otok mora “zaštititi” od masovnog turizma. Oni su ti koji se protive.”
Iako je samostan ovdje jedna od glavnih atrakcija, on ne dominira životom na otoku.
“Samostan ima veliki utjecaj, ali se drži podalje od svakodnevnog života sve dok postoji uzajamno poštovanje: na primjer, nema nudizma, a barovi se zatvaraju u 3 ujutro.”
Otac Bartolomej, veseo, komunikativan redovnik, složio se. “Turisti zaboravljaju da je ovo živi samostan i da moramo ispunjavati svoje obveze.”
Bartolomej je također priznao da bi rado dočekali zračnu luku na otoku. “To bi samo neznatno povećalo turizam i bilo korisno za lokalno stanovništvo u hitnim medicinskim slučajevima”, rekao je.
Prema riječima Bartolomeja, samostan je uvijek bio na strani općine i turističkih vlasti kada su u pitanju razvojni planovi.
“Ovdje je vojna baza htjela imati topničke vježbe tijekom ljeta; mi smo im zabranili”, dodao je.
“Čak ni do sredine lipnja neke trgovine možda još nisu otvorene, ali mi smo jedina pouzdana tvrtka na otoku, otvorena tijekom cijele godine. Sve je to uravnoteženo i harmonično.”
Patakos se složio. “Otok ima mnogo obožavatelja koji ovdje dolaze napuniti baterije i upiti njegovu energiju. Osjetite vibracije kad stignete. Sretni smo što imamo i sjajne znamenitosti poput samostana i špilje.”
“Patmos je maleni Bizant, poput planine Atos, ali napredniji – ne zovu ga ‘Jeruzalem Egejskog mora’ bez razloga.”
Najlakši način da odete na Patmos je trajektom (dva do tri sata) s Kosa, koji ima međunarodnu zračnu luku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!