Tijekom svoje kratke, ali sadržajne političke karijere, bivši američki predsjednik Donald Trump u više je navrata pokazivao simpatije prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Dopisnik BBC-ja Anthony Zurker opisao je posljedice mogućeg povratka Trumpa na vlast u SAD-u.
Na samitu 2018. u Finskoj, Trump je odlučio vjerovati Putinu na riječ kada je poricao rusko uplitanje u američke izbore 2016., potpuno ignorirajući obavještajna izvješća koja govore suprotno.
Ako se Trump vrati u Bijelu kuću, ovaj povoljniji stav prema Rusiji vjerojatno će ponovno postati kamen temeljac američke vanjske politike. Štoviše, takav kurs spremna je podržati većina republikanskih birača i dio članova ove stranke u Kongresu.
Njegovi komentari na susretu s biračima koji je prošlog tjedna organizirao CNN još su jednom uvjerili one koji primjećuju njegovu prijateljsku naklonost prema Putinu da su bili u pravu. Bivši predsjednik SAD-a poručio je da bi on rat u Ukrajini okončao u 24 sata, ne navodeći pritom kako.
Odbio je odgovoriti želi li da Ukrajina pobjedi, ali je raspravljao o trošku vojne pomoći. “Nemamo oružja ni za sebe, a toliko toga dajemo”, rekao je Trump, optužujući pritom europske zemlje da ne doprinose dovoljno.
Trump kao Putinov plan B
Iako je Kongres SAD-a odobrio milijarde dolara financiranja za Ukrajinu tijekom dugog vremenskog razdoblja, Trump bi kao predsjednik mogao usporiti ili čak prekinuti tu potporu.
To je već radio dok je bio na čelu Bijele kuće: Kongres je odobravao svaku vojnu pomoć, a on se miješao.
Neki od njegovih republikanskih kolega brzo su osudili Trumpove izjave o slanju oružja Ukrajini, no mogue je – čak i vjerojatno – da bi američka potpora Kijevu mogla u potpunosti prestati ako Trump bude ponovno izabran u studenom 2024., piše Zurker, a prenosi BBC Russia.
U najmanju ruku, ta podrška više neće biti bezuvjetna. Neće biti ni onih titanskih napora koje je Washington dosad ulagao kako bi održao jedinstvenu frontu s europskim saveznicima u pitanjima antiruskih sankcija.
U Velikoj Britaniji, koja pojačava pomoć Ukrajini, strahuju od mogućeg povratka Trumpa na čelo SAD-a.
“Ako Trump zaustavi isporuku oružja Kijevu, rat će završiti pod uvjetima Rusije, što je najgora noćna mora za Zapad”, rekao je Sir Alex Younger, bivši šef britanske obavještajne službe MI6.
“Putin nije imao plan B kada je napao Ukrajinu, ali sada se radi o čekanju”, dodao je Younger.
Kraj pomoći – kraj rata?
Američka javnost više nije toliko naklonjena pomoći Ukrajini. Anketa Pew Researcha pokazala je da bi više Amerikanaca željelo da se vlasti više fokusiraju na domaća pitanja.
Jeffrey Treistman, profesor nacionalne sigurnosti na Sveučilištu New Haven u Connecticutu, nije uvjeren da bi ukidanje američke pomoći automatski rezultiralo porazom Ukrajine na bojnom polju. Po njegovom mišljenju, rat bi mogao trajati godinama ili desetljećima.
“Ukrajinci su, svaka čast, pokazali nevjerojatnu odlučnost da se bore protiv Rusa i odupru invaziji, čak i kada je međunarodna podrška bila minimalna na početku rata. Imaju potencijal čak i ako im SAD prestane pomagati”, rekao je Treitsman.
Ako je i zabrinut, Kijev to dobro krije. Dan nakon Trumpovih komentara, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je za BBC da nije zabrinut zbog američkih izbora 2024. godine.
“Izbori u SAD-u bit će za godinu dana, tko zna gdje ćemo sve biti. Vjerujem da ćemo do tada pobijediti“, rekao je, jasno dajući do znanja da ne vjeruje u slabljenje odnosa između Ukrajine i SAD-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare