“Ovo je samo početak.” Uz AI kreirali lažnu snimku i pokušali utjecati na izbore

Svijet 02. velj 202406:51 0 komentara
TOMAS BENEDIKOVIC / AFP

Nekoliko dana prije ključnih izbora u Slovačkoj, kako bi se odredilo tko će voditi zemlju, procurio je štetan audio zapis na internetu u kojem se jedan od glavnih kandidata Michal Šimečka navodno hvalio namještanjem izbora. Bio je to pokazatelj što nas čeka u budućnosti...

Kao da to već nije bilo dovoljno loše, njegov se glas mogao čuti i na drugoj snimci, gdje ga se čuje kako zagovara povećanje cijene piva.

“Ovo uistinu zvuči kao ja”, izjavio je Šimečka za CNN u nevjerici, što dovoljno potvrđuje o kolikom se problemu radi.

Snimke su odmah postale viralne, a kandidat Progresivne stranke, koji je bio za NATO i usklađen sa zapadnim interesima, poražen je u rujnu od Roberta Fica, protukandidata koji je podržavao Rusiju i tamošnjeg predsjednika Vladimira Putina.

Ne može se potvrditi koliko su te snimke, ako su uopće, utjecale na izbore, no utvrdilo se da su definitivno lažne i kreirane uz pomoć umjetne inteligencije. Riječ je o tzv. deepfake metodi.

Deepfakeovi su slike, audio ili videozapisi generirani umjetnom inteligencijom koji prikazuju osobukako izgovara ili radi stvari koje nikada nije napravila, s ciljem oštećivanja ugleda i obmane onih kojima se lažni sadržaj plasira.

Američki dužnosnici vide taj događaj u Europi kao zastrašujući znak miješanja u demokratske procese koji će se vjerojatno doživjeti na predsjedničkim izborima ove godine.

“Ovo je samo početak… Kao nacija smo ozbiljno nepripremljeni”, rekao je V.S. Subrahmanian, profesor na Sveučilištu Northwestern koji se bavi odnosom umjetne inteligencije i sigurnosti.

Visoki dužnosnici nacionalne sigurnosti u SAD-u pripremaju se za “deepfake” i ta priprema uključuje mogućnost da “vanjski faktori” potencijalno iskoriste umjetnu inteligenciju kako bi se miješali u izbore. Slično se dogodilo 2016., ali kroz druge metode, kad su se Rusi umiješali u američke predsjedničke izbore. Također, metode plasiranja dezinformacija na društvenim mrežama doprinijeli su Brexitu.

Iako je problem jasan i ukazuje se na njega, resursi onih koji trebaju osigurati poštene izbore, limitirani su.

Bez regulacije, deepfakeovi će vjerojatno dodatno zbuniti birače i potkopavati povjerenje u izbore. Deepfake videozapisi mogu biti objavljeni danima ili satima prije izbora, što nije dovoljno vrijeme kako bi ih se prokazalo, zbog čega birači ostaju zavarani i zbog čega se potencijalno mijenja ishod izbora.

Zakonodavna tijela država diljem svijeta počinju donositi hitno potrebne zakone koji reguliraju deepfakeove na izborima, obično uz podršku svih uključenih u njih. No, bit će potrebno napraviti daleko više kako deepfake i umjetna inteligencija općenito ne bi imali relevantniji utjecaj na demokratske procese.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!