Ovo su favoriti Nobelove nagrade za mir: U igri i Međunarodni sud pravde

Svijet 03. lis 202414:55 0 komentara
Jonathan NACKSTRAND / AFP, Ilustracija

Agencija Ujedinjenih naroda za palestinske izbjeglice (UNRWA), Međunarodni sud pravde i glavni tajnik UN-a Antonio Guterres jedni su od favorita za Nobelovu nagradu za mir za 2024. godinu, obilježenu ratovima u Gazi i Ukrajini, kažu europski stručnjaci u izjavama za Reuters.

Norveški Nobelov komitet, imajući u vidu dosadašnje odluke, sposoban je napraviti potpuno iznenađenje 11. listopada, kada tradicionalno proglašava dobitnika Nobelove nagrade za mir, a nije isključeno da je možda i ne dodijeli.

Ruski oporbeni čelnik Aleksej Navaljni, koji je u veljači preminuo u zatvorskoj koloniji na Arktiku, kladioničari su proglasili favoritom, no on ne može posthumno osvojiti nagradu.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski jedan je od favorita kladionice, no malo je vjerojatno da bi on mogao biti laureat, jer je vođa nacije u ratu.

Nobelov odbor ovaj bi se put mogao fokusirati na aktere koji pomažu civilima u ratnim uvjetima.

Akteri usmjereni na pomaganje civilima

Ravnatelj Instituta za istraživanje mira u Oslu, Henrik Urdal, rekao je za Reuters da bi UNRWA mogla biti takav kandidat, jer obavlja izuzetno važan posao za palestinske civile koji trpe posljedice rata u Pojasu Gaze.

Dodjela UNRWA-ine nagrade mogla bi, pak, biti kontroverzna s obzirom na izraelske optužbe da su pojedini dužnosnici agencije sudjelovali u napadu militantne skupine Hamas na jug Izraela 7. listopada 2023., što je bio i povod za rat u Gazi. Neke su zemlje zaustavile financiranje UNRWA-e kao rezultat optužbi, no većina donatora je u međuvremenu vraćena.

Interna istraga UN-a otkrila je da je devet članova osoblja agencije bilo uključeno u napad Hamasa i oni su otpušteni.

UNRWA, inače, optužuje Izrael za pokušaj razbijanja agencije koja je osnovana 1949. godine i pruža humanitarnu pomoć milijunima Palestinaca u Pojasu Gaze, Zapadnoj obali, Jordanu, Siriji i Libanonu.

Peteročlani Nobelov odbor, kojeg imenuje norveški parlament, mogao bi se također fokusirati na potrebu jačanja međunarodnog svjetskog poretka uspostavljenog nakon Drugog svjetskog rata i njegove krovne institucije – UN-a, što bi značilo da bi Nobelova nagrada za mir mogla dodijeliti Guterresu, neovisno ili s najvišim sudom UN-a – rekao je Reutersu povjesničar Asle Sven, koji godinama proučava Nobelovu nagradu za mir.

Hoće li je uopće biti?

Nobelov odbor također bi mogao odlučiti da ove godine ne dodijeli nagradu, što se dosad dogodilo 19 puta, posljednji put 1972. godine.

“Možda bi se ove godine Nobelov odbor mogao jednostavno suzdržati od dodjele nagrade i skrenuti pozornost na činjenicu da je ovo planet u ratu”, rekao je Dan Smith, direktor Stockholmskog instituta za istraživanje mira.

Nominacije za Nobelovu nagradu za mir bile su tajne 50 godina, ali predlagatelji mogu izabrati da svoje kandidate objave javno.

Među već poznatim nominacijama su Agencija UN-a za izbjeglice (UNHCR), papa Franjo i britanski povjesničar prirode i zaštitar divljeg svijeta David Attenborough.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!