Palestinski novinar o ratu na Bliskom istoku: Nema drugog rješenja osim dvodržavnog rješenja

Svijet 08. lis 202413:16 1 komentar

Palestinski novinar i politički analitičar Ibrahim Rabaia javio se iz Ramallaha za N1 Studio uživo gdje je s Ninom Kljenak komentirao situaciju na Bliskom istoku.

“Govorimo o dramatičnoj eskalaciji u ovoj regiji. Tu je i prijetnja od regionalnog rata nakon sukoba Irana i Izraela. Situacija je komplicirana i govorimo o sukobu na više razina u ovoj regiji. Problem je u tome što ne postoji vizija odnosno politički način da se ovo okonča”, kaže Ibrahim Rabaia.

Dodao je i da nema političke volje da se situacija na Bliskom istoku okonča.

“Kada govorimo o političkoj volji govorimo o američkoj diplomaciji i politici. Političari u Washingtonu sada su fokusirani na američke izbore i ne žele nikakve dramatične promjene prije studenog. Mislim da se sada nalazimo u jednoj fazi kada se ništa ne događa i mislim da će to potrajati do početka sljedeće godine”, smatra Ibrahim.

Ibrahim je komentirao i kako bi međunarodna zajednica trebala reagirati u ovom trenutku.

“To je vrlo složeno pitanje. Nema drugog rješenja osim dvodržavnog rješenja. Međutim, Iran i Izrael ne priznaju ovo rješenje. Palestinci čak i Hamas priznaju granice iz 1967.godine. Mislim da je ovo rješenje moguće uz političku volju u međunarodnoj areni, ali problem je sada u Washingtonu, a ne samo Tel Avivu”, govori Ibrahim.

Hoće li Iran izbjeći rat?

Ibrahim je odgovorio na pitanje ima li Iran dovoljno mudrosti da izbjegne rat.

“Mislim da je Iran racionalan politički akter. Ima institucije koje pokušavaju izbjeći eskalaciju. Sljedeći korak bi se mogao odnositi na lakše napade, ali uz ista pravila igre jer svaka eskalacija bi mogla biti destruktivna za Iran. Moglo bi doći do eskalacije kada govorimo o Libanonu, Siriji, ali kada govorimo o izravnom sukobu Iranu i Izraelu mislim da je to sve u okviru pravila igre”, kaže Ibrahim.

Ibrahim je otkrio i kako izgleda svakodnevni život u Gazi trenutno.

“Nema nijednog sveučilišta. Imali smo 28 ustanova visokog obrazovanja, sada više nemamo niti jednu. Ne postoje minimalni uvjeti za funkcioniranje bolnica. Cijene su jako visoke. Imamo 100 postotnu nezaposlenost i siromaštvo. Nemamo pristup čistoj vodi. Svakodnevni život je vrlo kompliciran”, ispričao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare