Političar u Južnoj Koreji kritiziran je zbog opasnih i neutemeljenih komentara, nakon što je povezao porast samoubojstava muškaraca sa sve "dominantnijom" ulogom žena u društvu.
Gradski vijećnik u Seoulu, Kim Ki-duck, ustvrdio je u jednom izvješću kako je povećano zapošljavanje žena tijekom godina otežalo muškarcima dobivanje poslova i pronalaženje žena koje se žele udati za njih.
Rekao je da se zemlja nedavno “počela mijenjati u društvo u kojem dominiraju žene” i da bi to moglo biti “djelomično odgovorno za povećanje broja pokušaja samoubojstva muškaraca”, prenosi BBC.
Problem ravnopravnosti spolova i samoubojstava u Južnoj Koreji
Prema raznim izvješćima, od bogatih svjetskih zemalja, Južna Koreja ima jednu od najviših stopa samoubojstava, ali i poražavajuće podatke kada je u pitanju ravnopravnost spolova.
Komentari vijećnika Kima kritizirani su kao najnoviji u nizu neprimjerenih primjedbi muških političara. Vijećnik Kim iz Demokratske stranke do svoje je procjene došao analizirajući podatke o broju pokušaja samoubojstva na mostovima duž rijeke Han u Seulu.
Izvješće, objavljeno na službenoj web stranici gradskog vijeća, pokazalo je da je broj pokušaja samoubojstva uz rijeku porastao s 430 u 2018. na 1035 u 2023., a među njima je udio muškaraca porastao sa 67 na 77 posto.
“Opasno je i nerazborito iznositi ovakve tvrdnje bez dovoljno dokaza”
Stručnjaci za prevenciju samoubojstava izrazili su zabrinutost zbog Kimovog izvješća. “Opasno je i nerazborito iznositi ovakve tvrdnje bez dovoljno dokaza”, rekao je Song In Han, profesor mentalnog zdravlja na Sveučilištu Yonsei u Seulu.
Istaknuo je kako je u svijetu više muškaraca nego žena počinilo samoubojstvo. U mnogim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, samoubojstvo je najčešći uzrok smrti muškaraca mlađih od 50 godina.
Unatoč tome, profesor Song rekao je kako je potrebno znanstveno proučiti razloge koji stoje iza naglog porasta broja samoubojstava muškaraca u Seoulu, dodajući da je “vrlo žalosno” što je vijećnik tematiku samoubojstava pretvorio u rodni sukob.
Porast antifeminističkog pokreta
Posljednjih godina u Južnoj Koreji u porastu je antifeministički pokret, predvođen razočaranim mladim muškarcima, koji tvrde da su, zbog pokušaja poboljšanja života žena u Koreji, u nepovoljnijem položaju.
Prema izvješću čini se da je Kim stao uz te stavove zaključivši kako je jedini načini prevladavanja “fenomena ženske dominacije”, poboljšanje svijesti ljudi o rodnoj ravnopravnosti kako bi “muškarci i žene mogli uživati jednake mogućnosti”.
Mnogi su vijećnika okarakterizirali kao mizoginog, dok ga je korejska Stranka Pravde optužila za “olako prebacivanje krivnje na žene, koje se u korejskom društvu bore kako bi izbjegle rodnu diskriminaciju“.
Pozvali su ga i da povuče svoje primjedbe i umjesto toga “ispravno analizira” uzroke problema.
U Južnoj Koreji postoji znatan jaz između broja muškaraca i žena s poslovima na puno radno vrijeme, pri čemu žene nesrazmjerno više rade privremene poslove ili su zaposlene na nepuno radno vrijeme.
Razlika u plaćama između spolova polako se smanjuje, ali žene su i dalje u prosjeku 29 % manje plaćene od muškaraca.
Problem mizoginije u Južnoj Koreji
Prošlog mjeseca, još jedan vijećnik iz Seoula u objavio je niz članaka na službenoj web stranici usmjerenih na poticanje mladih žena da se bave gimnastikom i vježbaju zdjelicu kako bi povećale stopu nataliteta.
Istovremeno, iz vladinih krugova šire se preporuke o tome kako bi djevojčice trebale krenuti u školu ranije nego dječaci, kako bi kolege iz razreda bili više privlačni jedni drugima, prije nego što budu spremni za brak.
“Takvi komentari pokazuju koliko je mizoginija raširena u Južnoj Koreji”, rekla je Yuri Kim, direktorica Sindikata korejskih žena. Optužila je političare i zakonodavce da uopće ne pokušavaju razumjeti izazove s kojima se žene suočavaju, već ih radije smatraju žrtvenim jarcima.
“Okrivljavanje žena za ulazak u radnu sferu samo će produbiti neravnotežu u našem društvu”, rekla je za BBC.
Trenutno, žene čine 20 % članova južnokorejskog parlamenta i 29 % svih lokalnih vijećnika.
Gradsko vijeće Seoula reklo je za BBC kako ne postoji postupak za provjeru onoga što političari objavljuju na službenim web stranicama osim ako je sadržaj nezakonit.
Rekli su i kako odgovornost za ovakav sadržaj leži na pojedincima koji ga objavljuju i da će se oni suočiti sa svim posljedicama na sljedećim izborima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!