Gdje u Europi se smije pojaviti Benjamin Netanyahu nakon što je izdan nalog za njegovo uhićenje?

Svijet 24. stu 202409:11 1 komentar
Benjamin Netanyahu govori u Knessetu
REUTERS/Ronen Zvulun

Međunarodni kazneni sud (ICC) bacio je pravnu bombu u četvrtak kada je izdao naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta zbog navodnih ratnih zločina u Gazi.

Sud je u priopćenju rekao da Netanyahu i Gallant “snose kaznenu odgovornost” za “ratni zločin izgladnjivanja kao metode ratovanja i zločina protiv čovječnosti, ubojstava, progona i drugih nečovječnih djela”, kao i “namjerno usmjeravanje napada protiv civilnog stanovništva”.

Izrael vodi svoj rat u Pojasu Gaze više od godinu dana, ubijajući desetke tisuća ljudi dok pokušava iskorijeniti Hamas kao odgovor na napad palestinske militantne skupine 7. listopada 2023.

Netanyahuov ured nazvao je optužbe, u priopćenju od četvrtka, “apsurdnnim i lažim” i rekao da su suci koji su izdali nalog bili “motivirani antisemitskom mržnjom prema Izraelu”.

Predsjednik Sjedinjenih Država Joe Biden nazvao je odluku “nečuvenom” i obećao da će “uvijek biti uz Izrael i protiv prijetnji njegovoj sigurnosti”. SAD nije potpisnik ICC-a.

Teoretski, nalog ICC-a znači da bi Netanyahu i Gallant mogli biti uhićeni ako putuju u bilo koju od više od 120 zemalja koje su stranke na sudu. Ali, nekoliko vlada u Europi već je signaliziralo da možda neće uhititi izraelskog vođu ako kroči nogom na njihovo tlo.

Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin u rujnu posjetio Mongoliju, stranku ICC-a, nije uhićen, unatoč tome što je bio predmetom tjeralice zbog prisilnog prebacivanja ukrajinske djece u Rusiju.

POLITICO je napravio popis europskih zemalja koje bi mogle staviti lisice oko Netanyahuovih zapešća ako se pojavi na njihovom tlu, ali i onih u koje je još uvijek dobrodošao.

Uhitit će ga

Nizozemska

Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je da će Nizozemska postupiti u skladu s nalogom ICC-a i uhititi Netanyahua ako uđe u zemlju. “Nizozemska stopostotno provodi Rimski statut”, rekao je, govoreći o osnivačkom ugovoru suda sa sjedištem u Haagu.

Veldkamp je trebao posjetiti Izrael sljedeći tjedan, ali je njegov put odbio izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar zbog njegovih komentara koji podržavaju presudu.

Irska

Irski premijer Simon Harris odgovorio je “da, apsolutno” na pitanje hoće li Irska uhititi Netanyahua.

“Podržavamo međunarodne sudove i primjenjujemo njihove naloge”, rekao je.

Belgija

“Borba protiv nekažnjivosti, gdje god su zločini počinjeni, prioritet je za Belgiju, koja u potpunosti podržava rad ICC-a”, priopćilo je belgijsko ministarstvo vanjskih poslova. “Oni koji su odgovorni za zločine počinjene u Izraelu i Gazi moraju biti procesuirani na najvišoj razini, bez obzira na to tko ih je počinio.”

Zamjenica belgijskog premijera Petra De Sutter rekla je da se “Europa mora pokoriti” presudi ICC-a i “podržati ove naloge za uhićenje”.

Španjolska

“Španjolska poštuje odluku Međunarodnog kaznenog suda i pridržavat će se svojih obveza u odnosu na Rimski statut i međunarodno pravo”, rekli su vladini dužnosnici španjolskim medijima.

Španjolska ministrica rada Yolanda Díaz također je pozdravila odluku ICC-a, rekavši da je Madrid uvijek “na strani pravde i međunarodnog prava”.

“Genocid nad palestinskim narodom ne može proći nekažnjeno”, dodala je.

Austrija

Austrijsko ministarstvo vanjskih poslova nazvalo je odluku ICC-a “krajnje neshvatljivom”. Ipak, rečeno je da vlasti neće imati izbora nego uhititi Netanyahua.

Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg kritizirao je odluku kao “apsurdnu”, ali je dodao da se “o međunarodnom pravu ne može pregovarati i da se primjenjuje posvuda”.

Slovenija

“Slovenija poštuje odluku ICC-a u vezi s uhidbenim nalozima za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i u potpunosti će je poštovati”, rekao je premijer Robert Golob.

Neće ga uhititi

Mađarska

Mađarski premijer Viktor Orbán najavio je da ne samo da će prkositi sudu, već želi prostrijeti crveni tepih za Netanyahua, pozivajući izraelskog čelnika u Budimpeštu.

“Ovo je samo po sebi pogrešno”, rekao je Orbán u intervjuu za mađarski državni radio, govoreći o presudi. “Dakle, ovdje nema drugog izbora: Moramo se suočiti s ovom odlukom pa ću kasnije danas pozvati izraelskog premijera, gospodina Netanyahua, da posjeti Mađarsku.”

Nejasno je što će učiniti

Češka

Više čeških političara, uključujući premijera, ministra obrane i ministra vanjskih poslova, kritizirali su presudu ICC-a.

“Nesretna odluka ICC-a potkopava njegov autoritet u drugim slučajevima, kada izjednačava izabrane predstavnike demokratske države s vođama islamističke terorističke organizacije”, rekao je češki premijer Petr Fiala.

Ministrica obrane Jana Černochová rekla je da optužbe “trebaju biti potkrijepljene dokazima”.

Iako se složio s točkama koje su iznijela druga dva ministra, prvi diplomat Jan Lipavský rekao je da će Češka “uvijek zagovarati poštivanje međunarodnog prava”.

Njemačka

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je da Berlin “preispituje što odluka ICC-a znači za Njemačku”.

Ali glavni glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit rekao je novinarima da je “teško zamisliti da bi se uhićenja mogla izvršiti u Njemačkoj”, misleći na nalog.

“Svaka daljnja akcija bit će poduzeta tek kada se bude mogao predvidjeti boravak premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta u Njemačkoj”, dodao je u izjavi.

Italija

Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je da Italija “podržava ICC”, ali da “mora igrati pravnu, a ne političku ulogu”, dodajući da Rim razmišlja kako “tumačiti” presudu.

“Ako Netanyahu i Gallant dođu u Italiju, morali bismo ih uhititi”, rekao je talijanski ministar obrane Guido Crosetto. No dodao je: “Vjerujem da je odluka ICC-a pogrešna.”

Zamjenik talijanskog premijera Matteo Salvini izrazio je punu podršku izraelskom premijeru, rekavši da bi Netanyahu u Italiji “bio dobrodošao”.

“Ratni zločinci su drugi”, dodao je.

Francuska

Odluka ICC-a “nije presuda nego formalizacija optužbe”, rekao je glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova u izjavi.

“Francuska prima na znanje ovu odluku. U skladu sa svojim dugogodišnjim opredjeljenjem za potporu međunarodnoj pravdi, ponovno naglašava svoju predanost neovisnom radu Suda, u skladu s Rimskim statutom”, dodaje se u priopćenju.

Ujedinjeno Kraljevstvo

Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera potvrdio je da će Britanija “ispoštovati svoje zakonske obveze”, ali je dodao: “Nećemo ulaziti u hipoteze”, na pitanje hoće li Netanyahu biti uhićen ako dođe u Ujedinjeno Kraljevstvo.

“Istrage međunarodnih kaznenih sudova rijetko postaju stvar britanskih pravnih procesa ili postupaka za provođenje zakona ili britanske vlade”, rekla je ministrica unutarnjih poslova Yvette Cooper.

Emily Thornberry, laburistička predsjednica odbora za vanjske poslove u parlamentu, bila je odlučnija. “Ako Netanyahu dođe u Britaniju, naša bi obveza prema Rimskoj konvenciji bila uhititi ga prema nalogu ICC-a”, rekla je i dodala kako “nije zapravo pitanje treba li ga uhitit, od nas se to traži jer smo članovi ICC-a”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare