Politico: Ovo je devet grijeha Viktora Orbana

Svijet 31. sij 202409:11 0 komentara
GABRIEL BOUYS / AFP

Europski lideri pripremaju se za novi okršaj s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, koji uporno odbija odobriti paket makrofinancijske pomoći Ukrajini vrijedne 50 milijardi eura.

Na zadnjem summitu, sredinom prosinca prošle godine 26 zemalja članica se složilo s njom no izostao je Orbanov pristanak i odluka nije donesena. Činjenicu da za konsenzus trebaju sve članice biti složne, mađarski premijer itekako koristi kako bi ucjenjivao i manipulirao.

Ali, na europskim se hodnicima polako “šuška” da tome dolazi kraj, navodi Politico. Jer, Europska unija si ne može dopustiti takve sabotaže bez konkretnije reakcije. Dakle, čini se da je vrijeme za još jedan sukob.

Naime, pitanja koja se tiču pomoći Ukrajini nisu jedina zbog kojih su Bruxelles i Budimpešta u napetim odnosima. Bilo ih je podosta, ali njih devet je ključno.

1. Bliskost s Putinom

Veći dio trzavica proizlazi iz njegove bliskosti s ruskim predsjednikom, koju Orban nikad nije ni pokušao sakriti. Primjerice, dok je trajala ukrajinska protuofenziva, otišao je u Peking sastati se s Putinom, iako su ga europski diplomati tražili da to ne čini jer šalje lošu poruku. Mađar je učinio po svom i izjavama dodatno potvrdio ulogu uljeza među članicama EU-a.

“Mađarska nikada nije tražila sukob s Rusijom. Upravo suprotno, imamo cilj izgraditi i proširiti komunikaciju na najbolji mogući način”, izjavio je u Pekingu Orban pa se srdačno rukovao s Putinom.

2. Sankcije protiv Rusije

Njegova bliskost s Putinom ne završavama samo na riječima. Mađarska ima čvrste ekonomske veze s Rusijom, posebno u energetskom sektoru. Zato je Orban i rekao u prosincu da će staviti veto na sankcije protiv ruskog nuklearnog sektora jer se njegova zemlja oslanja na atomsko gorivo iz Rusije.

3. Švedska i NATO

Uz sve, Mađarska je i jedini član NATO saveza koji još ne odobrava švedsko članstvo za pridruživanje vojnom savezu. Iako to ne čini direktno kao što potkopava europske poteze protiv Rusija i u korist Ukrajine, namjerno odugovlači. Mjesecima govori o tome da mađarski parlament mora odobriti kandidaturu. Sreća u nesreći je što će se to dogoditi prije ili kasnije, ponajprije jer je Orban javno podržao Šveđane u njihovim željama oko pridruživanja Savezu.

4. Sankcije izraelskim doseljenicima

Mađarska je jedna od zemalja EU-a koja koči europske sankcije protiv ekstremnih izraelskih doseljenika, poput zabrane viza za putovanje u Europu. No, Mađari u ovom slučaju nisu jedini koji se protive takvim mjerama pa se sav teret ne može svaliti na njih.

5. Vojna pomoć Ukrajini

Otpočetka sukoba Orban je čvrst u stavu da Mađarska neće isporučivati oružje Ukrajincima. Problem je što na sve načine pokušava usporiti ili onemogućiti da se to čini na razini Unije. Ipak, nešto se mijenja jer je sredinom ovog mjeseca Mađarska omekšala stav prema osnivanju Fonda pomoći Ukrajini (UAF) za slanje oružja Ukrajini.

6. Sloboda medija

Mađarska se svrstala među najžešće protivnike novih pravila EU-a koja ciljaju zaštititi slobodu medija. Orbanova stranka Fidesz kontrolira 80 posto mađarskih medija i zato ta nova pravila ne “sjedaju” najbolje. Posebno jer bi predviđale pravne postupke protiv zemalja koje ih se ne bi pridržavale. Nažalost po Orbana, stupit će na snagu 2025.

7. Pravosuđe

Kao i u svakoj zemlji gdje vlada svojevrsni režim, pravosuđe je u problemima. Zato je u prosincu 2022. zamrznuto oko 22 milijarde eura kohezijskih fondova EU-a namijenjenih Mađarskoj. Ali, u moru problema, Zakon o zaštiti djece najviše se ističe. Smatra se homofobnim. Zbog njega se čak 15 zemalja članica, uz Europski parlament, pridružilo tužbi koju je Europska komisija podnijela protiv Mađarske pred Sudom pravde EU-a.

8. Svađa oko žitarica

Zajedno s Poljskom i Slovačkom, Mađarska se u rujnu prošle godine pobunila protiv odluke o ukidanju ograničenja na uvoz žitarica iz Ukrajine. Argument je da se time ugrožava egzistencija njihovih poljoprivrednika koji su suočeni s naglim priljevom jeftinijih ukrajinskih proizvoda.

9. Pomoć Ukrajini

To je ključni prijepor, zbog kojeg EU teško može zanemariti sve ostale, a u kojem smjeru će odnosi Bruxellesa i Budimpešte otići, znat će se možda kroz narednih nekoliko dana, ovisno o tonu pregovora.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!