Politico: Treba li strahovati zbog glasina o uskrsnuću Austro-Ugarske?

Regija 13. pro 202319:12 0 komentara
Attila KISBENEDEK / AFP / Ilustracija

Ako želite uznemiriti nekog Austrijanca spomenite mu nadolazeću utakmicu Austrije i Mađarske i pitajte tko je protivnik - jer u zadnje vrijeme čini se da i jedni i drugi pjevaju iste pjeseme.

Naime, bilo da je riječ o Ukrajini, Rusiji ili sukobu Izraela i Hamasa, za mnoge u Bruxellesu ovih dana odgovor je jasan: EU, piše Politico. No, Austrija i Mađarska ostavljaju dojam kao da pjevaju istu pjesmu.

“Ovo je klasično austrijsko ponašanje. Nemojte se zavarati: ovo je dvojna monarhija (op.a. Austro-Ugarska) koja se diže iz groba”, rekao je jedan diplomat EU-a za Politico koji je želio ostati anoniman.

Mađarska s jedne strane postavlja uvjete vezane uz Ukrajinu, Austrija s druge strane tiho gura svoje prioritete, ignorirajući hitnost situacije u Kijevu. Nedavni potez Austrije u vezi s Ukrajinom uklapa se u poznati obrazac iskorištavanja svoje neutralnosti kako bi se prilagodio Moskvi, a da pritom govori o odanosti Zapadu.

Taktika je to koju je usavršio mađarski premijer Viktor Orban. Uz to, Austrija godinama blokira Rumnjsku i Bugarsku na putu prema Schengenu, iako čak i Mađarska podržava uključivanje ovih dviju zemalja.

Austrija je tradicionalno bila članica zapadnoeuropskog krila na koje se, unatoč povremenom stvaranju problema, općenito može računati da će poduprijeti liberalni konsenzus. Štoviše, iako su dvije zemlje otprilike iste veličine u pogledu stanovništva, austrijsko gospodarstvo je oko tri puta veće od mađarskog, što joj daje veću moć.

Susjedi, ne i prijatelji

Ipak, Politico navodi da je europski strah od uskrsnuća Austro-Ugarske neopravdana činjenicama na terenu – barem za sada. Dužnosnici austrijske vlade zgražavaju se na usporedbe s mađarskim čelnikom, kojeg smatraju autoritarnim.

“Tražimo dogovor s Orbanom jer nam je susjed, ali to ne znači da uživamo u tome”, rekao je austrijski dužnosnik.

Između dviju zemalja postoji stalna napetost u vezi s migracijama, na primjer. Beč optužuje Mađarsku da šalje tražitelje azila preko svog teritorija u Austriju, a da ih nije registrirala kako bi izbjegla vraćanje migranata, kako to zahtijevaju pravila EU-a. Mađarska to opovrgava, ali velik porast tražitelja azila u Austriji posljednjih godina govori drugačije.

Duhovi Balkana

Pravi razlog zbog kojeg Austrija odjednom diže buku oko Ukrajine u Bruxellesu uključuje Bosnu i Hercegovinu. Ako EU otvori pristupne pregovore s Ukrajinom, Austrija želi da BiH, s kojom ima dugogodišnje gospodarske i političke veze, također bude uključena.

“Želimo vidjeti Bosnu i Hercegovinu u obitelji EU-a”, rekla je ovog mjeseca austrijska ministrica Karoline Edtstadler tijekom posjeta Sarajevu, tvrdeći da je pristupanje zemlje “geopolitička nužnost”.

Austriji je već dugo vremena smirivanje napetosti u bivšoj Jugoslaviji na vrhu vanjskopolitičkih prioriteta te zemlje. Austrija je tamo desetljećima raspoređivala svoju vojsku kao dio mirovnih misija Ujedinjenih naroda. Beč je uvjeren da je najbolji način za stvaranje trajnog mira u regiji – a također i otupljivanje ustrajnog utjecaja Rusije tamo – dovesti Zapadni Balkan u okrilje EU.

EU je proglasila BiH zemljom kandidatom za članstvo u EU krajem 2022., ali Komisija je tvrdila da se BiH mora pozabaviti pitanjem vladavine prave prije nego što mogu početi pregovori o punopravnom članstvu. I dok će se na ovotjednom summitu EU-a raspravljati o članstvu Ukrajine, Austrija je tu vidjela i priliku za BiH.

“Nemamo namjeru stati na put pridruživanja Ukrajine”, inzistirao je visoki austrijski dužnosnik, dodajući da bi to bilo poput “stajanja ispred teretnog vlaka”.

Jedini plan Austrije, rekao je dužnosnik, bio je tiho pričvrstiti BiH “na zadnji dio vlaka”. To bi trebalo umiriti austrijske kritičare u Bruxellesu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!