Profesor na Fakultetu političkih nauka Slobodan Marković smatra da je pad konzervativaca na izborima u Velikoj Britaniji spektakularan, ali je i izlaznost bila dosta niža. "Nije ovo toliko glasanje u korist laburista, ovo je glasanje protiv Konzervativne stranke", ocijenio je.
“Ako pogledate broj glasova koji su dobili, oni su izgubili svaki drugi glas. Znači, sa 14 milijuna glasova 2019. pali su ispod sedam milijuna glasova sada. Naravno, izlaznost je bila nešto niža, deset posto niža, ali svejedno, to ne menja situaciju”, rekao je Marković u emisiji “Studio uživo”, N1 Srbije.
Prema njegovim riječima, Vlada Rishija Sunaka nije mogla nadoknaditi jedan deficit koji je stvoren prethodnom Vladom Borisa Johnsona.
“Kada je Guardian rezimirao Vladu Borisa Johnsona, tu je kumulativno bilo 16 skandala. Od toga se stranka nikada nije oporavila. Sunak je došao kao premijer stabilnosti, došao je da sredi stranku, a sad se ispostavilo da su se stranke i njen rejting srozali na dolje. Dakle, on nije uspio”, ocijenio je profesor.
Kako je naveo, spektakularan broj mandata koje je dobila britanska Laburistička stranka ne odražava zapravo volju birača u potpunosti.
„Znači, nije ovo toliko glasanje u korist laburista, ovo je glasanje protiv Konzervativne stranke koja je s tim nizom skandala jednostavno udaljila i jedan dio svog biračkog tijela“, istaknuo je Marković.
Na pitanje tko je novi čovjek koji dolazi na čelo Britanije, Marković je istaknuo da je Keir Starmer dugogodišnji političar Laburističke stranke koji ima vrlo zanimljivu biografiju.
“U mladosti je bio i trockist i mnogo je više bio usmjeren ka lijevo, ali poslije Korbinovog neuspjeha da pobijedi, zapravo je zaključio da je nemoguće s Korbinovim planom pobijediti konzervativce i postao je neka vrsta centriste, neka vrsta novog Tonija Blaira“, objasnio je profesor.
“Ponavlja trijumf Tonija Blera s umjerenim programom”
Dodaje da Starmer ponavlja trijumf Tonija Blera s jednim umjerenim programom.
„Ono što je Tony Blair uradio 1994-1995 rekao je – reformirati, a ne transformirati. I u suštini, to je program u koji se vratio Starmer i to je očito neka vrsta formule za uspjeh protiv konzervativaca“, ukazao je.
Međutim, kako je naveo, Starmer mora hitno riješiti dvije stvari.
„Najhitnije je reforma zdravstvenog sustava gdje je obećao da će doći do ogromnog porasta pregleda na tjednoj razini. Već postoji skepsa da razina ulaganja koja je predvidio nije dovoljna, a isto tako mora uložiti ogromna sredstva i u reformu obrazovanja.
To su dvije najosjetljivije točke. Ako tu bude uspio da ima vidljive rezultate, imat će veliki uspjeh. Ako ne bude, imat će problem da će taj dio birača koji luta između četiri stranke, vrlo lako ili da se pasivizira ili da ode negdje drugdje“, ocijenio je Marković.
Upitan koliko Britanija zapravo još uvijek živi posljedice Brexita, Marković smatra da su one i dalje ozbiljno vidljive.
„Sve ono što je obećano kao posljedica Brexita, ništa od toga se nije dogodilo, nema globalne Britanije, velika je unutrašnja kriza, tako da je jednostavno ta vrsta razaranja Brexita vrlo prisutna u britanskom javnom mnjenju i prevladava sve više stavova da je to bilo pucanje sebi u nogu“, zaključio je Marković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!