Poljski ministar vanjskih poslova Radek Sikorski upozorio je europske saveznike da se moraju pripremiti za "promjenu" u transatlantskim odnosima i početi više ulagati u obranu, bez obzira na to koji će kandidat na američkim predsjedničkim izborima u studenom nasljediti trenutačnog predsjednika Joea Bidena. Podsjetimo, u ponedjeljak je Biden objavio da odustaje od utrke.
“Pomno praćenje Azije”
Radek Sikorski rekao je za Politico da vjeruje da će Sjedinjene Države ostati “strateški partner” Europske unije bez obzira na to tko pobijedi u predsjedničkoj utrci u SAD-u.
Ali europske zemlje “nemaju drugog izbora” nego preuzeti veću odgovornost za svoju kolektivnu obranu s obzirom na to da će Washington nastaviti “pomno pratiti Aziju“.
“Naš je posao objasniti našim američkim partnerima da sve dok osjećamo rusku prijetnju, nećemo se tamo moći u potpunosti angažirati”, rekao je referirajući se na Aziju, diljem koje europske zemlje imaju puno manje raspoređenih snaga od Sjedinjenih Država.
Prema Aziji orijentirani i Demokrati i Republikanci
Komentari Sikorskog, koji su izneseni nakon što je američki predsjednik Joe Biden objavio da se povlači iz predsjedničke utrke, naglašavaju rastuću zabrinutost među europskim saveznicima Washingtona da bi SAD mogao značajno smanjiti svoje ulaganje u NATO, osobito ako bivši predsjednik Donald Trump i kandidat s izolacionističkim tendencijama kojeg je odabrao kao potencijalnog potpredsjednika, JD Vance, budu izabrani u Bijelu kuću u studenom.
Dok je Europa nervoznija zbog mogućnosti da se Trump vrati na vlast, diplomati iz nekoliko europskih zemalja tvrde da okretanje prema Aziji dublji trend u vanjskoj politici SAD-a i da se nastavlja i pod predsjednicima demokratima i republikancima.
Upozorenje poljskog MVP-a
Sikorskijev ured pripremio je dokument na pet stranica u kojem se analiziraju transatlantski odnosi, a koji je predstavio drugim ministrima vanjskih poslova EU-a tijekom sastanka u Bruxellesu u ponedjeljak.
Detaljan dokument poziva EU i nacionalne čelnike da brzo prilagode svoje ponašanje mogućoj nadolazećoj promjeni u američkoj visokoj politici, ali i da zajednički rade na otklanjanju negativnih percepcija o transatlantskim odnosima, posebice o vojnom NATO savezu koji je na meti republikanskih kritika, a u duhu izolacionizma kojeg zagovara Trump i koje su se ustalile na američkoj političkoj sceni.
EU-SAD odnos i borba protiv ruske propagande
Između ostalih pitanja, čelnici i dužnosnici EU-a moraju se pozabaviti percepcijama – točnima ili netočnima – da Ameriku iskorištavaju njezini trgovinski partneri, uključujući Europsku uniju.
Iako je EU i dalje najveći globalni trgovinski partner Sjedinjenih Država, sve veći deficit SAD-a u trgovini s Europom doprinosi ovoj priči.
Elite s obje strane Atlantika trebaju “naučiti razgovarati” s javnošću o tome zašto je bilateralni odnos EU-SAD obostrano koristan i u gospodarskom i u strateškom smislu, navodi se u dokumentu.
Drugi fokus su ruske dezinformacije i propaganda, koje se pojačavaju uoči predsjedničkih izbora u studenom i kojima je cilj potkopati američku podršku ratu u Ukrajini.
Moskva bi mogla osvojiti hibridni rat
“Ako Moskva može potaknuti izolacionističke tendencije među Amerikancima, uvjeriti ih da Sjedinjene Države nemaju stvarnih interesa za koje se vrijedi boriti u Europi, i motivirati ih da se suprotstave vojnoj pomoći Ukrajini,” upozorava Sikorski u pismu, “onda bi Kremlj mogao pridobiti ne samo vojnu već i rat u Ukrajini, već hibridni na cijelom Zapadu.”
Na kraju, poljski ministar poziva institucije EU-a i njihove antene u Sjedinjenim Državama da pojačaju “stratešku komunikaciju” usmjerenu na kreatore politike u Washingtonu i učvrste ideju da SAD ima koristi od saveza s europskim zemljama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!