Posljednja pisma pilota kamikaza pružaju rijetke uvide u strašnu japansku specijalnu jedinicu

Svijet 17. sij 202406:53 0 komentara
PAUL J. RICHARDS / AFP / ilustracija

Slika mladića koji mazi štene prije sudbonosnog potapanja američkog nosača zrakoplova samo je jedna od mnogih fotografija koje oslikavaju potresnu stvarnost japanskih kamikaza, pilota samoubojica čije su priče sada dostupne za javnost u muzejima Kanoya i Chiran.

Najmlađi pilot kamikaze bio je Yasuo Tanaka, star svega 16 godina. Poginuo je 11. svibnja 1945. u Ohki, praktički ljudski navođenoj bombi, avionu namijenjenom isključivo za napade kamikaza.

Radnik muzeja izjavio je za CNN kako nemaju posljednje pismo ovog tinejdžera, no pisma drugih mladih kamikaza prikazuju mladenačku hrabrost i odlučnost.

Torao Kato, 18-godišnji potporučnik, napisao je: “Draga majko, molim te, živi dugo i jedro. Trudit ću se uništiti velikoga.”

Najstariji kamikaza, star 32 godine, bio je pukovnik Yoshio Itsu.

Itsui je ostavio suprugu i troje malene djece, uključujući novorođenče. Knjiga iz muzeja Chiran uključuje Itsuijevo posljednje pismo tek rođenom sinu, koje je izloženo u muzeju.

“Trudi se i molim te, odrasti u izvrsnog muškarca i sina cara”, napisao je Itsui.

Prema knjizi, sin nikada nije pročitao pismo. Kada je žena pilota saznala za njegovu smrt, više nije mogla proizvoditi mlijeko za dječaka, koji je umro od pothranjenosti četiri mjeseca kasnije.

“Bez oklijevanja su prihvatili svoju dužnost”

U amfiteatru muzeja Chiran, priče poput Itsuijeve izazivaju suze kod gotovo svih prisutnih u publici od tridesetak ljudi koji slušaju prezentaciju o povijesti kamikaza.

Čak i za one koji ne govore japanski, slike na ekranu i emocije drugih u dvorani dovoljni su da izazovu suze.

U prezentaciji se posebno ističe fotografija koja prikazuje mlade pilote u igri sa štencem. Imali su od 17 do 19 godina, a pripadali su jedinici koja se zrakoplovnim obukama podvrgnula još prije formiranja kamikaze jedinica – vjerojatno nisu ni slutili da će jednog dana postati kamikaze.

Međutim, kada su saznali svoju sudbinu, bez oklijevanja su prihvatili svoju dužnost, uvjereni da je vrijedno umrijeti za svoju zemlju i svoje roditelje.

Mladići s fotografije sa štencem živote su izgubili 27. svibnja 1945. godine.

Najopasniji neprijatelji američke mornarice

Ukupno je 1.036 mladića poginulo U kamikaze misijama, a prema informacijama američkog Ministarstva obrane, oko 40 posto od 12.000 američkih vojnika poginulih u Bitci za Okinawu bilo je na 26 američkih brodova potopljenih i 168 oštećenih u napadima kamikaza oko Okinawe.

Do 1945. godine, američke su snage bile itekako svjesne da su suočeni s brutalnim samoubilačkim misijama Japanaca.

Jedan preživjeli Japanac s Okinawe prisjetio se: “U ta vremena, 100 milijuna Japanaca bilo je pripravno na smrt”, dodajući: “Doktrina potpune poslušnosti caru naglašavala je smrt i omalovažavala život.”

Gostionica Tomiya

Piloti stacionirani u bazi Chiran često su provodili svoje posljednje noći u gostionici Tomiya, gdje je vlasnica Tome Torihama primala neke od posljednjih riječi i poruka koje bi kasnije prenijela obiteljima pilota.

Obitelj Tome Torihame sačuvala je mnoga pisma.

Danas, restoranom upravlja njen praunuk Kenta, a o svojoj prabaki i kamikazama rado razgovara s posjetiteljima.

Besmisao rata

“Japanci gledaju kamikaze kao zaštitnike, dok ih stranci vide kao neprijatelje”, kaže.

No, dodaje da su posljednja pisma kamikaza puna pouka te pokazuju besmisao i tragediju rata.

“Kada bismo svi mogli učiti iz toga, svijet bi danas bio mirnije mjesto”, zaključuje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!