Povjerenik za gospodarstvo EU-a pozvao je u petak novu njemačku vladu na raspravu o reformi europskih proračunskih propisa, koji bi trebali biti realni kako bi se podupro oporavak gospodarstva od koronakrize.
U koalicijskom sporazumu tri stranke koje su sastavile novu njemačku vladu dogovorile su se da će jačati ekonomsku i monetarnu uniju EU-a i nagovijestile su da su spremne razgovarati o reformi europskih proračunskih propisa definiranih Paktom za stabilnost i rast.
Europski gospodarski povjerenik Paolo Gentiloni izjavio je za njemački list Augsburger Allgemeine da računa na kompromis s čelnikom njemačkih slobodnih demokrata (FDP) i novim ministrom financija Christianom Lindnerom.
“Očekujem svijest o tome da treba postići konsenzus kako bi proračunski propisi bili realni. Uloga njemačke vlade bit će vrlo važna”, rekao je Gentiloni.
Zemlje eurozone trenutno su u prosjeku daleko od propisanog plafona javnog duga iskazanog udjelom u BDP-u od 60 posto, primijetio je Gentiloni, podsjetivši da se u zoni primjene zajedničke valute izjednačio s BDP-om.
“Po našim će se procjenama taj će se dug (…) u idućim godinama smanjivati jako, jako polako i vrlo skromno, pa predviđamo da će u 2023. iznositi između 97 i 98 posto BDP-a”.
Da bismo ga smanjili, gospodarstvo treba rasti, poručio je europski dužnosnik, dodavši i da ga treba smanjivati vrlo polako kako se ne bi ugrozio oporavak gospodarstva od posljedica koronakrize.
Veliki dug članica eurozone smije se smanjivati tek jako sporo s obzirom na ekonomske posljedice koronavirusa, kako se ne bi ugrozio ekonomski oporavak, smatra dužnosnik Europske komisije.
Priznao je da su zemlje eurozone dosada bile podijeljene oko pitanja duga, na “skupinu štedljivih” i na “južne zemlje”.
“No, sada je pred nama zajednička zadaća pronalaženja realnih propisa i potpore strateškom prijelazu”, zaključio je Gentiloni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!