Proglašenje ratnog stanja: “Ovo je situacija u kojoj je sve daleko opasnije”

Svijet 19. lis 202218:45 2 komentara
ANATOLII STEPANOV / AFP / Ilustracija

Vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović analizirao je u N1 Newsroomu najnovije informacije o ratu u Ukrajini.

Govoreći o razlozima proglašavanja ratnog stanja u okupiranim ukrajinskim regijama, Vidmarović je kazao:

“Kada se promijenilo upravljanje nad tom specijalnom vojnom operacijom, odnosno invazijom, general Sergej Surovikin je donio jedan sasvim drugačiji pogled i ocjenu stanja na terenu, vrlo realnu za razliku od parketnih generala poput Šojgua i ostalih koji zapravo rata nisu vidjeli. Vrlo trezven pogled na stanje stvari onda sada, u ovoj trećoj fazi rata, donosi napade na energetsku infrastrukturu s jedne strane, a s druge strane shvaćanje da su anektirane regije strahovito ranjive, Ukrajinci strahovito sposobni te da stvari neće biti glatke do kraja godine.”

“Sve je daleko opasnije”

Dodao je da se nešto nazire, ali da se ne zna što točno. U svakom slučaju, očekuje ozbiljniju situaciju u tim područjima.

“Imamo vijesti o prodoru ruskih snaga na istok Donbasa, ali isto tako imamo vijesti da se nešto veliko sprema u Hersonu, odnosno operacija preuzimanja Hersona. Ovo je sada situacija u kojoj je sve daleko opasnije jer Rusija sada shvaća svoje gubitke i slabosti. Odsad će ruska agresija u tim dijelovima Ukrajine biti ozbiljnija”, kazao je Vidmarović.

Smatra da u trećoj fazi rata Rusija želi prisiliti Ukrajinu na kapitulaciju, odnosno prihvaćanje ruskih uvjeta.

VEZANA VIJEST

“Sada je i Putinu i svima ostalima jasno da se ukrajinska vojska ne može potpuno uništiti. Ovo uništavanje kritične civilne energetske strukture, dakle, bacanje Ukrajine prije zime u kompletnu hladnoću i mrak – to je kreiranje uvjeta u kojima ljudi paničare, stvaraju pritisak na Vladu i pokušavaju primorati Zelenskog na ustupke”, pojasnio je.

Analizirajući novi val napada bespilotnim letjelicama za koje je Zapad uvjeren da su iranske, Vidmarović je kazao da je i Rusiji teško i da joj se ne da trošiti sve svoje rakete na kritičnu infrastrukturu.

Navodi i da Izrael zasad u slučaju iranskih dronova pomaže Ukrajini s obavještajnim podacima jer nitko bolje ne poznaje njihovo naoružanje od Izraela. O tome kako će se dalje postaviti, Vidmarović kaže da dolaze jako dvosmislene informacije.

“Vjerojatno Izrael, koji strahovito precizno balansira na Bliskom istoku, neće otvoreno priznati da pušta oružje, obučava Ukrajince ili da na bilo koji način pridonosi, osim možda nekim zatvorenim kanalima za koje nikad nećemo saznati”, rekao je Vidmarović.

Obuka ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Vezano uz prepucavanja hrvatskog političkog vrha oko pitanja obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, Vidmarović kaže da je ta čitava priča neukusna, ali istovremeno jako zanimljiva jer su zapravo svi u pravu.

VEZANA VIJEST

“S jedne strane imamo priču premijera i MVEP-a. To je priča širokog konteksta, priča o EU, solidarnosti, NATO-u koji već od 2014. godine pomaže Ukrajini, dakle, tu nema ništa radikalno novo. Pozicija predsjednika je uskog konteksta, hrvatskog. NATO službeno nije u ratu, nemamo dužnost i obavezu trenirati ukrajinske vojnike. Imamo sukob širokog i uskog konteksta”, pojašnjava Vidmarović.

Vanjskopolitički analitičar napominje i važnu činjenicu da nitko nikome nije objavio rat zbog čega se druge države smiju miješati na način da šalju oružje i sredstva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare