SAD i Kanada u nedjelju su se morale suočiti s ozbiljnim pitanjima: Koliko je sigurno nebo iznad sjeverne Amerike? Je li Kina umiješana? Netko bi u šali mogao upitati i radi li se o početku invazije izvanzemaljaca.
Američki zastupnici u nedjelju su izjavili da su dva neidentificirana leteća objekta koja je SAD u petak i subotu srušio iznad Aljaske i Kanade vjerojatno bili baloni – iako mnogo manji od ogromne kineske špijunske letjelice koja je prije dva tjedna lebdjela iznad SAD-a prije nego je srušena pored obale Južne Karoline, piše Washington Times.
Administracija predsjednika Joea Bidena nije jasno potvrdila da se zaista radilo o balonima, a dužnosnici nisu javno izjavili da letjelice dolaze iz Kine. Vojni časnici upozoravaju da se ne bi trebali iznositi čvrsti zaključci prije nego se olupine letjelica ne skupe i analiziraju, iako zastupnici otvoreno odgovornost pripisuju Pekingu.
U nedjelju je srušen još jedan leteći objekt, ovaj put iznad jezera Huron na granici Kanade i američke savezne države Michigan, rekli su američki vojni dužnosnici. Vjeruje se da je to isti objekt koji je kasno u subotu primijećen iznad države Montane, a potom nestao s radara da bi ga vojni službenici primijetili iznad Wisconsina u nedjelju ujutro.
Ovi incidenti raspirili su znatiželju, ali i strah među američkim građanima, a spekulacije se gomilaju – je li riječ o kineskom špijuniranju, ruskoj kampanji psihološkog ratovanja ili možda, prvom valu izvanzemaljske invazije?
“U ovom trenutku ništa ne isključujem,” izjavio je general američkog zrakoplovstva Glen VanHerck, zapovjednik NORAD-a, kada su ga u nedjelju novinari direktno upitali radi li se o izvanzemaljcima.
Uspoređujući s dosadašnjim reakcijama vojske u sličnim situacijama, ova je bila nevjerojatna. Vrlo je rijetko, možda i bez presedana, da američki vojni zrakoplovi ruše objekte s neba iznad sjeverne Amerike, a kamoli četiri u tjedan dana.
General VanHerck izjavio je da vjeruje da je ovo prvi put da je NORAD poduzeo “kinetičke poteze” protiv letjelica u sjevernoameričkom zračnom prostoru.”
Nakon što su u subotu navečer brzinski uzletjeli, američki vojnici nisu pronašli nikakav objekt na nebu iznad Montane koji bi odgovarao primijećenoj “anomaliji na radaru.” No incident je dodao još jedno poglavlje u dramatičnoj priči koja je sad već počela izazivati nevjericu.
“Ovo što se u zadnjih dva tjedna, 10 dana dogodilo, je potpuno suludo,” izjavio je u nedjelju demokratski senator iz Montane, Jon Tester. “Vojska mora imati plan ne samo da shvati što se u zraku nalazi, nego da postane svjesna potencijalnih opasnosti koje ti objekti predstavljaju.”
Administracija predsjednika Bidena suočila se s oštrim kritikama zbog načina na koji su reagirali na prvi kineski špijunski balon, primijećen iznad Montane. Taj balon preletio je čitav SAD prije nego je srušen 4. veljače. Kina tvrdi da se radilo o balonu na civilnoj misiji skupljanja meteoroloških podataka, no SAD kaže da je misija – u kojoj je balon prelijetao osjetljiva područja od kanadske granice do obale Atlantskog oceana – bila špijunska.
Tajnovito ponašanje administracije
Predsjednik Biden izdao je naredbu za rušenje balona kada je on prelijetao preko vode i tako više nije predstavljao rizik za civile na tlu. Kritičari te odluke kažu da je Biden predugo čekao i tako pokazao slabost i Pekingu poslao signal da će SAD dopustiti da strane letjelice prelijetaju američki zračni prostor bez ikakvog otpora.
Melissa Dalton, asistentica u ministarstvu obrane, u nedjelju navečer je reporterima rekla da “SAD mnogo pomnije nadzire naš zračni prostor” nakon tog prvog incidenta.
No neki zastupnici kažu da je administracija prešla u drugi ekstrem.
Republikanski predstavnik u Kongresu iz Ohija, Michael Turner, upitao je u nedjelju zašto administracija sada reagira toliko brzo, to nisu učinili čim se saznalo za prvi kineski špijunski balon.
“Radije bih da pucaju nego da su slabi,” rekao je Turner tada. “No moramo vidjeti radi li se ovdje samo o tome da pokušavaju popraviti svoj imidž.”
Pitanja se postavljaju i oko tajnovitog ponašanja administracije.
Prvi balon vrlo brzo su predstavili kao kineski špijunski balon, a potom nadugo i naširoko pričali o kineskim programima zračnog nadziranja u svijetu.
Međutim, i SAD i Kanada bili su mnogo tiši oko incidenata od petka i subote. U petak je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost izjavio da su američki zrakoplovi srušili objekt veličine automobila iznad obale Aljaske.
Dužnosnici iz Pentagona nisu odali nikakve detalje, osim što su naglasili da u letjelici nije bilo posade.
U subotu su američki vojni zrakoplovi po naredbi kanadskog premijera Justina Trudeaua srušili drugu letjelicu iznad teritorija Yukon. Premijer je telefonski razgovarao s Bidenom. Kanadska ministrica obrane, Anita Anand, rekla je da je NLO bio “cilindričnog oblika”, no nije podijelila nikakve druge detalje.
Ni o nedjeljnom rušenju ne zna se mnogo. Zastupnici iz Michigana potvrdili su da je do rušenja došlo.
Vođa američkog Senata, demokrat Chuck Schumer, dao je naslutiti da su objekti srušeni u petak i subotu bili špijunski baloni, signalizirajući, čini se, da su i oni došli iz Kine.
Kako su ti objekti uopće mogli ostati u zraku?
Dodao je i da su te dvije letjelice prelijetale na visini od nekih 12.200 metara, što predstavlja opasnost za komercijalni zračni promet.
Prvi kineski balon prelijetao je na visini od preko 18.000 metara, a objekt srušen u nedjelju na visini od nešto preko 6.000 metara.
No mnogo je više pitanja nego odgovora o sastavu letjelica. Zasada uopće nije jasno ni kako su ti objekti mogli ostati u zraku.
“Ne mogu opisati kako lebde,” rekao je general VanHerck. “Možda se radi o plinskom balonu unutar strukture ili postoji neki sustav propulzije. Očito nekako uspijevaju lebdjeti.”
Zasada iz vojske ne dolaze jasne naznake da su letjelice kineske, no neki visoki dužnosnici Kongresa uperili su prst u Peking. Schumer je u nedjelju izjavio da je čitava saga s balonima “poprilično sramotna za Peking.”
“Gledajte, mislim da su Kinezi poniženi. Uhvaćeni su u laži i mislim da je ovo za njih zbilja korak unatrag,” rekao je Schumer. “Morat će ih se riješiti ili nešto učiniti jer izgledaju vrlo loše. A ne čine to samo SAD-u. Radi se o cijelom nizu balona. Jedan smo vidjeli u južnoj Americi. Vjerojatno su prelijetali preko čitavog planeta.
U nedjelju su SAD i Kanada krenule u skupljanje dokaza. Odvojeni timovi istraživali su obalu Južne Karoline, vode oko Aljaske i kanadski teritorij Yukon kako bi pronašli ostatke tri srušene letjelice. Timovi će vjerojatno pokušati pronaći i ostatke letjelice srušene u jezero Huron.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!