Kineski predsjednik Xi Jinping danas je sletio u Moskvu gdje se sastaje s Vladimirom Putinom. New York Times je tom prilikom ustvrdio kako ih ponajviše ujedinjuje zajednički neprijatelj - Sjedinjene Američke Države.
Premda su američki dužnosnici i dalje skeptični prema nastojanjima Xija da postane globalni mirotvorac, Kinezi ovaj posjet, kako tvrde, zamišljaju kao pokušaj postavljanja okvira za konstruktivan dijalog Rusije i Ukrajine.
Kako bi čitatelji stvari mogli stavili u kontekst, New York Times je izdvojio pet glavne točake/pitanja koje bi valjalo znati o odnosu između Kremlja i Pekinga.
1. Jesu li Kina i Rusija uistinu saveznici?
Kina i Rusija službeno nisu saveznici, što u prijevodu znači da se nisu obvezale na međusobnu vojnu potporu. No te dvije države bliski su strateški partneri, a taj odnos se produbio tijekom rata u Ukrajini. Sami kineski dužnosnici rekli su da je trenutni odnos na “povijesnom vrhuncu”.
Partnerstvo je potaknuto zajedničkim ciljem pokušaja slabljenja američke moći i utjecaja.
Odnos između Kine i Rusije nije uvijek bio tako topao. Dvije strane bile su žestoki protivnici 1960-ih, a sukobile su se 1969. oko spornog teritorija duž svoje granice, što je izazvalo strahove u vrijeme nuklearnog obračuna između dviju zemalja.
Dvije zemlje također se natječu za prevlast u središnjoj Aziji, regiji koju je Kremlj dugo vidio kao svoje područje, ali postaje sve važnija za kineske geopolitičke i gospodarske ambicije. Kina gradi više željeznica, autocesta i energetskih cjevovoda u bivšim sovjetskim republikama poput Kazahstana i Uzbekistana, koje se još uvijek oslanjaju na Rusiju kao ključnog sigurnosnog partnera.
2. Koliko su Putin i Xi uistinu bliski?
Neposredno prije početka ukrajinskog rata u veljači 2022. Xi i Putin javno su izjavili da odnosi između Rusije i Kine “nemaju granica”.
Štoviše, Xi je često kazao kako mu je Putin najbolji prijatelj. Tijekom ekonomskog foruma u Rusiji 2018., njih dvojica su zajedno pržili palačinke i pili votku.
U članku objavljenom u kineskim novinama u nedjelju, Putin je rekao da su njih dvojica susreli oko 40 puta u posljednjih nekoliko godina i da su uvijek našli vremena za neformalne, tople razgovore.
3. Zašto Putin treba Kinu?
Putin treba Kinu kako bi ojačao svoje gospodarstvo, koje je narušeno sankcijama Zapada. Američki dužnosnici nedavno su izjavili da imaju dokaze kako Kina razmatra slanje oružja Rusiji za korištenje u Ukrajini, što je Kina demantirala. Kina se suzdržala od osude ruske invazije na Ukrajinu, a Peking je podržao ruski narativ, okrivljujući SAD i NATO za početak sukoba. No istovremeno Kina je također oklijevala dati punu potporu Rusiji. Previranja i nestabilnost koji proizlaze iz rata mogli bi ugroziti rast Kine i zakomplicirati njezine napore da ojača svoje gospodarske veze diljem svijeta.
4. Zašto Kina treba Putina?
Xi želi da mu se Putin pridruži kao saveznik u borbi protiv globalne dominacije SAD-a i Zapada.
U članku objavljenom u ruskim novinama u ponedjeljak uoči posjeta, Xi je rekao da Kina i Rusija trebaju surađivati kako bi prevladale izazove, uključujući “hegemoniju i nasilje”.
Xi je pritom prikazao Kinu kao naciju pod opsadom – slično kako Putin prikazuje Rusiju u svojim govorima. Nadalje, Xi je pozvao kineske industrije da smanje svoje oslanjanje na zapadnu tehnologiju i istaknuo rast Kine kao primjer da ne treba usvajati zapadne političke vrijednosti. Jednako tako, Kina kupuje sve više oružja iz Rusije, a te dvije države sve više organiziraju zajedničke vježbe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare