Putinove nuklearne prijetnje ne pale: Što je iduća strategija?

Svijet 23. ruj 202412:42 1 komentar
nuklearno oružje
Shutterstock / Ilustracija

U Kremlju raste zabrinutost oko toga da opetovane prijetnje nuklearnim arsenalom počinju gubiti na efikasnosti, tim više što crvene linije koje je Moskva postavila, Zapad konstantno krši, prenosi Ukrainska Pravda analizu Washington Posta.

Nove crvene linije

Kremlj polako shvaća da Zapad ne “trza” na prijetnje nuklearnom odmazdom. Ruski predsjednik Vladimir Putin stoga pronalazi nove načine da podcrta nove crvene linije.

Početkom rujna, Putin je upozorio da bi, ako Zapad odobri ukrajinske napade u dubini ruskog teritorija, značilo rat Rusije i NATO-a. Stoga su ruski propagandisti ponovno počeli s prijetnjama nuklearnim oružjem.

U Kremlju međutim, raste zabrinutost oko toga da opetovane prijetnje nuklearnim arsenalom počinju gubiti na efikasnosti, tim više što se crvene linije koja je Moskva postavila, konstantno krše.

Analitičari i službenici bliski ruskim diplomatima indiciraju da umjesto spomenutih prijetnji, Putin traži umjereniji i ograničeniji način za odgovoriti Zapadu ako on dozvoli korištenje raketa dugog dometa za napad na Rusiju.

“Došlo je do poplave nuklearnih prijetnji“, izjavio je ruski službenik pričajući anonimno. “Već postoji određeni imunitet na te izjave i one više nikoga ne plaše.”

Ruski akademik s bliskim vezama u ruskom diplomatskom vrhu složio se s tom ocjenom, nazivajući nuklearnu opciju “najmanjim mogućim” scenarijem, “jer bi ona dovela do nezadovoljstva među ruskim partnerima na globalnom jugu i također zato što je jasno da s vojnog stajališta nije baš učinkovita”.

“Čitava ova rasprava o nuklearnom pragu preuveličava prijetnju takve vrste eskalacije i podcjenjuje mogućnost alternativnih opcija”, dodao je akademik. “Budući da Zapad ima globalnu vojnu infrastrukturu… može se pronaći mnogo ranjivih točaka.”

Izravan napad na NATO?

Tatiana Stanovaya, osnivačica francuske političke konzultantske tvrtke R-Politik, vjeruje da Putin istražuje različite mogućnosti za obuzdavanje zapadne potpore Ukrajini i da pokušava osigurati da se njegove crvene linije poštuju. “Postoje opcije koje on ne želi primijeniti, a postoje opcije koje je spreman razmotriti danas”, rekla je, ističući da nuklearno oružje smatra “najgorom opcijom za sve, uključujući i sebe”.

Nuklearne mjere ili izravan napad na teritorij NATO-a bi se razmatrale samo ako “Putin osjeti da postoji prijetnja postojanju Rusije u sadašnjem obliku, kada smatra da nema drugog izlaza”, rekla je. Za takvu situaciju Zapad bi trebao ići puno dalje od onoga o čemu sada raspravlja, prenosi Ukrajinska Pravda.

Čini se da su ruski dužnosnici već donekle umireni očitim oklijevanjem SAD-a u vezi s ukidanjem ograničenja ukrajinskih napada na vojne ciljeve duboko u Rusiji korištenjem zapadnih projektila. Analitičari i dužnosnici rekli su kako postoji sve veće očekivanje da će dopuštenje, ako se izda, biti “vrlo ograničeno”.

Zapad ignorira crvene linije Moskve

Međutim, Putin je i dalje pod pritiskom da na neki način odgovori i spriječi prelazak svojih crvenih linija.

“Postoji razumijevanje da Zapad ignorira crvene linije koje je povukla Moskva i da bi Moskva trebala poduzeti značajnije i značajnije korake kako bi pokazala ozbiljnost svojih namjera”, rekao je akademik.

Lawrence Freedman, emeritus profesor ratnih studija na King’s Collegeu u Londonu, pretpostavio je da bi Moskva mogla odgovoriti diverzantskim operacijama protiv vojnih objekata ili druge infrastrukture na Zapadu, gdje bi bilo teško dokazati umiješanost Rusije. Također bi se moglo okrenuti skupinama koje se već bore protiv zapadnih interesa, kao što je Huti milicija u Jemenu, koja napada ratna plovila u Crvenom moru.

Rusija razmazila Zapad

Politolog vezan za Kremlj, Sergej Markov, rekao je da među višim ešalonima ruske vojske raste svijest da je “Rusija razmazila Zapad i da smo puno govorili o crvenim linijama, ali nismo učinili ništa. U jednom trenutku ćemo morati eskalirati.”

Markov je sugerirao da bi mogući odgovori mogli uključivati ​​zatvaranje britanskog veleposlanstva u Moskvi i napad na zračne baze u Poljskoj i Rumunjskoj, gdje su smješteni lovci F-16 koje je razmjestila Ukrajina. “Budući da je Rusija sigurna da će se u jednom trenutku udari na Moskvu sigurno dogoditi, onda mi moramo udariti prvi”, rekao je.

Markov je dodao da bi Putin mogao pokušati pojačati prijeteću retoriku i igrati na “zlatnu kartu”, eskalirajući napetosti uoči izbora. “Ako Putin eskalira, tada će se SAD bojati nuklearnog rata i Donald Trump će pobijediti.”

Freedman je također primijetio da su Putinove nuklearne prijetnje namjerno dvosmislene kako bi se pojačao osjećaj opasnosti. “Zvuči prijeteće, ali on zapravo nikad nije precizan o tome što će učiniti. Dopušta nam da stvaramo vlastita tumačenja, a ljudi tumače najgore.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare