Reportaža iz oslobođenog Černobila: Krali Rusima gorivo da spriječe katastrofu

Svijet 09. tra 202219:53 > 20:45 0 komentara
REUTERS/Gleb Garanich/File Photo

Nuklearku Černobil Rusi su zauzeli odmah prvog dana invazije. Sada je, konačno, ponovno pod ukrajinskom komandom.

Tog jutra, 24. veljače, Rusi su okužili Černobil tenkovima i vojnim vozilima, nakon što su u Ukrajinu ušli preko Bjelorusije, koja je samo 16 kilometara udaljena od Černobila.

Oko 170 pripadnika ukrajinske Narodne garde, koji su čuvali nuklearku zarobljeni su te strpani u podrum iste. Nakon toga ruski vojnici pretražili su područje ne bi li pronašli oružje i eksploziv.

VEZANE VIJESTI

Inženjeri, nadzornici i ostalo tehničko osoblje moglo je nastaviti raditi, a u sljedeća dva dana iz ruske agencije za nuklearnu energiju, Rosatom, dovedeni su tamošnji stručnjaci.

Osoblje Černobila bilo je odlučno da će nastaviti s održavanjem nuklearke. Iako se ne radi o aktivnoj nuklearnoj elektrani tamo je i dalje radioaktivni otpad koji je ostao nakon najveće svjetske nuklearne katastrofe. Milijarde dolara potrošene su kako bi se mjesto nesreće koja se dogodila 1986. saniralo i kako bi se spriječila daljnja kontaminacija, Ako se uvjeti u Černobilu ne prate i ne održavaju, moguće je ispuštanje tog radioaktivnog materijala.

“Ispitivanja su bila konstanta i nasilna”

“Htjeli su znati kako se upravlja nuklearkom. Htjeli su informacije o svim procesima, dokumentima i operacijama. Bojao sam se jer su ispitivanja bila konstantna i ponekad nasilna”, rekao je Oleksandar Lobada, sigurnosni nadzornik radijacije u Černobilu za BBC.

Na katu glavne zgrade su sobe iz kojih se upravlja nuklearkom. Neke od njih bile su zaključane, a kada nisu mogli pronaći ključ, Rusi su provalili u njih.

“Stalno smo morali pregovarati s njima, a istovremeno se truditi da ih ne uvrijedimo kako bi i dalje dopuštali da upravljamo nuklearkom”, kaže inženjer Valerij Semonov.

Kada je prekinuta opskrba strujom na tri dana, Velrij kaže da je morao naći gorivo kako bi generator mogao nastaviti raditi. Naposljetku je gorivo morao ukrasti Rusima.

“Da smo ostali bez struje, mogla se dogoditi katastrofa”, kaže Oleksander i dodaje: “Radioaktivni materijal mogao je biti ispušten, a možete zamisliti posljedice toga. Nisam se bojao za svoj život. Bojao sam se što bi se moglo dogoditi ako ja ne nadgledam nuklearku. Bojao sam se da bi se mogla dogoditi katastrofa za čovječanstvo”, kaže.

Postavili su vreće pijeska kraj oštećenog reaktora

Područje šume iza Černobila koje se zove Crvena zona je jedno od najradioaktivnijih područja na Zemlji. Snimke dronova koje su objavile ukrajinske vlasti prikazuju rovove koje su kopali ruski vojnici. U njima su čak i boravili. To je dokaz koliko malo su vojnici znali o sigurnosti nuklearke.

Ukrajinska agencija za nuklearnu energiju, Energoatom, potvrdila je da su ruski vojnici bili izloženi značajnoj razini radijacije.

Odmah kraj sarkofaga, koji okružuje oštećeni nuklearni reaktor, rusi su postavili vreće pijeska iza kojih bi se sakrili u slučaju protunapada. Valerij samo odmahuje rukom an to i kaže kako ukrajinskoj vojci ne bi palo na pamet pucati u nuklearni reaktor.

U podrumu su razbacani tepisi i kreveti, tamo su bili zarobljeni Ukrajinci. Također, ukrajinska strana tvrdi da su ruski vojnici uzeli sve što su mogli te da su nekoliko pripadnika ukrajinske narodne garde uzeli sa sobom kao toace.

Valerij je dodao da su ruski vojnici sa sobom odveli 169 Ukrajinaca te pretpostavljaju da ih drže u Rusiji, piše BBC.

Tijek događanja iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!