Potpredsjednica Demokratske stranke Kamala Harris vodi u odnosu na republikanskog kandidata Donalda Trumpa za tri 'boda', 46 posto prema 43 posto, prema najnovijoj anketi Reutersa i Ipsosa.
Četverodnevna anketa koja je završila u ponedjeljak pokazala je da je Trump, koji je zaostao za Harris za šest bodova u anketi Reutersa/Ipsosa od 20. do 23. rujna, bio poželjniji kandidat po nizu ekonomskih pitanja i neki glasači bi mogli biti potaknuti njegovim tvrdnjama da su ilegalni imigranti skloni kriminalu, tvrdnje koje su uglavnom diskreditirali akademici i istraživački centri.
Anketa je imala statističku pogrešku od oko 3 postotna boda, piše Reuters.
Ispitanici su ekonomiju ocijenili kao najveći problem s kojim se zemlja suočava, a oko 44 posto ih je reklo da je Trump imao bolji pristup rješavanju “troškova života”, u usporedbi s 38 posto koji su odabrali Harris.
Među nizom ekonomskih pitanja kojima bi se sljedeći predsjednik trebao pozabaviti, oko 70 posto ispitanika reklo je da bi troškovi života mogli biti najvažniji, a samo mali postotak je odabrao tržište rada, poreze ili bolje financijsko stanje. Trump je također imao veću potporu od Harris u svakom od tih područja, iako su birači s razlikom od 42 do 35 posto smatrali da je Harris bolja kandidatkinja za rješavanje jaza između bogatih i prosječnih Amerikanaca.
Čini se da je Trumpa ohrabrila raširena zabrinutost oko imigracije, koja je trenutno na najvišoj razini u Americi u posljednjih više od jednog stoljeća. Oko 53 posto birača u anketi reklo je da se slaže s tvrdnjom da “imigranti koji su ilegalno u zemlji predstavljaju prijetnju javnoj sigurnosti”, u usporedbi s 41 posto koji se ne slažu. Glasači su bili bliži ovom pitanju u anketi Reuters/Ipsos u svibnju, kada se 45 posto složilo s tim, a 46 posto se nije složilo.
Na predizbornim skupovima tijekom cijele godine Trump je skretao pozornost na zločine koje su počinili ilegalni imigranti u zemlji. Iako postoji malo podataka o imigracijskom statusu kriminalaca, studije su općenito otkrile da imigranti nisu skloniji kriminalu u odnosu na starosjedioce.
Harris vodila u svim Reuters/Ipsos anketama
Harris je vodila Trumpa u svakoj od šest anketa Reutersa/Ipsosa od ulaska u utrku krajem srpnja. Posljednja anketa pokazala je da je Kamala Harris porasla za dva postotna boda – 47 prema 45 posto – među biračima za koje se činilo da će najvjerojatnije izaći na birališta u studenom. Oko dvije trećine birača s pravom glasa izašlo je na predsjedničke izbore 2020., prema procjeni Pew Research Centera.
U posljednjoj anketi glasači vjeruju da mentalna oštrina Harris nadmašuje Trumpa, pri čemu se 55 posto složilo s izjavom da je ona “mentalno oštra i sposobna nositi se s izazovima”, u usporedbi s 46 posto koji su isto rekli za Trumpa.
Dok nacionalna istraživanja, uključujući ankete Reutersa/Ipsosa, daju važne signale o stavovima biračkog tijela, rezultati izbornog kolegija za svaku državu određuju pobjednika, sa sedam država na bojnom polju koje će vjerojatno biti odlučujuće. Ankete su pokazale da su Harris i Trump nepokolebljvii na bojnom polju u tim državama, uzimajući u obzir statističku pogrešku u mnogim rezultatima.
Harris je ušla u utrku kada je demokratski predsjednik Joe Biden okončao svoju kandidaturu za reizbor, te nakon lošeg nastupa u debati protiv Trumpa u lipnju. Trumpa su mnogi smatrali favoritom u to vrijeme, dijelom na zbog njegove percipirane snage u gospodarstvu nakon nekoliko godina visoke inflacije pod Bidenovom administracijom.
Najnovija anketa Reutersa/Ipsosa anketirala je 1272 odrasle osobe u SAD-u, diljem zemlje, uključujući 1076 registriranih glasača. Smatra se da će njih 969 najvjerojatnije izaći na dan izbora.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!