Institut za proučavanje rata (ISW) objavio je novu analizu rata u Ukrajini pri čemu su se osvrnuli i na preostale zalihe u ruskoj vojnom arsenalu. Kako navodi, ruske snage navodno nastavljaju iscrpljivati svoj raketni arsenal, ali će vjerojatno i dalje biti u mogućnosti prijetiti ukrajinskoj kritičnoj infrastrukturi i civilima u velikim razmjerima u bliskoj budućnosti.
Ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov objavio je 6. siječnja infografiku koja prikazuje da su ruske snage potrošile oko 81 posto svojih strateških zaliha projektila i 19 posto svojih zaliha taktičkih projektila.
Reznikov je objavio koliko je ruskim snagama preostalo oružja u zalihama:
– 92 projektila Iskander 9M723 (11 posto),
– 52 projektila Iskander 9M728/9M729 (44 posto),
– 118 projektila Kh-101 i Kh-555/55SM (16 posto),
– 162 projektila Kh-22/32 (44 posto),
– 53 projektila Kh-47M2 Kinzhal (84 posto), i
– 59 projektila Kalibr morskog baziranja (9 posto).
Security formula:
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) January 6, 2023
The missile power of the “world's second army” is inversely proportional to the strictness of sanctions compliance multiplied by the strength of Ukrainian air defense. pic.twitter.com/nYoQJYzvjq
Rusko Ministarstvo obrane izjavilo je da im nikada neće nedostajati raketa Kalibr, a zadnji put su te rakete koristili u velikom raketnom napadu na ukrajinsku infrastrukturu 16. prosinca.
Iako su zalihe taktičkih projektila ruske vojske manje potrošene, projektili S-300 i 3M-55 Onyx manje su precizni sustavi od ruskih strateških projektila, što je vjerojatno razlog zašto ruske snage nisu u velikoj mjeri koristile te sustave u raketnim napadima velikih razmjera na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu.
Reznikov je izvijestio da je Rusija od invazije u veljači 2022. uspjela proizvesti:
– 290 raketa Kh-101 i Kh-555/55SM (65 posto predratnih zaliha),
– 150 projektila Kalibr (30 posto predratnih zaliha),
– 36 projektila Iskander 9M723 (5 posto predratnih zaliha),
– 20 projektila Iskander 9M728/9M729 (20 posto predratnih zaliha),
– 20 projektila Kh-47M2 Kinzhal (47 posto predratnih zaliha).
Ruska proizvodnja strateških projektila od početka invazije na Ukrajinu u usporedbi s prijeratnim zalihama ruske vojske naglašava da Rusija nije mobilizirala svoju vojnu industriju za podršku ruskim vojnim operacijama u Ukrajini.
Država bi inače povećala proizvodnju projektila, raketa i drugih oružanih sustava i streljiva prije nego što bi se upustila u veliki rat i normalno bi svoju vojnu industriju postavila na ratne temelje kada bi rat počeo.
Rusija nije učinila ništa od toga, piše ISW.
Neuspjeh ruskog predsjednika Vladimira Putina da mobilizira rusku industriju da podupre ruske ratne napore u Ukrajini može biti rezultat straha da bi daljnji gospodarski poremećaji mogli proizvesti daljnje domaće nezadovoljstvo u Rusiji jer su zapadne sankcije uspostavile niz ograničenja ruskoj vojnoj industriji.
Trenutačna razina iscrpljenosti strateških raketnih sustava ruske vojske može ograničiti koliko često i u kojoj će mjeri ruske snage u budućnosti izvoditi velike serije napada projektilima na Ukrajinu, no kako navodi ISW, Rusi će i dalje u bliskoj budućnosti moći nastaviti sa zračnim napadima na infrastrukturu u velikom opsegu, prijetići tako i civilima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare