Ruski vojnici u bitke idu nadrogirani, stoji u novom izvješću, a vojni stručnjak Mick Ryan kaže da je ova praksa ustaljena u ratovanju.
Rusija je počela kemijski snižavati inhibicije svojih vojnika kako bi osigurala da će loše obučeni civili i osuđenici nastaviti sudjelovati u borbama bez obzira na uvjete u ratu u Ukrajini, kaže britanski obrambeni think-tank Royal United Service Institute.
U izvješću iz svibnja, think-tank je proučavao kako se ruska vojna taktika razvijala u drugoj godini rata, pozivajući se na izvore iz ukrajinske vojske koji su izjavili da ruski vojnici koje susreću često izgledaju “kao da su pod utjecajem amfetamina ili nekih drugih narkotika,” prenosi Business Insider.
Muškarci koji vjerojatno u rat idu nadrogirani su ruski “potrošni pješaci”, koji se uvelike sastoje od novaka iz Donjecka i Luhanska, zatvorenika koje je regrutirao odred Wagner, ali i mobiliziranih regruta, stoji u izvješću.
Izvješće također navodi da se te “potrošne” trupe u malim skupinama šalju u sukobe s ukrajinskom obranom “sve dok ne poginu.” Ukrajinski vojnici navode da mnogi Rusi nastavljaju napadati čak i nakon što su ranjeni.
Materijali s bojišta daju naslutiti da ruski vojnici vjerojatno supstance uzimaju u tekućem obliku, stoji u izvješću think-tanka.
Drogiranje aktivnih vojnika možda je mračna strategija, no nije rijetka, kaže Mick Ryan, umirovljeni general australske vojske i vojni strateg. On kaže da je tu taktiku vidio kada je s pješadijskim bataljunom bio u Istočnom Timoru 2000. godine.
“To nije ništa novo. Slanje trupa u napad dok su pod utjecajem droge zapravo je poprilično uobičajeno u vojnoj povijesti,” rekao je Ryan za Insider.
Insider je ranije ove godine pisao kako je nekoliko zemalja svijeta u prošlosti svojim vojnicima davalo droge za poboljšanje učinkovitosti. Britanski dućani prodavali su šprice s heroinom kao poklone za trupe tijekom Prvog svjetskog rata. Nacisti su svojim vojnicima davali metamfetamin kako bi poboljšali njihovu budnost na ratištu, a američka vojska dijelila je tablete protiv bolova i speed vojnicima koji su kretali u dugotrajne misije tijekom Vijetnamskog rata.
Rusija ima vlastitu šaroliku povijest korištenja alkohola i droge tijekom rata. Izvješće britanskih obavještajnih službi iz ovog travnja navodi da ruski vojnici u Ukrajini umiru zbog alkoholizma.
Zarobljeni ruski vojnik ranije ove godine za CNN je izjavio da su njegovi zapovjednici u Ukrajini bili nadrogirani tabletama protiv bolova i u takvom stanju trupama naređivali da obavljaju opasne, bezumne zadatke poput trčanja pod minobacačkom vatrom.
Ova taktika vjerojatno je potrebna kako bi se osiguralo da će se ruski vojnici nastaviti boriti, čak i u situaciji kada im njihovi vođe ne daju mnogo toga za što se boriti vrijedi, kaže Ryan.
Ukrajinci, dodao je, imaju “jasnu viziju.” Znaju točno za što se bore i protiv koga – neprijatelja koji želi uništiti njihovu naciju.
Rusi nisu te sreće.
“Ponekad dobro vodstvo, viziju i tim zamijenite drogama,” rekao je Ryan za Insider. “To rade neke institucije kako bi osigurale da će njihovi vojnici svejedno trčati prema strojnicama.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare