Ruski parlament usvojio je u zakon kojim se povećavaju kazne za osobnu upotrebu internetskih uređaja kod vojnika koji su na bojištima u Ukrajini.
Posjedovanje uređaja koji omogućavaju pohranu, slanje videa, fotografija ili geolokacijskih podataka zakon klasificira kao teško kazneno djelo za koje je određen zatvor od minimalno 15 dana, prenosi Politico.
Također, zabranjuje se prijenos bilo kakvih informacija koje bi se mogle upotrijebiti za identifikaciju položaja ruskih trupa i općenito njihova kretanja. Više se ne smije ni prenositi podatke o građanima pozvanima na vojnu obuku, otpuštenima iz vojske i članovima njihovih obitelji.
Novi zakon uslijedio je nakon izvješća da ruska vojska bilježi rekordne gubitke, više od tisuću vojnika dnevno kroz srpanj, a procjena Ministarstva obrane Velike Britanije je da će se takvo stanje nastaviti i tijekom kolovoza.
Kako su se gubici povećavali, tako je rastao domaći pritisak supruga i majki vojnog osoblja da se vojnici vrate kući. Zbog toga su se čak održavali prosvjedi tijekom svibnja, ali Kremlj ih je proglasio antidržavnima i ubrzo ugušio.
No, čini se da bi novi zakon o zabrani korištenja uređaja s pristupom na internet ipak mogli pomoći Rusima, što potvrđuju IT stručnjaci. Tvrde da će se na taj način otežati identifikacija i dokumentiranje ruskih aktivnosti na prvoj crti.
Iako će biti teže doći do lokacija ruskih vojnika, a samim time i njihova kretanja, to nije jedini izvor informacija s bojišta. Vrijedni podaci često se mogu pronaći na civilnim profilima društvenih mreža ili čak u službenim izvorima poput ruskog Ministarstva obrane.
Ali, dok možda sve to ima smisla u nekom vojnom smislu, zakon će onemogućiti vojnicima komunikaciju s obiteljima i prijateljima, što bi moglo dodatno narušiti moral.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare