Bliski istok gori. Rat i stradanja iz dana u dan sve su žešći. Više je od tisuću Izraelaca ubijeno u napadima Hamasa, a u izraelskom bombardiranju Gaze već je više od tisuću poginulih Palestinaca. Mnogi strahuju da najgore tek dolazi. Hoće li posljednja zbivanja na Bliskom istoku potpuno promijeniti geoplitičku mapu svijeta u Pressingu su komentirali vojni analitičar Igor Tabak i vanjskopolitički komentator i stručnjak za geopolitiku Boško Jakšić.
Kome odgovara ovaj sukob?
Tabak: Nažalost, civilno stanovništvo uvijek izvuče najteži kraj. Iran tu pokazuje vještinu baratanja raznim posredničkim snagama – bio to Hamas, Hezbollah ili Huti u Jemenu. Iran je stručnjak u posrednom ratovanju. Mislim da sve ovo nije mrsko ni Rusiji jer se pažnja javnosti maknula s Ukrajine. Rusija sjedi sa strane i uz kokice, kao u crtiću, gleda što se događa u Gazi i Izraelu. Ali, ne očekujem miješanje Irana ili Rusije, iako Iran ima posrednike, za razliku od Rusije koja nema nikakvog uticaja.
Jakšić: Malo će biti koristi, a mnogo će više biti štete. U tom kontekstu bih podsjetio na jednu praksu… Bio sam u Bejrutu 1982. kad su Palestinci bili pod opsadom i bio sam u Bejrutu ponovo 2006. kada je Hezbollah ratovao s Izraelom. I Palestinci i Hezbollah su tada koristili istu praksu koju danas koristi Hamas. Došli bi, ispali granate i mitraljezima bi napali izraelske položaje i onda bi pobjegli s tog mjesta u naselja. Izrael bi ubrzo locirao gdje se nalaze i onda bi rušio zgrade i ginuli bi civili. Ne bih time da amnestiram izraelsku vlast, posebno ovu desničarsku vladu koja je kriva za radikalizaciju Hamasa. Mi sada prisustvujemo radikalizaciji Palestinaca i na Zapadnoj obali.
Može li se problem riješiti bez formiranja palestinske države?
Tabak: To se dosad vidjelo da ne ide. S druge strane, rješenje dvije dražve je sada još teže napraviti. Zapadna obala više nije jedinstveno područje, ispresjecana je zidom i izraelskim naseljima. Jako je teško sada povući granice koje bi imale smisla. Na to desni, radikalni dio izraelske vlasti i računa gradeći ograde i naselja kako bi bila nemoguća bilo kakva suvisla podjela.
Hoće li Izrael izgubiti podršku Zapada ako se u Gazi počine zločini gori nego do sada?
Jakšić: Upravo je to rizik kopnenog napada na Gazu. Europljani će svakako u takvom slučaju kritizirati Netanyahuovu politiku, Amerikanci bi poslovično branili Izrael. Značaj dio svijeta je vrlo skeptičan prema izraelskim operacijama, ali je nespreman podržati značajnije Palestince. Ali zašto bi se Europljani značajnije angažirali da pomogu Palestincima kad se ne angažiraju arapska braća.
Tijek događaja pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!