Rusija je privremeno zabranila izvoz obogaćenog uranij u SAD, uz moguće iznimke, istaknuvši da je tim potezom odgovorila na američka trgovinska ograničenja i planiranu zabranu uvoza od 2028. godine.
Ruska vlada privremeno je ograničila izvoz obogaćenog uranija u SAD, objavio je ured za odnose s javnošću krajem prošlog tjedna.
“Odluka se odnosi na izvoz obogaćenog uranija u SAD odnosno na vanjskotrgovinske ugovore s (pravnim) osobama registriranim na teritoriju pod američkom jurisdikcijom. Iznimka su isporuke utemeljene na jednokratnim dozvolama koje izdaje Savezna služba za tehničku kontrolu i za kontrolu izvoza”, objasnio je ured.
Izvoz de facto zabranjen
Moskva je tim potezom uzvratila na američko ograničenje uvoza ruskih proizvoda od obogaćenog uranija u razdoblju od 2024. do 2027. i na najavljenu zabranu uvoza od 2028. godine, citira ruska novinska agencija TASS priopćenje ureda.
„Izvoz je de facto zabranjen”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, dodavši da kontrolna služba može odobriti iznimke, ali samo ako su u interesu Moskve.
Četvrtina nuklearnih elektrana u SAD-u uglavnom nabavlja obogaćeni uranij iz Rusije, napominje njemačka novinska agencija dpa.
Američki predsjednik Joe Biden ove je godine zabranio uvoz obogaćenog uranija iz Rusije, uz iznimku goriva za nuklearke.
Ruski predsjednik Vladimir Putin naložio je pak u rujnu da se preispitaju ograničenja izvoza strateški važnih sirovina, uključujući nikal, titan i uranij.
Rosatom će ga isporučiti ostalima
Rusija spada među ključne svjetske dobavljače obogaćenog uranija za nuklearne elektrane.
Ruska nuklearna tvrtka Rosatom istaknula je u ponedjeljak da će, uz iznimku SAD-a, isporučiti uranij koji su naručili ostali kupci, njih 33 iz 14 zemalja, ne navodeći pojedinosti.
Uredba predviđa poseban postupak organizacije isporuka uranija na teritorij SAD-a i američkim kupcima, istaknuli su u Rosatomu.
“Isporuke ruskog uranija drugim zemljama bit će nastavljene, bez ikakvih promjena, prema uvjetima koje smo dogovorili s kupcima i u skladu s ruskim zakonima”, naglasili su u Rosatomu u ponedjeljak.
Napomenuli su i da pokrivaju oko 17 posto svjetske potražnje za obogaćenim uranijem koji se koristi kao gorivo u nuklearnim elektranama i da su lani proizveli 2.700 tona uranija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!