Satelitske snimke otkrivaju: Kina je izgradila misteriozni brod

Svijet 04. stu 202416:05 0 komentara
Satelitska snimka koja prikazuje kako Kina u svojoj luci gradi novi "misteriozni" brod
Planet Labs Inc./Handout via REUTERS

Čini se da je Kina izgradila novi i neobičan nosač zrakoplova, zaintrigiravši stručnjake s potencijalno prvim plovilom te vrste koje bi moglo dodatno povećati pomorsku moć Pekinga.

Satelitske snimke tvrtke Planet Labs prikazuju brod s velikim, otvorenim ravnim vrhom u procesu izgradnje u tvrtki Guangzhou Shipyard International na otoku Longxue, u južnoj pokrajini Guangdong.

Ovaj novi nosač zrakoplova “donekle je neobičnog oblika i veličine – puno manji od prethodnih kineskih mornaričkih nosača zrakoplova”, rekao je Thomas Shugart bivši zapovjednik podmornice američke mornarice, a sada suradnik u Centru za novu američku sigurnost, prenosi CNN.

Plovilo je još manje od amfibijskih jurišnih brodova tipa 075 koje koristi mornarica Pekinga, što sugerira da Kina možda gradi prvi svjetski “civilni nosač zrakoplova” koji bi mogao služiti kao brod za određene tipove oceanografskih istraživanja”, dodao je Shugart.

O postojanju novog plovila prvi je izvijestio portal The War Zone.

Velika ulaganja u mornaricu

Kina ubrzanim tempom gradi sve naprednije ratne brodove s tehnologijom koja parira američkoj.

Nosač zrakoplova Fujian – daleko najveći, najmoderniji i najsnažniji kineski nosač do danas – krenuo je na svoja prva ispitivanja ranije ove godine, a stručnjaci kažu da bi se mogao pridružiti floti Narodnooslobodilačke vojske (PLAN) do 2026.

Nosač od 80.000 tona nadmašuje dva PLAN-ova aktivna nosača, Shandong od 66.000 tona i Liaoning od 60.000 tona, stavljajući ga u ligu supernosača. Samo mornarica Sjedinjenih Američkih Država upravlja nosačima zrakoplova većim od Fujiana.

Kina također napreduje u izgradnji najvećeg amfibijskog jurišnog broda na svijetu, prema Centru za strateške i međunarodne studije iz Washingtona.

Nazvan Tip 076, njegova paluba je duga otprilike oko 260 metara te je široka 52 metra – što je površina od gotovo tri igrališta za američki nogomet.

Izgrađeni u Šangaju, nosač Fujian i Type 076 krunski su dragulji vojne ekspanzije koja je dovela do toga da Peking svoju mornaricu razvije u najveću na svijetu, s više od 340 ratnih brodova.

No, izgradnja novog plovila tipa nosača zrakoplova u južnoj Kini mogla bi signalizirati kako Kina radi pomak ka “vojno-civilnoj fuzijskoj strategiji koja stvara opremu poput civilno-vojnih plovila dvostruke namjene”, rekao je Shugart.

Brod potencijalno “osigurava jeftin dodatak operativnim sposobnostima PLA mornarice u okruženju niske prijetnje i njenim logističkim mogućnostima”, rekao je Carl Schuster, bivši direktor operacija u Zajedničkom obavještajnom centru američkog Pacifičkog zapovjedništva.

Impresivne vojne vježbe

S obzirom na njegovu laganu konstrukciju, brod bi mogao poslužiti kao nosač helikoptera ili dronova za kinesku obalnu stražu, koja se sve više koristi kao kvazi-vojna snaga, rekao je Schuster.

Kina je početkom listopada pokrenula velike vojne vježbe u blizini Tajvana, koje su uključivale rekordan broj ratnih zrakoplova. Jednodnevne vojne vježbe, posljednje u nizu nedavnih ratnih vježbi koje je Peking vodio, pokazale su do sada neviđenu uključenost brodova koji su sudjelovali u područjima oko Tajvana i njegovih udaljenih otoka Matsu i Dongyin.

“Novi tip broda bio bi značajan dodatak bilo kojoj “karantenskoj” operaciji kakve je kineska Obalna straža provodila tijekom posljednje dvije godine.

Peking je postao agresivniji u svojoj matičnoj regiji, koristeći vojsku kako bi snažnije istaknuo svoje zahtjeve u Južnom kineskom moru te kako bi zastrašio Tajvan – samoupravnu demokraciju koju je kineska vladajuća Komunistička partija obećala preuzeti, ako bude potrebno i silom.

No, novo plovilo također bi moglo biti vrlo korisno u humanitarnom kapacitetu, pružajući brzu i ekonomičnu pomoć i evakuaciju u neborbenim situacijama, rekao je Schuster.

“Također bi mogao poslužiti kao logistička potpora i brod za popravak u amfibijskoj operaciji nakon što se osigura plaža”, dodao je stručnjak.

“Previše je krhak za ulazak na područje plaže, ali bi mogli razmisliti o tome u očajničkim situacijama”, dodaje.

Prve vježbe s dva nosača

U još jednoj ekshibiciji rastuće kineske pomorske moći, nosači zrakoplova Liaoning i Shandong dovršili su svoje prve vježbe krajem listopada, prema državnoj novinskoj službi Xinhua.

Fotografija vježbe iz zraka pokazala je kako dva nosača plove jedan pored drugog, s borbenim zrakoplovima iznad njih i najmanje 11 brodova za podršku.

Schuster, bivši kapetan američke mornarice, nazvao je vježbu “još jednim pokazateljem rastućih pomorskih sposobnosti PLA mornarice”.

“Operacije dvostrukih nosača dodaju još jednu razinu složenosti operacijama flote”, rekao je dodavši kako ovaj tip vježbi omogućuje testiranje logističkih zahtjeva i koordinaciju komunikacije među brodovima u floti.

“Liaoning i Shandong mogu imati različit broj letjelica koje nose, različita prateća plovila, a time i različite sposobnosti za protuzračnu obranu, protupodmorničko ratovanje i protubrodske operacije”, rekao je Song Zhongping u izvješću za Global Times.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!