Smatra se da postoji sedam saveznih država koje bi teoretski mogao osvojiti bilo koji kandidat. Zbog toga su kampanje potpredsjednice Kamale Harris i bivšeg predsjednika Donalda Trumpa usmjerene upravo na ta područja, piše CNN.
Te države mogu se podijeliti u dvije opće kategorije:
Tri prijelomne države Srednjeg zapada, tzv. “plavi zid” – to su države s jakom industrijom i snažnim radničkim sindikatima: Pennsylvania, Michigan i Wisconsin. Nekada su bile pouzdano demokratske, ali su se mijenjale s promjenom demografije, a Trump je privukao bijele birače bez fakultetskog obrazovanja.
Kada je Trump osvojio Bijelu kuću 2016., osvojio je sve tri. Kada je Joe Biden pobijedio 2020., također je osvojio sve tri. Ako Harris osvoji sve tri ove godine, vjerojatno će imati dovoljno elektorskih glasova za pobjedu. Međutim, ankete pokazuju tijesne utrke u njima. Ključna će biti izlaznost, što za Harris znači privlačenje podrške žena iz predgrađa i crnih birača.
Države “plavog zida” obično glasaju jednako. Posljednji put kada nisu sve glasale za istog kandidata bio je 1988. – zanimljivo, tada je i Kalifornija bila crvena, a Zapadna Virginia plava. U osam izbora nakon 1988., jedini put kada su države “plavog zida” glasale za republikanca bio je 2016., kada ih je osvojio Trump.
Četiri prijelomne države “sunčanog pojasa” – ove države s rastućom populacijom uključuju Arizonu i Nevadu na zapadu te Sjevernu Karolinu i Georgiju na istoku. Arizona, Georgia i Sjeverna Karolina nekad su bile pouzdano republikanske. Trump je dvaput pobijedio u Sjevernoj Karolini, no razlika je bila mala 2020. Posljednji demokrat koji je pobijedio ondje bio je Barack Obama 2008. Biden je bio prvi demokrat koji je osvojio Georgiju od Billa Clintona 1992. i Arizonu od Clintona 1996.
Jedan glas u Nebraski je prijelomno područje – 48 država dodjeljuje sve svoje elektorske glasove pobjedniku. Nebraska i Maine to čine drugačije, dodjeljujući glasove po kongresnim distriktima. Nebraska je sigurno područje za Trumpa, ali kongresni distrikt oko Omahe je prijelomno područje. Taj jedan glas mogao bi biti ključan u slučaju tijesne utrke u elektorskom kolegiju.
CNN napominje da je u Maineu, drugoj državi koja ne dodjeljuje sve svoje elektore pobjedniku u cijeloj državi, situacija obrnuta. Trump bi tamo mogao osvojiti jedan elektorski glas.
Sve o posljednjem danu kampanje američkih izbora pratimo na OVOM LINKU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!