Mala skupina znanstvenika uz pomoć volontera u Toulouseu radi na demistificiranju fenomena neidentificiranih letećih objekata (NLO).
Od pedeset zgrada koje čine sjedište Nacionalnog centra za svemirske studije (CNES) u Toulouseu, Grupa za proučavanje i informacije o neidentificiranim svemirskim fenomenima (Geipan) zauzima tek jedan hodnik i ima samo tri stalno zaposlena od približno 1700 lokalnih zaposlenika institucije.
Ali za svakoga tko je ikada bio u kontaktu s neshvatljivim svemirskim fenomenom, slavnim “neidentificiranim letećim objektom” ili NLO-om, ova vrlo mala skupina je od 1977. godine jedina u Francuskoj koja je sposobna znanstveno odgovoriti na njihova pitanja.
“Prva misija Geipana jest pružiti objašnjenje nekome tko nije razumio što je ugledao na nebu”, sažima Vincent Costes koji trenutačno preuzima dužnost ravnatelja Geipana.
Costes je tijekom javne konferencije u Toulouseu prikazao neka od video svjedočanstava kakvo njegovo odjeljenje prima na desetke svake godine.
Isječak snimljen mobitelom prikazuje velike svjetlosne točke čudnih putanja na noćnom nebu, a u pozadini čuju se teatralni uzvici autora videa i njegovog rođaka, uznemirenih prizorom koji je zapravo bio… samo niz tajlandskih lampiona na noćnom nebu.
Stotinjak nerazjašnjenih slučajeva
Od svog osnutka prije gotovo 50 godina, Geipan je ispitao 3037 slučajeva.
Nešto manje od dvije trećine (64,3%) njih su “savršeno” ili “vjerojatno” identificirane pojave, gotovo trećina (32,4%) je neidentificirana zbog nedostatka podataka, a samo 3,3% ostaje neidentificirano nakon istrage, odnosno 100 slučajeva do danas je još uvijek neobjašnjeno.
Zrakoplovi svih vrsta, refleksije sunca na satelitima, ponovni ulasci u atmosferu satelita i opreme koja gori pri padu na Zemlju, vojni testovi, meteorološki fenomeni, optika ili jednostavni baloni, Geipan je obradio svakakve slučajeve.
Kako bi pokušala razjasniti misterij, organizacija se može osloniti na različite ekspertize: unutar samog CNES-a ili Nacionalnog središta za zračne operacije koje je podložno zračnim snagama, Météo France ili čak Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS).
Ali budući da većina dostavljenih slučajeva nije popraćena slikama, prvi i ključni korak je saslušanje svjedoka. Za to se Geipan oslanja na mrežu od 17 volontera istražitelja diljem Francuske.
Uvažavanje svjedoka
“Ima svakakvih ljudi, iz svih sredina, na svim razinama”, objašnjava za AFP jedna od ovih istražiteljica, Francine Cordier. Sa svojim partnerom Patriceom Serayom, ona volontira za Geipan u regiji Vosges (istok Francuske) i posebno se bavi “svjedocima”.
“Ljudi koji svjedoče ponekad namjerno podvaljuju”, dok su neki “ponekad u strahu”, objašnjava Seray.
“Uvjeriti ih u racionalna objašnjenja jako je važno jer teorije svih vrsta bujaju, osobito na društvenim mrežama, naglašavaju ovo dvoje bivših “ufologa”.
“Geipan djeluje kao zaštita, ne u smislu da su svjedoci ludi, već da spriječi svjedoke ili ljude općenito da padnu pod utjecaj rubnih teorija”, objašnjava Francine Ropemaker.
“Geipan nema nikakav izvanzemaljski materijal (skriven) u svojim ormarima!”, rekao je Vincent Costes ogovarajući na vrlo ozbiljno pitanje koje je postavio jedan gledatelj na konferenciji u Toulouseu.
U Sjedinjenim Američkim Državama NASA je upravo najavila otvaranje mjesta direktora odgovornog za istraživanje ovih fenomena kako bi se prešlo “s terena senzacionalizma na teren znanosti”, rekao je Bill Nelson, šef američke svemirske agencije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!