Što je Putinov protivnik otkrio u pismima iz zatvora?

Svijet 14. stu 202210:18 0 komentara
Sputnik/Aleksey Nikolskyi/Kremlin via REUTERS

Kada je Vladimir Kara-Murza ranije ove godine najavio da se vraća u Moskvu, njegova supruga Evgenija bila je svjesna rizika, ali ga nije pokušala zaustaviti.

Rusija je na Ukrajinu izvršila invaziju i onda proglasila da je zločin nazivati ju ratom. Tisuće prosvjednika je uhićeno. Sam Kara-Murza bio je zakleti protivnik predsjednika Vladimira Putina i glasni kritičar užasa koje je počinila ruska vojska.

Ipak, oporbeni aktivist inzistirao je da mora biti u Rusiji. Sada je zatvoren i optužen za izdaju, a njegovoj supruzi nije dopušteno s njim razgovarati još od travnja, prenosi BBC.

U seriji pisama poslanih BBC-jevoj novinarki Sarah Rainsford iz zatvora, Vladimir – koji je dvaput bio žrtva misterioznog trovanja – kaže da ni za čim ne žali, jer je “cijena šutnje neprihvatljiva.”

VEZNA VIJEST

Suprotstavljanje predsjedniku Putinu bilo je opasno i prije invazije, ali nakon veljače je represija dodatno ojačala. Gotovo svi poznati kritičari su ili uhićeni ili su otišli iz zemlje. Čak i u tom kontekstu, tretman kojem je podvrgnut Kara-Murza posebno je brutalan.

Sve optužbe protiv njega temeljene su na njegovom progovaranju protiv rata i predsjednika Putina, a njegov odvjetnik pretpostavlja da bi Kara-Murza iza rešetaka mogao provesti 24 godine.

“Svi znamo rizik oporbenih aktivnosti u Rusiji. Ali nisam mogao šutjeti i gledati sve što se događa, jer je šutnja znak suučesništva”, kaže Kara-Murza iz ćelije.

Dodaje i da nije mogao ostati u inozemstvu. “Nisam mislio da imam pravo nastaviti svoju političku aktivnost, pozivati ljude na akciju, dok sam sjedim negdje na sigurnom.”

“Mogao bih ga ubiti”

Supruga Evgenija je prvi put čula za njegovo uhićenje nakon što ju je nazvao njen odvjetnik koji je pratio njegov telefon, kao i uvijek kada je Kara-Murza bio u gradu. 11. travnja, signal mobitela pokazao je da se njegov klijent nalazi u policijskoj postaji u Moskvi.

Vladimiru je u jednom trenutku dopušteno da nazove svoju ženu, koja živi u SAD-u s njihovom djecom jer je tamo sigurnije. Imao je tek dovoljno vremena da joj kaže da se ne brine. Evgenija se smješka zbog besmislenosti te upute.

Evgenija i Vladimir djeca su perestrojke: odrasli su u Rusiji kada se tamo budila demokracija nakon kolapsa SSSR-a. Vladimir je na Cambridgeu studirao povijest i istovremeno započinjao karijeru u ruskoj politici kao savjetnik mladom reformistu Borisu Nemcovu.

Kara-Murza kaže da mu je sada najteže što je daleko od svoje obitelji. “Razmišljam o njima svake minute svakog dana i ne mogu ni zamisliti kroz što oni sada prolaze”, kaže.

“Volim i mrzim ovog čovjeka zbog njegovog nevjerojatnog integriteta”, kaže Evgenija.

VEZNA VIJEST

“Morao je biti tamo sa svim tim ljudima na ulici koji su uhićeni”, dodaje ona, referirajući se na Ruse koji su zatvoreni jer su se pobunili protiv rata. “Htio je pokazati da se ne smijemo bojati kada smo suočeni sa zlom i zbog toga ga duboko poštujem, divim mu se. I mogla bih ga ubiti!”

Vladimir je u početku zatvoren jer je odbio poslušati naredve policajaca, ali jednom kada se našao u pritvoru, optužnice su krenule pljuštati.

Najprije je optužen da je “širio lažne informacije” o ruskoj vojsci i “visokom vodstvu.”

Grupa za ljudska prava OVD-Info zabilježila je više od 100 sudskih gonjenja nakon što je izglasan zakon o “lažnim vijestima” na početku rata: lokalni vijećnik, Aleksej Gorinov, osuđen je na sedam godina u srpnju, a aktivistu Iliji Jašinu uskoro će početi suđenje nakon što je govorio o ubojstvima civila u Buči.

Vladimirov slučaj temelji se na govoru u Arizoni, gdje je rekao da Rusija u Ukrajini počinjava ratne zločine, bacajući kasetne bombe na rezidencijalne kvartove i “bombardirajući rodilišta i škole.”

Sve to je neovisno dokazano, ali ruski istražitelji kažu da su njegove tvrdnje lažne jer ministarstvo obrane “ne dozvoljava korištenje zabranjenih sredstava rata”, i inzistira da ukrajinska civilna populacija “nije meta”. Činjenice na terenu se potpuno ignoriraju.

Druga optužnica temelji se na događaju organiziranom za političke zatvorenike, u kojem se Kara-Murza referirao na ono što istražitelji nazivaju ruskim “navodno represivnim politikama.”

Prošlog mjeseca optužen je za državnu izdaju.

Aktivist je na optužbe odgovorio u posljednjem pismu: “Kremlj želi Putinove protivnike prikazati izdajnicima… pravi izdajnici su oni koji uništavaju blagostanje, reputaciju i budućnost naše zemlje u ime vlastite moći, a ne oni koji se protiv toga bune.”

Politički progoni

Optužnica za izdaju temelji se na tri govora održana izvan zemlje, uključujući jedan u kojem je Vladimir rekao da su politički oponenti u Rusiji izloženi progonima.

Istražitelji tvrde da je govorio u ime Free Russia Foundation (Fondacija za slobodnu Rusiju), organizacije sa sjedištem u SAD-u, a koja je zabranjena u Rusiji. Bilo kakvo “savjetovanje” ili “pomaganje” stranog organizaciji koju se smatra sigurnosnom prijetnjom” sada se u Rusiji može tumačiti kao izdaja, a nije nužno da se u kontaktima odaju ikakve tajne.

“Državna izdaja za javne govore? To je potpuno apsurdno. Ovdje se jednostavno radi o progonu za slobodni govor. Za mišljenje. Ne ni za kakav stvarni zločin,” kaže Vladimir odvjetnik, Vadim Prohorov, telefonom iz Moskve.

Prohorov kaže da Kara-Murza u tom trenutku nije bio ni na koji način povezan s organizacijom.

“Ovo je politički slučaj. Pokušavaju stigmatizitati potpuno normalnu, civiliziranu rusku oporbu”, kaže on.

Sam Vladimir prisjeća se da je zadnja osoba koja je optužena za izdaju zbog političke opozicije bio Aleksander Solženjicin, nobelovac i pisac, 1974. “Sve što mogu reći jest da mi je čast biti u takvom društvu”.

Evgenija ipak ne može zvučati toliko smireno. Ovo nije prvi put da je u strahu za svog supruga. Gotovo je umro, dvaput, u Moskvi, a izvor njegovog trovanja nikada nije pronađen.

Kada je prvi put kolabirao i završio u komi 2015., Evgeniji je rečeno da ima tek 5 posto šanse za preživljavanje.

VEZNA VIJEST

Njegovala ga je dok nije ozdravio, pomogla mu da nauči kako ponovno funkcionirati, kako držati žlicu. Inzistirao je raditi na svom laptopu, iako bi mu pozlilo svakih pola sata.

“Onog trena kada je mogao hodati, spakirao se i otišao u Rusiju”. Ta borba veća je od njegovih strahova”, kaže Evgenija.

Za nju, to je značilo sedam godina spavanja uz telefon. “Bojala sam se da ću dobiti taj poziv od njega, ili od nekog drugog jer on neće moći govoriti.”

Davno je odustala od uvjeravanja svog muža da ne ide u Moskvu: njen jedini prosvjed bio je odbijanje da mu pomogne pri pakiranju. Čak i prije njegovog posljednjej posjeta, nakon početka rata, ipak ga je otpratila do Francuske.

“Željela sam da nam taj put bude divan”, prisjeća se. “Znala sam što dolazi”.

Od njegovog uhićenja, Evgenija je preuzela njegov posao aktivista: javno govori o ratu u Ukrajini i političkoj represiji u Rusiji, kao i o sudbini svog supruga.

U ponedjeljak će svečano otvoriti ulicu Nemtsov Place u Londonu, rezultat duge kampanje Kara-Murze da oda počast svom prijatelju i mentoru. Nemcov je ubijen pored Kremlja 2015. u plaćenom ubojstvu za koje naručitelj nikada nije pronađen.

Kara-Murza se nada da će jednog dana Rusija biti ponosna na to ime. Preuzimanje posla svog supruga Evgeniji teško pada, ali joj i daje energiju.

“Činim ono što moram da bi se on mogao vratiti svojoj djeci i da bi ovaj odvratni rat mogao prestati, da ubilački režim dovedemo pravdi”, kaže.

Ni Vladimir nije utišan. U svojim dugim pismima piše kako je uvjeren da Rusija nije osuđena na autokratske režime i da njeni stanovnici nisu svi Putinovi odanici ispranih mozgova.

Kaže da je dobio mnogo pisama onih koji ga podržavaju, a koji otvoreno kritiziraju invaziju na Ukrajinu i Kremlj, koji još uvijek javno prosvjeduju bez obzira na rizik. Poziva Zapad da ne izolira taj dio ruskog društva koji “želi drugačiju budućnost za svoju zemlju”.

Upozorava i da rat u Ukrajini neće stati dokle god je Vladimir Putin na vlasti.

“Za Putina, kompromis je znak slabosti i poziv na daljnju agresiju”, kaže. “Ako mu se dozvoli da iziđe iz rata i zadrži obraz, za godinu-dvije ćemo biti u istoj situaciji kao sada”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!